3 dividendové akcie na nákup pre úspešné portfólio

Akcie Americké akcie Dividendy Financie Ropa

Svetové ekonomiky sa už niekoľko mesiacov živia podporou. Hlavné aktivity v boji naproti tomu prichádzajú od globálnych centrálnych bánk, ktoré boli agresívnejšie ako kedykoľvek predtým pri čerpaní likvidity do finančných systémov v rôznej miere úspechu. Na tomto pozadí sa pozrime na potrebu dividendových akcií v každom investičnom portfóliu.

Tak ako u väčšiny liekov, vždy existujú vedľajšie účinky. Takéto uvoľnené menové politiky znamenajú, že za hotovosť na celej planéte existuje len malá odmena s pevným výnosom. Úrokové sadzby na účtoch sú takmer nulové a výnosy dlhopisov sú na doživotnej podpore. USA sú v skutočnosti jedinou významnou ekonomikou, ktorá tam má stále pozitívne výnosy. V Európe strácajú investori peniaze za dlhopisy, ktoré nakupujú.

Aj keď to vyzerá ako šialenstvo, skutočne sa to deje, takže investori, ktorí hľadajú návratnosť s pevným výnosom, nemajú na výber, a tak hľadajú to v akciách. Dnes diskutujeme o troch akciách, ktoré sú na to životaschopné. TINA (skratka pre There Is No Alternative – neexistuje žiadna alternatíva) sa široko používa pre americké dlhopisy, ale vzťahuje sa aj na akcie dividend. Investori, ktorí chcú konzistentné výnosy, nemajú na výber, ale kupujú tieto aktíva.

Tu sú tri dividendové akcie, ktoré stoja za váš čas:

  • JPMorgan Chase (NYSE: JPM)
  • Chevron (NYSE: CVX)
  • Exxon Mobil (NYSE: XOM)

Čítajte ďalej a získajte viac informácií o každom z týchto výberov.

päťročný graf JPMorganChase, zdroj. GOOGLE

JPMorgan Chase (JPM:NYSE)

Výnos z dividend: 3,6%

JPMorgan (JPM:NYSE) vykázal zisk a Wall Street-u sa výsledky páčili. Akcie JPM prežili rally, aj keď prekvapenie prišlo z ich investičných aktivít. Prostredie s nulovou úrokovou sadzbou im sťažuje prosperitu iba z hlavnej strany podnikania. Takmer všetky sa musia uchýliť k iným zdrojom príjmu, aby vyrovnali deficity. Napríklad Goldman Sachs (NYSE: GS) sa tento rok snaží vstúpiť do segmentu maloobchodu, dokonca sa snaží o veľmi nápadné ponuky s klientmi typu Apple (NASDAQ: AAPL).

Pre dnešnú diskusiu je dôležité, že JPMorgan vypláca dividendový výnos 3,6%. A čo je dôležitejšie, v dohľadnej budúcnosti je neporušený a bezpečný.

Fed práve prešiel všetkými americkými bankami tvrdým záťažovým testom s novými prvkami vírusovej krízy a budú ich testovať znova koncom tohto roka. Doposiaľ ich všetky prešli, takže je možné pokračovať vo vyplácaní dividend bez obmedzenia. Keďže svetové hospodárstvo je stále vážne choré, je dôležité zvoliť dividendové akcie, ktorým nehrozí zmena tejto skutočnosti. JPM je na vrchole tohto zoznamu a má požehnanie amerických regulátorov na zavedenie systému.

Okrem toho je tiež inteligentné vlastniť akcie na zhodnotenie kapitálu. Jedná sa o lacnú akciu, takže riziko poklesu je podľa definície malé. Ak budú akciové trhy časom vyššie, potom sú akcie JPM vyššie.

päťročný graf Chevron, zdroj. GOOGLE

Chevron (CVX:NYSE)

Výnos z dividend: 5,8%

Trh s ropou bol v extrémnych otrasoch dlhé mesiace . Dobrou správou je, že býci sa zotavili, ale štatistika rally + 200% by nemala vzbudzovať dôveru. Dôvodom je, že odchod pochádza zo zápornej hodnoty – čo bolo 35 dolárov pre ropu.

Dobrou správou z toho však je, že akcie ropy, ktoré sú historicky dividendovými akciami, prežili najťažšiu skúšku všetkých čias. Časť bolesti bola spôsobená vojnami s cenami a zvyšok bol spôsobený krízou Covid-19.

Prežívajúce spoločnosti pravdepodobne očakávali najhoršie dni už dlho.

Manažérsky tím je dôvtipný a predtým zaznamenal desiatky veľkých kríz, takže nemali problémy s ľahkou navigáciou po tejto kríze. Na začiatku a počas krízy generálny riaditeľ spoločnosti Michael Wirth s istotou a dôsledne vydal posolstvo, že sú na pevnom finančnom základe a že dividenda bola svätá. Aby to urobili, okamžite znížili výdavky a nechali si toho viac, aby to zvládli, ak budú ťažké časy pretrvávať.

Štatistiky Chevron (CVX:NYSE) v zásade nie sú vzrušujúce a nie sú zdrojom rastu. Chevron vypláca dividendový výnos takmer 6%. Nie je dôvod pochybovať v tomto okamihu o skutočných prísľuboch generálneho riaditeľa.

päťročný graf ExxonMobil, zdroj: GOOGLE

Exxon Mobil (XOM:NYSE)

Výnos z dividend: 7,8%

Argument na kúpu akcií Exxon Mobil (XOM:NYSE) ako dividendových akcií je takmer identický s CVX. Obidve spoločnosti majú podobnú základnú štatistiku a táto spoločnosť tiež platí vysoký výnos. Zvyčajne je číslo 8% takmer alarmujúco vysoké, ale aj tu spoločnosť viackrát zopakovala svoj záväzok.

Koncový pomer ceny a výnosov XOM je takmer 17. Toto sú však nezvyčajné obdobia, pokiaľ ekonomiky stále zápasia s globálnymi karanténami. Dopyt bol takmer znížený na nulu na dlhú dobu, takže je prirodzené, že Exxon trochu trpel.

Svet sa snaží znovu otvoriť podnikanie, ale my sa na ceste stretávame s problémami. Napríklad proces obnovy v Kalifornii nedávno spôsobil prudký nárast v nových prípadoch Covid-19, takže guvernér Gavin Newsome prehodnotil zastavenie štátu. To má fyzický a psychologický vplyv na dopyt. 

Navyše k tomu rétorika OPEC tento týždeň prevrátila ceny medvedej ropy, keďže hlavnými titulkami bolo, že výrobcovia čoskoro uvoľnia výrobné stropy. To vytvára tlak na zníženie cien ropy, čo tiež znamená prísnejšie podmienky pre XOM a CVX.

Za starých čias ľudia šetrili peniaze v bankách a profitovali z toho vo forme výplaty úrokov. V tomto prostredí s nulovým úrokom to už nie je pravda. Druhou najlepšou náhradou je nákup bezpečných akcií, ktoré vyplácajú slušné dividendy. Je tiež dôležité vyhnúť sa neobvykle vysokým odmenám. Veľké dividendy majú zvyčajne vysoké riziko. Tieto tri by mali byť momentálne bezpečné.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár