3 “buy” akcie ropy s bezpečnými dividendami

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa

Akcie ropy patrili medzi najhoršie akcie na trhu, aké vlastníte za posledných pár rokov. Celosvetová ponuka dodávok spôsobila výrazný pokles cien ropy, pretože veľa z najväčších svetových producentov zvýšilo ťažbu. Zároveň pandémia koronavírusu spôsobila pokles dopytu po rafinovaných výrobkoch.

To bol hlavný nepriteľ pre celé odvetvie energetiky, najmä pre akcie ropy. V dôsledku toho muselo mnoho ropných spoločností znížiť alebo pozastaviť vyplácanie dividend. Našťastie pre investorov však môžu existovať náznaky zlepšenia.

Keď sa americká ekonomika znovu otvorí a zotaví z pandémie koronavírusu, ceny ropy začnú rásť. Teraz sú nad 56 dolárov za barel, čo je takmer dvojnásobok minima z roku 2020.

Pokračujúce zvyšovanie cien ropy by bolo skvelou správou pre energetické akcie. Ale aj keď ropa zostane na súčasnej úrovni, nasledujúce akcie ropy by mali byť schopné udržať si svoje vysoké dividendy.

Tri tipy na dnes sú:

  • Phillips 66 (NYSE: PSX)
  • Enbridge (NYSE: ENB)
  • Enterprise Products Partners LP (NYSE: EPD)

Dividendový výnos: 4,37%

päťročný graf Phillips 66, zdroj: GOOGLE

Phillips 66 (PSX:NYSE)

Phillips 66 je jednou z najväčších amerických rafinérií ropy. Zaoberá sa midstreamom, chemikáliami, marketingom a špecializovanými podnikmi.

Medzi jej aktíva v midstreame patrí 22 000 míľ ropovodov v USA, zatiaľ čo jej rafinačný systém zahŕňa 2,2 milióna barelov rafinérskej kapacity za deň. Jej obchod s chemikáliami pozostáva z 28 globálnych výrobných zariadení, zatiaľ čo obchod s marketingom a špecialitami pozostáva z viac ako 7 500 značkových predajní v USA a ďalších 1 600 miest na medzinárodnej úrovni. Spoločnosť skončila rok 2020 s majetkom 50 miliárd dolárov.

Phillips 66 nemá za sebou dlhú históriu, pretože bola vyčlenená z koncernu ConocoPhillips (NYSE: COP) v roku 2012. Od rozdelenia akcií však každoročne zvyšovala svoju dividendu a kvalifikovala sa ako Dividend Challenger.

Minulý rok bol pre Phillips 66 ťažkým rokom. Pandémia koronavírusu spôsobila, že ekonomika upadla do recesie, a výrazne znížila dopyt po rafinovaných výrobkoch. Výsledkom bolo, že spoločnosť Phillips 66 vykázala za rok upravenú stratu vo výške 382 miliónov dolárov, čo je 89 centov na akciu. Napriek týmto tlakom generovala Phillips 66 prevádzkový hotovostný tok vo výške 2,1 miliárd dolárov, čo naznačuje jej vedúce postavenie v priemysle a jej silné aktíva.

Spoločnosť má niekoľko katalyzátorov rastu do budúcnosti vďaka novým projektom, ktoré zvýšia kapacitu. Vo štvrtom štvrťroku spoločnosť Phillips 66 dokončila vo svojom Sweeny Hub dva nové frakcionátory (150 000 barelov za deň), čím sa celková frakčná kapacita zvýšila na 400 000 barelov denne. Phillips 66 plánuje celkovo štyri nové frakcionátory, ktoré neskôr v roku 2021 zvýšia kapacitu na 550 000 barelov denne.

Phillips 66 zintenzívňuje prácu na South Texas Gateway Terminal. Dokončenie sa očakáva v prvom štvrťroku 2021, čo zvýši skladovaciu kapacitu na 8,6 milióna barelov s kapacitou prepravy až 800 000 barelov za deň.

Phillips 66 je spoločnosť priateľská k akcionárom, ktorá každý rok vracia značné množstvo hotovosti. Kumulatívne rozdelenie vrátane dividend a spätného odkúpenia akcií rástlo od roku 2013 ročným tempom 21%. Aktuálny dividendový výnos akcie je 5%, čo je pre príležitostných investorov veľmi atraktívne. 

Dividendový výnos: 7,18

päťročný graf Enbridge, zdroj: GOOGLE

Enbridge (ENB:NYSE)

Enbridge je ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Kanade. Prevádzkuje štyri hlavné podniky: kvapaliny, preprava plynu, distribúcia plynu a energetika.

Obchod s tekutinami je najväčší a generuje viac ako polovicu ročného EBITDA spoločnosti a predstavuje 25% surovej ropy prepravovanej cez Severnú Ameriku. Segment preprava plynu predstavuje 29% ročného EBITDA a predstavuje 20% plynu spotrebovaného v Spojených štátoch. Oddiely distribúcie plynu a energetiky predstavujú 13% a 5% ročného EBITDA.

Okrem vyšších cien ropy Enbridge investuje do obnoviteľnej energie ako ďalšieho katalyzátora rastu. Spoločnosť má v prevádzke alebo vo výstavbe 4,6 gigawattov obnoviteľnej energie a má viac ako 20 zariadení na výrobu obnoviteľnej energie v úžitkovom meradle. Celkovo spoločnosť Enbridge očakáva, že do roku 2023 zvýši svoj distribuovateľný hotovostný tok o 5% až 7% ročne.

Dividenda spoločnosti Enbridge by mala zostať bezpečná, a to aj v recesii, kvôli silným aktívam spoločnosti a dostatočnému hotovostnému toku. Enbridge má tiež zdravú súvahu s úverovým ratingom BBB +, zatiaľ čo 95% zákazníkov spoločnosti má samotné ratingy na investičnej úrovni. Enbridge skončila v roku 2020 s EBITDA dlhu na úrovni 4,7x, čo je v cieľovom rozmedzí spoločnosti.

Podľa spoločnosti Enbridge za posledných 25 rokov dosiahol celkový výnos 15% ročne. Dokázala to stabilným rastom a vysokou a rastúcou výplatou dividend.

Pokračujúci rast a zdravá súvaha by mali spoločnosti Enbridge umožniť pokračovať v zvyšovaní dividend, ako to bolo už 26 rokov po sebe. Na základe ročnej výplaty dividend vo výške 2,62 dolárov na akciu, akcie v súčasnosti dosahujú výnos 7,4%. S očakávanou výplatou dividendy vo výške 69% pre rok 2021 z hľadiska distribuovateľného hotovostného toku sa dividenda spoločnosti Enbridge javí ako bezpečná.

Dividendový výnos: 8,05%

päťročný graf Enterprise Product Partners, zdroj. GOOGLE

Enterprise Products Partners LP (EPD:NYSE)

Enterprise Products Partners LP je hlavná komanditná spoločnosť alebo MLP. Je to midstream-ová energetická spoločnosť, čo znamená, že vlastní a prevádzkuje energetickú infraštruktúru, ako sú potrubia a skladovacie terminály.

EPD nie je spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom a ťažbou; namiesto toho komodity uskladňuje a prepravuje. Toto je dôležité rozlíšenie, pretože to čiastočne izoluje stredné firmy od volatility základných cien komodít.

Ako operátor midstreamu, EPD vyberá poplatky na základe množstva prepraveného a uskladneného materiálu v celom svojom majetku. To vedie k stabilnejšiemu toku peňažných tokov, než keby bola závislá od ceny samotnej komodity. Príťažlivosť midstreamového obchodného modelu spočíva v tom, že najkvalitnejší operátori ako EPD majú tendenciu držať sa lepšie, keď ceny ropy klesajú.

To je dôvod, prečo sa EPD v roku 2020 darilo tak dobre. V tomto roku sa voľný hotovostný tok zvýšil o 8% na 2,7 miliardy dolárov, zatiaľ čo distribuovateľný hotovostný tok dosiahol celkovú hodnotu 6,4 miliardy dolárov. DCF v minulom roku pokryla ročné platby za distribúciu 1,6-násobne, čo znamená dostatočné pokrytie.

EPD má v skutočnosti dlhú históriu udržiavania výplaty dividend, čo je v energetickom sektore dosť zriedkavé. Zvyšuje svoju distribúciu už 22 po sebe nasledujúcich rokov. Ďalším lákavým znakom MLP sú ich vysoké dividendy a EPD nesklame vďaka dividendovému výnosu 8,5%.

Dôležité je, že EPD má zdravú súvahu s úverovým ratingom BBB + od spoločnosti Standard & Poor’s, čo je jeden z najvyšších úverových ratingov v celom svete MLP. Udržiavanie silnej súvahy pomáha zvyšovať bezpečnosť dividendy. Spoločnosť EPD pokračovala v zvyšovaní svojej dividendy, a to aj počas recesií, a to vďaka silným aktívam a stabilnému obchodnému modelu. 

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár