3 akcie zlata na nákup z dôvodu obáv z inflácie

Akcie Americké akcie Dividendy Základné materiály

Investori sa v posledných mesiacoch čoraz viac obávajú inflácie. To predstavuje skutočnú hrozbu pre ceny akcií, ako aj kúpnu silu dolárov. To však neznamená, že investori nemajú žiadny spôsob, ako z toho profitovať. Komodity majú tendenciu podávať dobré výsledky na absolútnom aj relatívnom základe počas období vyššej inflácie a v tomto článku sa pozrieme na prípad akcií zlata.

Najprv preskúmame nedávny prudký nárast inflácie, čo by to mohlo znamenať pre akcie zlata a tri príklady akcií zlata, ktoré sa nám dnes páčia.

Inflácia, meraná Bureau of Labor Statistics, bola po celý rok 2021 na vzostupe. Kombinácia zadržiavaného dopytu z recesie v roku 2020, ako aj pokračujúceho nedostatku surovín, pracovnej sily v továrňach na výrobu tovaru, nákladnej dopravy a nedostatok nákladnej dopravy a podobne, sa spojili a vytvorili rýchlo rastúce ceny pre širokú škálu tovarov. Energiu zasiahli niektoré z tých istých faktorov a v dôsledku toho sú ceny ropy a plynu oveľa vyššie ako pred rokom.

To všetko znamená, že za rovnakých podmienok má dolár menšiu kúpnu silu ako pred rokom a to je pre komodity vo všeobecnosti dobré. V rámci skupiny komodít majú drahé kovy tendenciu nielen rásť v rámci ceny v dôsledku inflácie, ale aj dodatočný dopyt zo strany bezpečného obchodu, keďže zlato a striebro sa považujú za uchovávateľa hodnoty.

V skratke to znamená, že najmä dopyt investorov po zlate má tendenciu rásť počas inflačných období ako zabezpečenie proti rastúcim cenám.

Cena zlata a iných drahých kovov je denominovaná v amerických dolároch, takže ak USA zažíva infláciu, na nákup rovnakého množstva zlata je potrebných viac dolárov. Inými slovami, cena aktíva stúpa.

Tu sú tri zlaté akcie, o ktorých si myslíme, že sú na to dobre pripravené:

  • Royal Gold (NASDAQ: RGLD)
  • Gold Resource Corp. (NYSEAMERICAN: GORO)
  • Franco-Nevada Corp. (NYSE:FNV)

Dividendový výnos: 1,41%

päťročný graf Royal Gold, zdroj: GOOGLE

Royal Gold (RGLD)

Prvou akciou je Royal Gold, spoločnosť, ktorá získava a spravuje toky drahých kovov a licenčné poplatky. Namiesto ťažby fyzického zlata zo zeme, Royal Gold získava práva na licenčné poplatky z baní, ktoré iné spoločnosti fyzicky rozvíjajú. Primárne generuje príjmy zo zlata, striebra, medi, niklu, zinku, olova a kobaltu.

Spoločnosť vlastní podiely v takmer 200 projektoch po celom svete. Royal Gold bola založená v roku 1981, generuje približne 700 miliónov dolárov ročne a obchoduje s trhovou kapitalizáciou 7 miliárd dolárov.

Royal Gold za posledných pár rokov vykázala obrovský rast výnosov, pričom v poslednom desaťročí dosahovali v priemere viac ako 9% ročne. Za posledných päť rokov je toto číslo o ohromujúcich 29% lacnejšie, čo bola veľmi nízka základná sada, zatiaľ čo ceny kovov boli relatívne nízke.

Royal Gold má obrovské výhody z vyšších cien drahých kovov, keďže jeho náklady sú z veľkej časti fixné. Keďže neťaží samotný kov, jej právo na získanie licenčných poplatkov je už vopred ocenené, takže vyššie ceny, keď je čas na predaj, generujú dodatočnú ziskovú maržu. Spoločnosť zaznamenala silný organický rast vďaka tejto prevádzkovej páke a bola tiež zaneprázdnená akvizíciou nových projektov. Vidíme 4,5%ný ročný rast v porovnaní s tohtoročnou vysokou základňou a vidíme, že pôsobivá séria 20-ročného zvyšovania dividend spoločnosti pokračuje donekonečna.

Dividendový výnos: 2,47%

päťročný graf Gold Resources, zdroj: GOOGLE

Gold Resource Corp. (GORO)

Ďalej je to Gold Resource Corp., spoločnosť, ktorá skúma, vyvíja, vyrába a predáva zlato a striebro v Mexiku a USA. V menšej miere spoločnosť generuje príjmy aj z medi, olova a zinku. Primárnym projektom spoločnosti Gold Resource je Aguila, ktorá má 18 koncesií na ťažbu v Oaxaca v Mexiku.

Spoločnosť Gold Resource bola založená v roku 1998, generuje ročný príjem približne 120 miliónov dolárov a obchoduje s trhovou kapitalizáciou 170 miliónov dolárov.

Spoločnosť Gold Resource nedávno odčlenila svoju ťažobnú jednotku v Nevade a následne sa zameriava výlučne na svoju činnosť v Oaxace. Hospodárske výsledky spoločnosti Gold Resource, žiaľ, nie sú príliš silné, pretože v poslednom desaťročí zaznamenala prudký pokles ziskov a skutočne aj ceny akcií.

Vidíme však silný potenciál rastu výnosov z tohtoročnej nízkej základne, ktorá podľa nás vyplýva z vyšších cien drahých kovov, ako aj z rastu produkcie. Oboje by malo posunúť hornú hranicu vyššie a následne aj zisky, ako aj to, že spoločnosť časom zažije prevádzkový pákový efekt.

Dividendový výnos: 0,91%

päťročný graf Frnaco Nevada, zdroj: GOOGLE

Franco-Nevada Corp. (FNV:NYSE)

Poslednou akciou je spoločnosť Franco-Nevada Corp., licenčná a streamingová spoločnosť zameraná na zlato, ktorá pôsobí v USA, Latinskej Amerike, Kanade, Austrálii, Afrike a Európe. Franco-Nevada pôsobí na ťažobnom aj energetickom trhu s konečnými produktmi vrátane zlata, striebra, platiny, ropy, plynu a tekutého zemného plynu. Spoločnosť bola založená v roku 2007, generuje ročný príjem približne 1,3 miliardy dolárov a obchoduje s trhovou kapitalizáciou 29 miliárd dolárov. 

Očakávame solídny 6,5%-ný ročný rast ziskov pre Franco-Nevada, ktorý by vyšiel z rekordných ziskov pre rok 2021. Disponuje zásobárňou nových licenčných poplatkov za kovy a plyn, aby mohla rásť prostredníctvom vyšších objemov.

Priemerná miera rastu spoločnosti za posledné desaťročie presahuje 10%, takže 6,5% považujeme za vysoko dosiahnuteľných, najmä ak bude inflácia pokračovať a budeme svedkami neustále vysokých cien kovov a energií. Franco-Nevada je dobrou voľbou, pretože ťaží z dvoch úplne samostatných tried aktív, z ktorých obom by sa malo dobre dariť v inflačnom prostredí.

Záver

Zatiaľ čo inflácia má mnoho negatívnych dopadov na investorov, ako aj spotrebiteľov pri ich každodenných nákupoch, môže byť pre určité sektory prínosom. Vidíme, že spoločnosti zaoberajúce sa drahými kovmi majú potenciál získať značné výhody z inflačného prostredia, keďže ceny a dopyt po zlate by mali počas takéhoto obdobia rásť.

Vymenovali sme tri spoločnosti, ktoré sa nám v tomto sektore páčia a všetky majú primerané ocenenia, silné vyhliadky na rast a vyplácajú akcionárom dividendy. Zatiaľ čo spoločnosti vyrábajúce drahé kovy so sebou nesú svoj vlastný súbor rizík, v prostrediach, ako je to, v ktorom sa dnes nachádzame, sa im darí celkom dobre a vnímame ich ako silné inflačné hedže pre investorov.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár