3 akcie zlata ktoré ponúkajú „trblietavú“ hodnotu

Akcie Americké akcie Dividendy Základné materiály

Bol to skvelý rok, ak by sme sa mali zaoberať hlavne zlatom. Napríklad SPDR Gold Shares (NYSEARCA: GLD) je vyššie o 24,5%. Je to však ešte lepší čas na prijatie akcií zlata. Index VanEck Vectors Gold Miners ETF (NYSEARCA: GDX) to dokazuje s medziročným ziskom takmer 32%.

Tieto body podčiarkujú dvojsečný meč, ktorý investuje do akcií zlata. Keď žltý kov podáva dobré výsledky, tak ako to je tento rok, bane sú skvelé miesta, kde môžte nájsť zisky z drahých kovov. Naopak, keď zlato klesá, akcie ťažiarov zlata môžu dramaticky poklesnúť.

Je zrejmé, že sú tu dobré dni pre akcie zlata a že v tomto prípade existujú zdravé základy. Napríklad bane majú silné súvahy, odmeňujú investorov spätnými odkúpeniami a dividendami a veľká časť skupiny, ak nie všetci, bude mať v budúcom roku kladný tok hotovosti.

Ak vezmeme do úvahy tieto spomenuté vlastnosti, je tu trio akcií zlata, ktoré majú potenciál pre investorov pokračovať v získavaní ziskov.

  • AngloGold Ashanti (NYSE:AU)
  • Newmont Corp. (NYSE:NEM)
  • Barrick Gold (NYSE:GOLD)

AngloGold Ashanti (AU:NYSE)

„Sharing is caring“ a juhoafrický baník AngloGold Ashanti je vyznávačom tohto sentimentu a to je veľká časť práce. Akcie AU začali v novembri silným oznámením a zaznamenali najlepší vnútrodenný výkon za posledné tri mesiace po tom, čo spoločnosť uviedla, že jej voľné peňažné toky sa v septembrovom štvrťroku zvýšili na 339 miliónov dolárov.

Dvadsať percent tohto kapitálu sa použije na zdvojnásobenie dividendy, zatiaľ čo spoločnosť tiež posúva svoj výplatný kalendár na dvakrát ročne z jedného roka. Zvýšenie výplat je zjavne pozoruhodné, ale investori by sa tu mali uistiť v tom, že sa jedná o fond s voľnou hotovosťou, čo znamená, že akcie AU nebudú zaťažené novou vyššou dividendou.

päťročný graf AngloGold Ashanti, zdroj. GOOGLE

Keď už hovoríme o hotovosti, AngloGold sa snaží repatriovať dohromady 489 miliónov dolárov, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v Konžskej demokratickej republike a Tanzánii.

Pre tých, ktorým sa páči táto spoločnosť, je AngloGold v porovnaní s niektorými svojimi globálnymi partnermi podhodnotená a jej dlhové zaťaženie je na najnižšej úrovni za posledných desať rokov. Inými slovami, akcie AU ponúkajú lákavú kombináciu rastu dividend a klesajúcich záväzkov.

Newmont (NEM:NYSE)

Keď už sme pri akciách zlata a raste dividend, Newmont so sídlom v Colorade tento rok dvakrát zvýšil svoje výplaty. Za každých okolností sú dve zvýšenia výplat za rok pôsobivé, ale ešte pôsobivejšie je to, koľko S&P 500 tento rok prerušilo alebo pozastavilo výplaty.

Rovnako ako v prípade konkurenčnej AngloGold, aj Newmont je nedotknutý súvahový príbeh. V minulom roku spoločnosť vygenerovala voľný hotovostný tok vo výške 1,4 miliardy dolárov, pričom všetky boli vrátené investorom prostredníctvom spätných odkúpení a dividend. V treťom štvrťroku vyťažila spoločnosť z pokračujúcich činností hotovosť v hodnote 1,6 miliárd dolárov a voľný hotovostný tok v hodnote 1,3 miliárd dolárov.

päťročný graf Newmont, zdroj. GOOGLE

To v podstatne znamená nasledovné. Uprostred pandémie Covid-19, ktorá slúži ako zámienka pre toľko spoločností v nespočetných odvetviach, priniesla Newmont svoj historicky najlepší súbor štvrťročných čísel.

Výnosy z akcií sú 2,47%, čo znamená priestor pre rast a je vysoko nad úrovňou toho, čo poskytne investorom S&P 500. Jej dve zvýšenia dividend v tomto roku boli 79% a 60% a v konsolidovanej hotovosti má 4,8 miliardy dolárov.

Pri cene 1,60 dolárov ročne má Newmont najvyššiu dividendu medzi akciami zlata a do konca tohto roka vráti investorom 2,5 miliardy dolárov prostredníctvom dividend a spätného odkúpenia akcií.

Barrick Gold (GOLD:NYSE)

Rovnako ako vyššie spomínaní kolegovia, aj Barrick Gold je príbeh silnej súvahy. V skutočnosti takým silným, že jej úverový rating bol nedávno aktualizovaný na Baa1 z Baa2 spoločnosťou Moody’s Investors Service.

„Likvidita spoločnosti je vynikajúca, čo poskytuje značnú flexibilitu pri manévrovaní prostredníctvom volatility cien zlata,“ uviedol Moody’s. „Barrick má v priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov zdroje likvidity 8,7 miliárd dolárov, pričom počas tohto obdobia nemal zmysluplné využitie. Zdroje pozostávajú z hotovosti vo výške 3,7 miliárd dolárov k júnu 2020, nevyčerpaných revolverov vo výške 3 miliárd dolárov (platnosť vyprší v januári 2025) a očakávaného pozitívneho generovania voľného hotovostného toku vo výške približne 2 miliárd dolárov pri citlivosti ceny zlata 1 700 dolárov / oz* do konca roka 2020 a 1 400 dolárov / oz na rok 2021. “

päťročný graf Barrick Gold, zdroj: GOOGLE

Barrick je zbehlá v riadení nákladov, čo je rozhodujúci faktor pre investorov, ktorí zvažujú akcie zlata. V druhom štvrťroku stálo spoločnosť výrobu unce zlata iba 716 dolárov. Ťažobné náklady sa líšia štvrťročne, ale aj keď Barrickove vstupy stúpnu na 800 dolárov za uncu, stále by boli vysoko ziskové, aj keď ceny zlata dramaticky poklesnú.

Kanadská spoločnosť mohla tento rok vyprodukovať až 5 miliónov uncí zlata, čo je počet, ktorý by sa mohol zvýšiť, akonáhle bude Covid-19 odpočívať.

  • oz = ounce (1oz=0,02kg)

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár