3 dividendové akcie na kúpu pre 10%-ný ročný nárast dividend

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor Technológie

Investori zameraní na dividendy často venujú pozornosť akciám s najvyšším výnosom, čo je pochopiteľné – príťažlivosť veľkého výnosu je pre investorov zameraných na pasívny príjem ťažké prehliadnuť. V priebehu času však investori často môžu generovať vyššie dividendy výberom kvalitných blue – chip akcií s vysokou úrovňou rastu dividend a neísť jednoducho len za najvyšším výnosom, aký dnes môžu nájsť.

Ide o to, že výnos investora z prvotných nákladov sa v priebehu času výrazne zvyšuje, pretože dividenda sa neustále zvyšuje. Toto kombinovanie funguje najlepšie pri pohľade na akcie s veľmi vysokými mierami rastu dividend, najlepšie aspoň 10% ročne. Ale nie veľa spoločností si môže dovoliť zvýšiť svoje výplaty tak vysokou sadzbou.

Tu sú 3 dividendové akcie na kúpu za 10%-ný nárast ročnej dividendy:

  • Nike (NYSE: NKE)
  • Microsoft (NASDAQ: MSFT)
  • Lowe’s Companies (NYSE: LOW)

Tieto spoločnosti majú spoľahlivé tržby a veľký priestor na rast svojich dividend v nadchádzajúcom desaťročí. Investori zameraní na dlhodobý príjem môžu pokojne držať tieto akcie mnoho ďalších rokov.

Dividendový výnos: 0,75%

päťročný graf Nike, zdroj: GOOGLE

Nike (NKE:NYSE)

Nike je návrhár, vývojár, obchodník a distribútor rôznych typov športovej obuvi, oblečenia, vybavenia a doplnkov. Spoločnosť navrhuje pod značkami Nike a Jordan najrozmanitejšie športové a voľnočasové vybavenie vrátane cvičebných pomôcok. Spoločnosť Nike vlastní aj značky Jumpman, Converse, Chuck Taylor, All Star, One Star, Star Chevron a Jack Purcell.

Spoločnosť Nike distribuuje svoje výrobky prostredníctvom maloobchodných predajní tretích strán, vlastných maloobchodných predajní a digitálnych platforiem. Spoločnosť, založená v roku 1964, zamestnáva viac ako 73 000 ľudí, generuje ročný príjem približne 50 miliárd dolárov a obchoduje s trhovou kapitalizáciou vo výške 260 miliárd dolárov.

Rast spoločnosti Nike nebol za tie roky ničím výnimočným. Neustály rast tržieb, vylepšenia marží a spätné nákupy akcií pracovali spoločne na zvýšení zisku na akciu v priemere o 11% v rokoch 2007 až 2019.

Vidíme, že rast spoločnosti je v aktuálnom fiškálnom roku opäť na dobrej ceste, v dohľadnej budúcnosti v priemere o 10% ročne. Spoločnosť Nike má veľa pák, ktoré môže využiť na zvýšenie zisku, vrátane silnej expanzie marží, ako aj neustáleho zvyšovania výnosov a spätného odkupovania akcií. Spoločnosť Nike generuje značný voľný peňažný tok, pretože jej kapitálové výdavky sú veľmi nízke, čo jej dáva možnosť odkúpiť akcie za účelom ďalšieho rastu EPS.

Súčasný výnos spoločnosti Nike je iba 0,7%. Vzhľadom na pôsobivý výhľad rastu zisku však v blízkej budúcnosti vidíme rast dividend o najmenej 10%. Tento rok je navyše výplatný pomer len 26%, takže existuje veľký priestor na jeho rast.

Investori, ktorí držia spoločnosť Nike 10 rokov, by mohli ľahko vidieť, ako sa výplata zvýši zo súčasných 1,10 dolára na akciu ročne na 3 a viac dolárov vzhľadom na očakávanú mieru rastu dividend.

Dividendový výnos: 0,86%

päťročný graf Microsoft, zdroj: GOOGLE

Microsoft (MSFT:NASDAQ)

Microsoft je celosvetový vývojár softvéru, služieb, zariadení a digitálnych riešení. Ponúka všadeprítomnú značku Office, Exchange, SharePoint, Teams, Office 365 Security and Compliance, Skype, LinkedIn, Xbox, Bing a rôzne ďalšie značky. Prostredníctvom svojej ponuky vygenerovala množstvo významných tokov príjmov, ktoré ju diverzifikovali mimo jej základného portfólia Office.

Microsoft generuje ročné tržby takmer 190 miliárd dolárov a obchoduje s trhovou kapitalizáciou 2,2 bilióna dolárov, čo z neho robí jednu z najväčších spoločností na svete. Microsoft sa ukázal byť jedným z najväčších príbehov o raste všetkých čias. Očakávaný zisk na akciu v tomto roku je skutočne takmer trikrát vyšší ako v roku 2017, čo je ohromujúca úroveň rastu počas štvorročného obdobia.

Rozumní investori nemôžu očakávať, že táto úroveň rastu bude pokračovať, ale v nasledujúcich rokoch sa očakáva 8%-ný ročný zisk na akciu. Platforma spoločnosti Office 365, dodávaná prostredníctvom modelu softvéru ako služby, sa ukázala ako silný motor rastu, ako aj cloudové iniciatívy spoločnosti Microsoft, ako je Azure. Spoločnosť pokračuje v raste tržieb z predplatného prostredníctvom týchto produktov, ale napríklad aj prostredníctvom konzoly Xbox a LinkedIn.

Pri nízkych variabilných nákladoch sú dodatočné príjmy veľmi vysoké, čo znamená, že prevádzkový pákový efekt je dosť silný. Cloudový softvér a súvisiace služby stále rýchlo rastú, takže spoločnosť Microsoft má dobrú pozíciu na to, aby v nasledujúcich rokoch naďalej rástla.

Výplatný pomer spoločnosti je v tomto roku iba 26%, čo znamená, že dividendy sú nielen mimoriadne bezpečné, ale majú aj dlhú cestu pre potenciálny budúci rast. Súčasný výnos je slabých 0,8%, ale investori, ktorí budú držať tieto akcie v nadchádzajúcom desaťročí, by mohli vidieť nárast ročných výplat zo súčasnej úrovne 2,24 dolárov na 6 dolárov alebo viac, čo výrazne zvyšuje výnos z dnešných nákupných nákladov.

Dividendový výnos: 1,56%

päťročný graf Lowe’s, zdroj: GOOGLE

Lowe’s Companies (LOW:NYSE)

Lowe’s je maloobchodný predajca domácich potrieb pôsobiaci predovšetkým v USA. Spoločnosť vlastní asi 2 000 obchodov, ktoré ponúkajú tisíce výrobkov pre stavebníctvo, údržbu, opravy, prestavby, dekorácie a ďalšie. Spoločnosť ponúka prostredníctvom svojich obchodov a digitálnych kanálov svoje značky aj značky tretích strán. Lowe’s generuje ročné tržby viac ako 90 miliárd dolárov.

Spoločnosť Lowe’s každoročne zvyšuje svoju dividendu viac ako 50 po sebe nasledujúcich rokov, čím si získala miesto na exkluzívnom zozname dividendových kráľov. 

Jej zvýšený zisk na akciu je ohromujúcich 20%. A spoločnosť to dokázala bez prospechu z otvárania nových obchodov, pretože počet obchodov spoločnosti nejaký čas stagnoval. Spoločnosť Lowe’s však naďalej zvyšuje porovnateľné tržby, čím generuje vyššie zisky na obchod a tiež vyššie marže prostredníctvom prevádzkového pákového efektu. Za posledných päť rokov spoločnosť kombinovala zisk na akciu vo výške 22%.

Spoločnosť Lowe’s v poslednom desaťročí využila svoje významné peňažné toky na enormné zníženie počtu svojich akcií, čo pomohlo zvýšiť nielen zisk na akciu, ale aj dividendu na akciu. Očakávame zmysluplné zníženie počtu akcií vpred, ako aj vyššie výnosy prostredníctvom porovnateľného zvýšenia tržieb a malého opatrenia na rozšírenie marže, ktoré pomôžu zvýšiť zisk na akciu.

To pomôže spoločnosti naďalej zvyšovať dividendy v nasledujúcich rokoch, najmä preto, že jej výplatný pomer je nižší ako štvrtina zisku. Súčasný výnos je 1,6%, takže je o niečo lepší ako S&P 500. S prognózami dvojciferného rastu dividend však investori, ktorí dnes nakupujú, mohli v budúcom desaťročí od aktuálnej výplaty zvýšiť svoju dividendu na akciu až na takmer 9 dolárov. 3,20 dolára.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár