3 blue-chip akcie s maximálne bezpečnou dividendou

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Spotrebiteľský sektor

Pokiaľ ide o investovanie do výnosov, myslíme si, že investori by sa mali zamerať na blue-chip akcie, ktoré majú niekoľko kľúčových prvkov, ktoré idú nad rámec bežných dividendových akcií. Predovšetkým uprednostňujeme dividendové akcie, ktoré majú schopnosť časom zvyšovať svoje výplaty, a tie, ktoré majú veľmi bezpečné a spoľahlivé výplaty, a to aj počas recesií.

Bezpečnosť dividend je obzvlášť dôležitá, keď ceny akcií klesajú. Mnoho spoločností znížilo výplatu dividend v roku 2020 počas pandémie koronavírusu, najmä v maloobchode a energetike. V tomto článku sa pozrieme na tri blue-chip akcie, o ktorých si myslíme, že investorom ponúkajú najlepšiu kombináciu potenciálu rastu dividend a bezpečnosti dividend.

Všetky tri blue-chip akcie na tomto zozname poskytujú investorom pomerný rast zvyšovania dividend. Ich dlhá história ročného rastu dividend je výsledkom stabilných ziskov počas recesií, diverzifikovaných obchodných modelov a manažérskych tímov, ktoré sú ochotné a schopné vrátiť akcionárom hotovosť.

Z týchto dôvodov sú toto akcie, ktoré ponúkajú veľmi vysokú dividendovú bezpečnosť a konzistentný rast dividend po mnoho ďalších rokov:

  • Colgate-Palmolive (NYSE: CL )
  • Coca-Cola (NYSE: KO )
  • Emerson Electric (NYSE: EMR )

Dividendový výnos: 2,37%

päťročný graf Colgate Palmolive, zdroj: GOOGLE

The Colgate-Palmolive Company (CL:NYSE)

Spoločnosť Colgate-Palmolive bola založená pred viac ako 200 rokmi, takže určite obstála v skúške času. Pri hodnotení dividendovej akcie na kúpu a držanie je táto spoločnosť veľmi atraktívna.

Spoločnosť Colgate pôsobí na mnohých trhoch so spotrebiteľskými základnými výrobkami, ktoré sú segmentované do oblasti starostlivosti o ústnu dutinu, osobnej starostlivosti, domácej starostlivosti a výživy domácich miláčikov. Spoločnosť Colgate starostlivo pripravila portfólio produktov, ktoré každý deň používajú spotrebitelia na celom svete vrátane slávnej zubnej pasty.

Colgate generuje ročné príjmy viac ako 16 miliárd dolárov a obchoduje s trhovou kapitalizáciou 66 miliárd dolárov. Colgate je silný dividendový výber, pretože investorom ponúka odolnosť voči recesii, primeraný výplatný pomer, sériu zvyšovania dividend na svetovej úrovni a schopnosť rastu dividend po mnoho ďalších rokov.

Spoločnosť Colgate predáva bežné spotrebné materiály, ktoré sú odolné voči recesii. Základom sú veci, ktoré spotrebitelia kupujú bez ohľadu na ekonomické podmienky. Toto poskytuje spoločnosti Colgate stabilný a rastúci zisk v priebehu času. Dividendy zyšuje 57 rokov, čo z nej robí dividendového kráľa, čo je skupina akcií s viac ako 50 po sebe idúcimi ročnými zvýšeniami dividend.

Napriek tejto sérii nárastov je výplatný pomer spoločnosti Colgate niečo nad 50%. Výsledkom je, že výplata nie je len veľmi bezpečná, ale spoločnosť má aj veľa možností pre ďalšie zvyšovanie dividend po mnoho ďalších rokov.

Spoločnosť Colgate za posledné desaťročie zvýšila svoje výplaty priemernou mierou 4,4% ročne, takže poskytuje zmysluplný rast pre dividendových investorov. Colgate by mohla mať v niektorý rok malé problémy so zvyšovaním dividendy, najmä počas veľkej recesie.

Dividendový výnos: 3,32%

päťročný graf Coca Cola, zdroj: GOOGLE

Coca-Cola (KO:NYSE)

Coca-Cola je najväčšia svetová spoločnosť na výrobu nápojov, ktorá vlastní alebo licencuje portfólio viac ako 500 nealkoholických značiek. Spoločnosť začala v roku 1886 v USA iba s Coca-Colou, ale odvtedy sa rozšírila na rôzne sýtené perlivé a neperlivé nápoje vrátane čaju, kávy, džúsov, vody a iných. Svoje výrobky predáva takmer vo všetkých krajinách sveta.

Coca-Cola vyprodukuje ročný príjem okolo 36 miliárd dolárov a obchoduje s trhovou kapitalizáciou približne 216 miliárd dolárov.

Spoločnosť Coca-Cola, podobne ako spoločnosť Colgate, ponúka investorom z dôvodu charakteru svojich produktov mieru bezpečnosti dividend. Spoločnosť Coca-Cola predáva predovšetkým lacné nápoje, ktoré sa za akýchkoľvek okolností zmestia takmer do každého rozpočtu. Inými slovami, výrobky spoločnosti nemusia byť nevyhnutné, sú však dostatočne lacné na to, aby sa dali kúpiť, takže výnosy a príjmy sa počas recesií zvyknú držať celkom dobre.

To znamená, že Coca-Cola produkuje stabilne rastúce príjmy takmer za akýchkoľvek trhových podmienok, čo vedie k jej mimoriadne pôsobivému 58-ročnému nárastu dividend. Rovnako ako Colgate, aj Coca-Cola je dividendovým kráľom.

Spoločnosť Coca-Cola v roku 2020 bojovala, pretože pandémia koronavírusu negatívne ovplyvnila globálnu ekonomiku. Celkové tržby v minulom roku poklesli o 11% , ale spoločnosť zaznamenala v priebehu roka oživenie. Príjmy klesli za štvrtý štvrťrok o 5%, čo podporilo nádej, že sa Coca-Cola vráti k rastu v roku 2021.

Výplatný pomer spoločnosti Coca-Cola je tento rok mierne zvýšený, odhaduje sa na 76% ziskov, ale vzhľadom na to, že očakávame, že spoločnosti budú v priebehu nasledujúcich piatich rokov rásť zisky v podobe jednociferného čísla, tak teda považujeme výplatu za veľmi bezpečnú.

Priemerný nárast dividend spoločnosti Coca-Cola za posledné desaťročie bol navyše veľmi pôsobivý (5,7%), takže takmer šesť desaťročí zvyšovania dividend nezabránilo spoločnosti v ďalšom odmeňovaní akcionárov.

Dividendový výnos: 2,26%

päťročný graf Emerson Electric, zdroj: GOOGLE

Emerson Electric (EMR:NYSE)

Spoločnosť Emerson Electric bola založená koncom osemdesiatych rokov a prešla si od malého výrobcu elektromotorov po globálnu diverzifikovanú strojársku veťmoc. Spoločnosť poskytuje zákazníkom na celom svete, vrátane komerčných zákazníkov a spotrebiteľov, obrovské množstvo strojárskych výrobkov.

Emerson vyprodukuje ročný príjem takmer 18 miliárd dolárov a obchoduje s trhovou kapitalizáciou 51 miliárd dolárov. Rovnako ako ďalšie dve akcie v tomto článku, Emerson je dividendový kráľ, ktorý dosiahol toto označenie 64-ročným radom postupného zvyšovania dividend.

Spoločnosť Emerson sa dostala na tento zoznam preto, lebo ponúka investorom rast ziskov a pretože jej dividenda je veľmi bezpečná. Spoločnosť sa ukázala ako mimoriadne odolná aj pri pandémii koronavírusu.

V poslednom štvrťroku celkové tržby spoločnosti Emerson stagnovali oproti predošlému obdobiu, zatiaľ čo zisk na akciu sa medziročne zvýšil o 24%. Spoločnosť očakáva v súčasnom fiškálnom roku rast čistého predaja o 4 až 8%, spolu s upraveným ziskom na akciu vo fiškálnom roku 2021 o 3,70 dolárov.

Očakáva sa, že spoločnosť v tomto roku vyplatí o niečo viac ako polovicu svojich výnosov, takže jej dividenda je veľmi bezpečná. Spoločnosť Emerson tiež prešla skúškou času, pokiaľ ide o dosahovanie spoľahlivých výnosov z dlhodobého hľadiska, čo znamená, že za každých okolností môže vyplácať dividendy.

Okrem toho v dohľadnej dobe zaznamenávame rast jednociferných príjmov, takže spoločnosť Emerson by mala byť schopná zvyšovať výplaty bez časového obmedzenia a bez zbytočného zaťaženia svojich financií. Priemerné zvýšenie dividend spoločnosti Emerson za posledné desaťročie bolo 3,8% a predpokladáme podobnú mieru rastu výplat aj v budúcnosti.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár