3 dividendové akcie s vysokým rastom

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Služby Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

Investori majú tendenciu spájať dividendové akcie s pomaly rastúcimi spoločnosťami, ktoré vracajú hotovosť akcionárom, pretože nemôžu nájsť dobrý spôsob, ako ich investovať do budúcej obchodnej expanzie. Dividendové akcie sa považujú za bezpečnú a nudnú hru pre bezpečné a nudné spoločnosti.

Toto pomenovanie je však často nezaslúžené. Mnoho spoločností, ktoré vyplácajú dividendy akcionárom, tiež generuje silný rast. Sú dostatočne silné na to, aby každý štvrťrok mohli ľahko vrátiť hotovosť investorom a zároveň naďalej agresívne investovali do seba, aby tiež dosiahli rast. Je to to najlepšie z oboch svetov.

Tu sú 3 dividendové akcie, ktorých kúpu by ste mali zvážiť kvôli výnosu a rastu:

  • Home Depot (NYSE: HD)
  • Amgen (NASDAQ: AMGN)
  • BlackRock (NYSE: BLK)

Nasledujúce dividendové akcie majú vysoké výnosy na trhu a potenciál zvýšiť ich dividendy v nasledujúcich rokoch.

Dividendový výnos: 2,17%

päťročný graf Home Depot, zdroj. GOOGLE

Home Depot (HD:NYSE)

Spoločnosť Home Depot za posledných niekoľko rokov priniesla vynikajúci rast, pretože ťažila z rozvíjajúceho sa trhu s bývaním. Za posledné desaťročie, po veľkej recesii, spotrebitelia investovali svoje peniaze skôr do renovácie domov.

Pandémia koronavírusu tento trend iba urýchlila, pretože spotrebitelia boli nútení tráviť oveľa viac času doma. Spoločnosť Home Depot, najväčší svetový maloobchod s domácimi potrebami, z týchto trendov výrazne profitovala, pretože ročný obrat teraz presahuje 100 miliárd dolárov.

Rast spoločnosti Home Depot sa v roku 2020 ešte zvýšil, a to aj napriek slabosti širšej ekonomiky. V treťom štvrťroku 2020 vzrástli príjmy spoločnosti Home Depot o 23% na 33,5 miliárd dolárov. Tržby sa zvýšili o 23%, zatiaľ čo porovnateľné tržby (merané tržby v pobočkách otvorených najmenej jeden rok) sa zvýšili o 24%. Zisk na akciu sa za štvrťrok zvýšil o 26%.

Spoločnosť odviedla vynikajúcu prácu pri reagovaní na výzvy pandémie koronavírusu a investovala veľké prostriedky do svojej vlastnej platformy elektronického obchodu. To pomohlo spoločnosti Home Depot naďalej rásť uprostred meniacej sa krajiny smerom k online nakupovaniu, zatiaľ čo mnoho ďalších fyzických maloobchodníkov sa ťažko prispôsobovalo. V minulom štvrťroku sa tržby využívajúce online kanály spoločnosti Home Depot medziročne zvýšili zhruba o 80%.

Akcionári mali z tohto rastu úžitok vďaka silnému zvýšeniu dividend v posledných rokoch. Spoločnosti sa v minulom roku podarilo zvýšiť dividendu o 10%, a to aj vo veľmi zložitom prostredí pre americkú ekonomiku. Spoločnosť Home Depot vypláca dividendy viac ako 30 po sebe nasledujúcich rokov a zvýšila svoju dividendu viac ako 10 rokov po sebe. Home Depot je dividendový hráč so súčasným výnosom 2,2%.

Dividendový výnos: 2,82%

päťročný graf Amgen, zdroj: GOOGLE

Amgen (AMGN:NASDAQ)

Amgen je významná americká biotechnologická spoločnsť s kapitalizáciou 138 miliárd dolárov. Najlepšie biotechnologické akcie sú známe rýchlym rastom a Amgen nie je výnimkou. Za posledných päť rokov akcie vygenerovali ročné výnosy vo výške 13% vrátane dividend.

Silné výnosy pre akcionárov pochádzajú z pôsobivého rastu. Amgen je priemyselný gigant, ktorý vyrába liečivá špecificky zamerané na kardiovaskulárne choroby, onkológiu, zdravie kostí, neurovedu, nefrológiu a zápaly.

Rok 2020 bol pre spoločnosť Amgen ďalším rokom rastu a to aj napriek pretrvávajúcemu faktoru globálnej recesie uprostred pandémie koronavírusu. Spoločnosť vykázala 2. februára prevádzkové výsledky za štvrtý štvrťrok a za celý rok.

Vo štvrtom štvrťroku sa celkové príjmy zvýšili o 7% na 6,6 miliárd dolárov, čo bolo spôsobené rastom objemu, ktorý viac ako vyvážil tlak z nižších predajných cien. Objemy narástli o 13%, čo naznačuje silný dopyt po produktoch spoločnosti, na čele s Otezlou, MVASI a Repathou. Upravený zisk na akciu sa za štvrťrok zvýšil o 5%.

Za celý rok sa celkové príjmy zvýšili o 9% na viac ako 25 miliárd dolárov, zatiaľ čo upravený zisk na akciu sa zvýšil o 12% na 16,60 dolárov v roku 2020. Voľný hotovostný tok sa v minulom roku zvýšil o 16,5% na 9,9 miliárd dolárov.

Medzi konkurenčné výhody spoločnosti Amgen patria jej silné farmaceutické aktíva a rozsiahla infraštruktúra. Spoločnosť Amgen investovala 17% zo svojich výnosov z roku 2020 na výdavky na výskum a vývoj, aby investovala do obnovenej infraštruktúry . Vďaka tomu má dobre zásobenú štruktúru na zabezpečenie budúceho rastu. Investície do výskumu a vývoja a do produktov podporia budúci rast spoločnosti.

Vďaka silnému rastu spoločnosti a vynikajúcemu vytváraniu hotovostných tokov je schopná každoročne vyplácať značné dividendy a zvyšovať výplaty. Amgen v súčasnosti dosahuje výnosy 3%, čo je v súčasnosti približne dvojnásobok priemerného výnosu širšieho indexu S&P 500. Amgen tiež generuje vysokú úroveň rastu dividend. Pri výplatách v prvom štvrťroku 2021 zvýšila svoju dividendu o 10%.

Za posledných 5 rokov spoločnosť zvýšila svoju dividendu v priemere o 12% ročne. Vo výsledku je Amgen atraktívnou kombináciou dividendového výnosu a rastu. 

Dividendový výnos: 2,20%

päťročný graf BlackRock, zdroj: GOOGLE

BlackRock (BLK:NYSE)

BlackRock je jedným z najväčších správcov aktív v USA s trhovou kapitalizáciou 110 miliárd dolárov. Akcie BlackRock a BLK výrazne profitovali z prechodu na fondy obchodované na burze.

Za posledných niekoľko rokov rastúci počet investorov odobral svoje peniaze z nákladných podielových fondov, ktoré často dosahovali vysoké ročné pomery výdavkov vo výške 1% alebo viac (plus ďalšie poplatky). Namiesto toho sa veľa investorov sústredilo na pohodlie a úspory nákladov do fondov obchodovaných na burze alebo ETF.

BlackRock rástol spolu s týmto trendom, pretože je jedným z najväčších prevádzkovateľov ETF so svojimi produktmi iShares. Spravované aktíva naďalej rástli kvôli neustálej popularite ETF. Na konci roku 2020 dosiahlo AUM 8,68 bilióna dolárov. V minulom roku spoločnosť zaznamenala celkový čistý prílev za celý rok 391 miliárd dolárov, čo odráža 5%-ný organický rast aktív.

Rok 2020 bol pre spoločnosť BlackRock ďalším rokom silného rastu. Vo štvrtom štvrťroku sa priemerné AUM a výnosy medziročne zvýšili o 13%. Upravený zisk na akciu sa zvýšil o 22% a to v dôsledku rastu výnosov aj spätného odkúpenia akcií. Za celý rok sa tržby zvýšili o 11% na 16,2 miliárd dolárov, zatiaľ čo upravené hodnoty EPS sa zvýšili o 19% na 33,82 dolárov.

Trend smerujúci k indexovým fondom a nízkonákladovým ETF nevykazuje žiadne známky spomalenia. Z tohto dôvodu môžu investori očakávať ďalší rast spoločnosti BlackRock. Spoločnosť je priateľská aj k akcionárom, pretože sa o svoj rast delí s akcionármi. Akcia má aktuálny dividendový výnos 2,3% a posledná štvrťročná výplata dividend predstavuje 14%-ný nárast oproti predchádzajúcej výplate dividend.

Za posledných päť rokov dividendy rástli zloženou ročnou mierou 12,5%. S výplatným pomerom dividend do roku 2020 vo výške 43% má BlackRock dostatok priestoru na rast dividend vysokou rýchlosťou smerom vpred. 

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár