3 dividendové akcie pri zvýšení volatility na trhu

Akcie Americké akcie Dividendy Technológie Zdravotníctvo

Koronavírus z Číny prináša mieru neistoty, ktorou investori opovrhujú. Okrem pochopiteľných, aj keď nadhodnotených problémov, sa investori snažia vyhodnotiť vplyv na globálne dodávateľské reťazce. Investičné banky JPMorgan Chase (NYSE: JPM), Morgan Stanley (NYSE: MS) a Goldman Sachs (NYSE: GS) sú všetky znepokojené globálnym ekonomickým rastom v dôsledku koronavírusu. Okrem toho spoločnosť Goldman Sachs predpokladala, že koronavírus môže do roku 2020 zničiť rast podnikových ziskov.

Pre väčšinu investorov však nie je čas na paniku. Namiesto toho, aby ste absolvovali let do bezpečia, teraz je čas na kvalitný let. A keď investori hľadajú kvalitné akcie na volatilných trhoch, stredobodom záujmu sú dividendové akcie.

Jednou z výhod dividend je to, že sa vo všeobecnosti nachádzajú v defenzívnych odvetviach trhu. To znamená, že o ich výrobky bude záujem bez ohľadu na to, ako vyzerá širšia ekonomika.

Dôvodom, prečo dnes dividendové akcie vyzerajú atraktívne, je však to, že niektoré z nich tiež poskytujú investorom určitý kapitálový rast.

Poďme sa teda ponoriť do troch dividendových akcií, ktoré by investori mali hľadať, aby sa vyrovnala táto volatilita trhu.

ročný graf Procter & Gamble, zdroj: GOOGLE

Procter & Gamble (PG:NYSE)

Výnos z dividend: 2,6%

Procter & Gamble je jedna z akcií, ktorá by mala zhrabnúť všetky zisky na trhu, aj keď má na trh vplyv problém koronavírusu. Spoločnosť P&G nedávno uviedla na trh novú značku Microban 24, ktorá obsahuje rad antibakteriálnych čistiacich prostriedkov na povrchy. Microban prichádza v dezinfekčnej aj čistiacej forme a jeho jedinečný predajný zámer spočíva v tom, že ponúka 24-hodinovú ochranu. Po tom, čo spotrebitelia aplikujú Microban a nechajú ho zaschnúť na vzduchu, roztok uvoľní malé množstvo antibakteriálnych zložiek v priebehu 24 hodín.

Keďže Microban sa vyvíjal dlho pred vypuknutím koronavírusu, nie je realistické vnímať spustenie ako nič iné než ako šťastnú náhodu pre spoločnosť Procter & Gamble. Produkt však bezpochyby získa podporu, ktorá by mala mať vplyv na štvrťročné príjmy spoločnosti.

Okrem toho spoločnosť PG v súčasnosti platí ročnú dividendu 2,98 dolárov za akciu s dividendovým výnosom približne 2,5%. Výnosy samé osebe sú nedokonalým meradlom. Tento percentuálny výnos je však výrazne vyšší ako v sektore Soap & Cleaning Materials (2,26%) a S&P 500 (2,07%).

Spoločnosť za posledné tri roky zaznamenala priemerný rast dividend o 2,9%. Plus Procter & Gamble je považovaná za dividendového kráľa so 63 po sebe idúcimi rokmi rastu dividend.

ročný graf AbbVie, zdroj: GOOGLE

AbbVie (ABBV:NYSE)

Výnos z dividend: 6,1%

Kľúčovým slovom pre spoločnosť AbbVie bude synergia. Spoločnosť AbbVie stráca patentovú ochranu svojho hlavného lieku Humira. Reumatoidná artritída je zodpovedná za takmer 50% výnosov spoločnosti AbbVie. Spoločnosť AbbVie sa však blíži k dokončeniu nákupu Allergen, čo spoločnosti poskytne synergiu vo výške 2 miliárd dolárov, čo povedie ku kombinovanému zisku, ktorý bude v prvom roku o 10% vyšší.

Predaj Humiry sa v Európe už zmierňuje (23%-ný pokles v prvom štvrťroku). A zatiaľ čo predaj v USA zostáva silný (predaj Humiry vzrástol o 7%), spoločnosť hľadá ďalšie možnosti.

Na tento účel má spoločnosť AbbVie v súčasnosti v štádiu prípravy liek, ktorý sa používa na liečbu koronavírusu. Spoločnosť má tiež solídny prínos v oblasti onkológie a antivírusových liekov. A pre dividendových investorov je dôležité vedieť, že spoločnosť AbbVie má obrovský cash flow.

Akcie spoločnosti AbbVie v súčasnosti vyplácajú ročnú dividendu 4,72 dolárov na akciu s dividendovým výnosom približne 6,1%. Okrem toho spoločnosť za posledné tri roky zaznamenala ročný rast dividend o 22,62%. Navyše spoločnosť AbbVie je dividendový aristokrat, ktorý dosiahol rast dividend 47 rokov po sebe.

ročný graf AT&T, zdroj: GOOGLE

AT&T (T:NYSE)

Výnos z dividend: 6,8%

Akcie spoločnosti AT&T vynaložili statočné úsilie na udržanie svojich ziskov aj do roku 2020 prostredníctvom korekcie. Akcie T sú však v súčasnosti mierne negatívne na daný rok. Za posledných 12 mesiacov však ostali v pozitívnom teritóriu.

Jedným z dôvodov rastu akcie je očakávané spustenie ponúk 5G od spoločností Apple (NASDAQ: AAPL) a Samsung koncom tohto roka. Investori, ktorí sa na to pozerajú tu a teraz, sa však môžu spoľahnúť na AT&T ako na dobrú defenzívnu akciu.

V roku 2018 spoločnosť AT&T navyše zaplatila 85 miliárd dolárov za získanie obsahu od spoločnosti Time-Warner. Táto nová obchodná jednotka Warner Media, ktorá zahŕňa HBO, stavia spoločnosť AT&T do popredia streamingových vojen. 

Nezabudnite tiež, že spoločnosť má istý „vzťah“ so spoločnosťou DirecTV. Niektorí analytici vyjadrujú obavy z dlhodobého partnerstva medzi spoločnosťami. DirecTV má však kontrakt na nedeľný lístok NFL v sezóne 2020 – a to je pre spoločnosť významný hnací motor zisku.

Akcie AT&T v súčasnosti vyplácajú ročnú dividendu 2,08 dolárov na akciu s dividendovým výnosom takmer 6,8%. Spoločnosť za posledné tri roky zaznamenala ročný rast dividend o 2% a je dividendovým aristokratom s 35-ročným rastom dividend.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár