3 dividendové akcie s výnosom viac ako 6%

Akcie Americké akcie Dividendy Financie Reality Služby

Dividendy sú platby za podiel na zisku, ktoré spoločnosti vyplácajú akcionárom a predstavujú stabilný tok príjmov pre investorov. Sumy sa samozrejme môžu líšiť.

Spoločnosti tvrdo a rýchlo postupujú pri určovaní dividend, ktoré majú zaplatiť. Niektorí ich nikdy nevyplatia, iní vyplácajú sumy ako menšie odmeny pre akcionárov, zatiaľ čo iní robia z dividendy skutočnú motiváciu pre investorov. Niektoré spoločnosti, najmä investičné spoločnosti v oblasti nehnuteľností, sú podľa zákona povinné vyplácať zisky vlastníkom podielov a tak bežne vykazujú vysoké výnosy.

Vo všeobecnosti však sú dividendové akcie pre investorov len a len dobré. Ich cenová apreciácia je zvyčajne pomalšia ako medzi ich nediferencovanými náprotivkami, ale za to vyrovnávajú stabilný výnos. V prípade spoločností S&P 500 je priemerný výnos okolo 2%, čo je o niečo lukratívnejšie ako štátne dlhopisy, ktoré v súčasnosti dosahujú 1,5 až 1,75%. A keďže analytici Wall Street predpovedajú pomalý rok na zhodnocovanie akcií, dividendy vyzerajú ešte atraktívnejšie.

A to je samozrejme iba základné pozadie. Dividendy sú pre investorov iba faktorom, ktorý sa musí zvážiť pri výbere svojho portfólia. Počítajú sa aj zisky z akcií, história a spoľahlivosť akcií, výhľady spoločnosti do budúcnosti. 

Nastavením filtrov a kritérií pre výber akcií s malými trhovými stropmi, dividendovými výnosmi a potenciálom nárastu nad 5% sa zoznam zúžil na 95 akcií. Tu sú tri, ktoré by si mali investori zameraní na príjmy pozrieť.

Braemar Hotels & Resorts (BHR:NYSE)

Prvé miesto na našom zozname získalo REIT. Braemar sa zameriava na luxusné nehnuteľnosti v segmente hotelov a letovísk. Spoločnosť vlastní 13 nehnuteľností v Spojených štátoch, vrátane jednej na Panenských ostrovoch. Päť stredísk sa nachádza v Kalifornii. Spoločnosť má trhový strop 268 miliónov dolárov.

Z pohľadu investora predstavujú akcie BHR skutočnú hodnotu. Ceny akcií v posledných 12 mesiacoch skĺzli, čím sa súčasný bod vstupu znížil, zatiaľ čo rastový potenciál zostáva vysoký. Vzhľadom na silné hospodárske podmienky v USA – počet pracovných miest v januári bol vynikajúci a obchodná dohoda v prvej fáze medzi USA a Čínou zmiernila obavy z vojnových konfliktov – vyzerá segment luxusných letovísk lepšie.

BHR splnila, respektíve prekonala, očakávania v posledných troch vykázaných štvrťrokoch. V poslednom štvrťroku spoločnosť vykázala EPS s 29 centami, čo je o 3,5% viac, ako sa predpokladalo, pri tržbách 118,9 milióna dolárov. Horná hranica bola 2,2% nad odhadmi a medziročne vyššia o 9%. Wall Street očakáva, že uvidí EPS vo výške 21 centov, čo predstavuje medziročný nárast o 40%. 

päťročný graf Braemar Hotels & Resorts, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť v súlade s daňovými predpismi týkajúcimi sa REIT využíva svoje príjmy na financovanie dividend. Štvrťročná platba predstavuje 16 centov na akciu (64 centov na anualizovanú akciu). Získa sa tak výnos vo výške 7,8%, čo je takmer 4,5-krát viac ako priemer S&P. Pomer výplaty, dôležitá metrika, ktorá porovnáva dividendu s príjmami spoločnosti a je braná ako znak udržateľnosti platieb, je zdravých 55%.

Analytik  Tyler Batory je spoločnosťou ohromený. Nedávno navštívil St. Thomas Ritz-Carlton a napísal: „Kvalitou Ritz sme boli ohromení a očakávame, že tento rok bude neustále rásť, pričom výraznejší rast príde v roku 2021 a neskôr… Očakávame, že bude rásť obsadenosť aj marže … Predpokladáme teda výrazný rast.“

Batory stanovuje na túto akciu cenový cieľ 14 dolárov, čo naznačuje obrovský potenciál nárastu 71%. Jeho hodnotenie je samozrejme „buy“.

Celkovo vzaté, BHR je držiteľom konsenzuálneho hodnotenia analytikov „moderate buy“ na základe 2 „buy“ a 1 „hold“. Ako už bolo spomenuté, akcie sa predávajú za 8,17 dolárov, ale priemerný cenový cieľ 12 dolárov naznačuje vysoký rastový potenciál 46%. V kombinácii s dividendou ide o akciu, ktorú by si mali investori zameraní na príjem všimnúť.

TriplePoint Venture Growth (TPVG:NYSE)

Ďalšou v zozname je správcovská investičná spoločnosť TriplePoint Venture. Spoločnosť bola založená ako pobočka TriplePoint Capital a vlastní investície do portfólia cieľových spoločností zameraných na rozvoj rizikového kapitálu. TPVG zameriava svoje úsilie na spoločnosti zaoberajúce sa technickými a biologickými vedami – v odvetviach s vysokým rastom.

Po tom, ako spoločnosť TPVG porazila štvrťročné predpovede výnosu počas šiestich štvrťrokov v rade, narazila na kameň úrazu v novembri, keď nedosiahla odhady EPS a príjmov. Čísla boli stále kladné, EPS vo výške 29 centov a príjmy vo výške 15,7 milióna dolárov, ale boli nižšie ako predpovede a medziročne poklesli. 

TriplePoint mal k dispozícii prostriedky na splnenie svojho dividendového záväzku a vyplatil v tomto štvrťroku 36 centov. Spoločnosť má dlhoročnú históriu spoľahlivých výplaty dividend a dokonca v decembri 2018 vyplatila špeciálnu jednorazovú dividendu vo výške 10 centov na akciu. Pravidelná výplata sa zvyšuje na 1,44 dolárov s výnosom 10,4%. Pomer výplaty za tretí kvartál bol 125%, čo je znak možného strachu, ale dlhodobý priemer je nižší a to 87%. Na tejto úrovni je dividenda ľahko udržateľná.

Investori 4. marca uvidia, či sa pomer výplaty dividend spoločnosti TVPG vráti k historickému priemeru, keďže spoločnosť očakáva, že za štvrtý štvrťrok ohlási EPS 40 centov. Splnenie tohto odhadu by predstavovalo 37%-ný postupný zisk a prínos pre akcionárov.

päťročný graf TriplePoint Venture Growth, zdroj: GOOGLE

Analytik JMP Securities – Christopher York nedávno prehodnotil túto akciu a bol natoľko ohromený, že uviedol rating „buy“. Na podporu tohto tvrdenia napísal: „Ako vedúci poskytovateľ riešení spoločného investovania dlhu a kapitálu do úzko špecializovaného, ​​ale rýchlo rastúceho segmentu komerčných pôžičiek spoločností podporovaných rizikovým kapitálom v etape expanzie alebo rastu rizikového kapitálu si myslíme, že TriplePoint je v pozícii opatrného a obozretného podnikania…zvýšiť investičné portfólio na 750 miliónov dolárov s nízkymi až strednými výnosmi aktív … pri súčasnom riadení úverových rizík a občasnom získavaní spoluinvestícií …“

York dáva tejto akcii cenový cieľ 15,50 dolárov, čo naznačuje nárast o 12%. 

TPVG má najnižší priemerný rastový potenciál akcií na tomto zozname, pričom priemerný cenový cieľ 14,88 dolárov predstavuje iba 7,5%-ný potenciál rastu z aktuálnej ceny akcií 13,83 dolárov. Pamätajte však, že táto akcia má tiež dividendový výnos značne nad 10%. Kombinácia stabilného rastu a dividendy, ktorá je päťkrát vyššia ako priemer, by mala upokojiť každého investora. Pohľad na konsenzus „moderate buy“ je založený iba na dvoch nedávnych hodnoteniach, jednom „buy“ a jednom „hold“.

BG Staffing (BGSF:NYSE)

Poslednou na dnešnom zozname je spoločnosť, ktorá funguje ako pracovná agentúra – „stuffing company“ (náborová spoločnosť). Náborové odvetvie je ziskové miesto, keďže pracovný trh v USA sa naďalej sprísňuje. Počet pracovných miest v januári naznačuje, že miera účasti na trhu práce stúpa, čo poskytuje pevnú podporu personálnym agentúram. BG prijíma pracovníkov v oblasti účtovníctva, financií, informačných technológií, ľahkého priemyslu a nehnuteľností.

Spoločnosť BG Staffing začiatkom tohto mesiaca oznámila, že dokončila akvizíciu konkurenčnej agentúry EdgeRock – technologicky orientovanej poradenskej a personálnej spoločnosti – v hodnote 21,6 milióna dolárov. Tento krok umožní spoločnosti BG ponúkať rozšírené riešenia v oblasti personálneho zabezpečenia technológií.

Z akcií na tomto zozname má BGSF najnižší dividendový výnos a to 7,78%. Vypočítava sa z anualizovanej dividendy 1,20 dolárov, ktorá sa vypláca štvrťročne (30 centov na akciu). BGSF drží dividendu na súčasnej úrovni už dva roky (predtým bola výplata vo výške 25 centov za štvrťrok celé tri roky). Spoľahlivosť výplaty spoločnosti – za posledných päť rokov nevymeškala ani jednu výplatu – je ďalšou atraktívnou črtou. 

päťročný graf BG Staffing, zdroj: GOOGLE

Aj keď má BGSF v tomto zozname nízku dividendu, jej výnos je stále oveľa vyšší ako priemer a je podporovaný vysokými príjmami. Spoločnosť v posledných štvrťrokoch neustále prekonávala odhady, pričom najnovšia správa ukazuje, že EPS dosahuje 52 centov a príjmy 79,4 milióna dolárov. Tieto čísla boli nad prognózami a medziročne vzrástli. EPS je dostatočne vysoká na to, aby udržala výplatu dividend aj v budúcnosti s výplatným pomerom 77%. Čo sa týka budúceho štvrťroku, analytici očakávajú, že EPS bude 33 centov. Aj keď je táto hodnota postupne nižšia, zapadá do štruktúry BGSF – zárobky štvrtého kvartálu sú zvyčajne nižšie ako tretieho kvartálu.

Analytik Jeff Martin sledoval BGSF a nedávno zopakoval svoje hodnotenie „buy“. Na podporu svojho býčieho postoja napísal: „Veríme, že EdgeRock (ktorý podľa nás vzrástol o viac ako 10% vo fiškálnom roku 2019) prináša rastový potenciál pre BGSF a manažérske talenty, ktoré možno využiť v profesionálnom segmente… a veríme, že to prinesie hrubé marže, ktoré budú narastať v segmente Professional vo výške cca 27%. “

Martin dáva tejto akcii cenový cieľ 26 dolárov, čo naznačuje rastový potenciál 35%. 

BG Staffing je malá spoločnosť s trhovou kapitalizáciou len 198 miliónov dolárov. Menšie spoločnosti zvyčajne priťahujú menej pozornosti analytikov z Wall Street, takže nie je prekvapujúce, že Martin napísal jedinú recenziu k danej spoločnosti. Je to sčasti smutné, pretože čísla ukazujú, že táto akcia ponúka investorom účinnú kombináciu dividendového výnosu a rastového potenciálu. Akcie sú cenovo dostupné za potenciálne zisky – 19,25 dolárov.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár