3 dividendoví aristokrati pre rok 2020

Akcie Americké akcie Dividendy Financie Zdravotníctvo

Pokles akciového trhu v roku 2020 investorov prekvapil. Aj po nedávnom raste je S&P 500 stále od začiatku roka o 14% nižšie. Americká ekonomika je už pravdepodobne v recesii. Čaká sa len na dáta, aby to bolo oficiálne. Výsledkom je, že spoločnosti v priemyselných odvetviach, ako je maloobchod a energetika, už oznámili zníženie dividend.

V tejto ťažkej dobe by mali byť dividendoví investori selektívnejší. Z tohto dôvodu odporúčame investorom zamerať sa na dividendových aristokratov, čo je skupina 66 akcií z indexu S&P 500, z ktorých každá zvýšila dividendu najmenej 25 rokov po sebe.

Aristokrati majú preukázanú schopnosť prekonať krízu. Majú konkurenčné výhody a defenzívne obchodné modely. Nasledujúce 3 akcie sú atraktívne nákupné príležitosti pre dlhodobých dividendových investorov.

päťročný graf Walgreens Boots Alliance, zdroj: GOOGLE

Walgreens Boots Alliance (WBA:NASDAQ)

Spoločnosť Walgreens prevádzkuje viac ako 18 000 lekární v 11 krajinách. Spoločnosť zvýšila dividendu 44 rokov po sebe, čo z nej robí dividendového aristokrata.

Začiatkom apríla vykázala spoločnosť Walgreens hospodárske výsledky za druhý štvrťrok roku 2020. Tržby vo výške 35,8 miliardy dolárov medziročne vzrástli o 4,1% bez vplyvu konverzie meny. To prekonalo odhady analytikov o 580 miliónov dolárov. Rast tržieb bol spôsobený rastom predajov v porovnateľných lekárňach o 2,7% v hlavnom segmente Retail Pharmacy USA. Upravený zisk na akciu však oproti rovnakému štvrťroku minulého roka poklesol o 7,3% na 1,52 dolárov.

Konkurenčnou výhodou spoločnosti Walgreens je jej podiel na trhu. Veľkosť a vhodné umiestnenie lekární núti spotrebiteľov k využitiu predajní Walgreens miesto konkurencie. Táto sila značky má za následok, že sa zákazníci vracajú. A to zaisťuje stabilný predaj a rast.

Je nepravdepodobné, že by spotrebitelia znížili výdavky na lieky a ďalšie zdravotnícke výrobky a to ani pri poklese ekonomiky. Vďaka tomu je spoločnosť Walgreens odolná voči recesii. Upravená hodnota zisku na akciu spoločnosti Walgreens klesla počas roka 2009 len o 7%. Spoločnosť od roku 2007 do roku 2010 zvýšila svoj upravený zisk na akciu.

Spoločnosť Walgreens má pozitívny výhľad na dlhodobý rast. Maloobchodné lekárne sa ukázali ako odolné voči elektronickému obchodovaniu. Bude tiež prínosom pre starnúcu populáciu USA a rastúci dopyt po zdravotnej starostlivosti. Napríklad v poslednom štvrťroku sa predaj medziročne zvýšil o 5,3%. To odráža vyššiu infláciu a objem liekov na predpis.

Akcie Walgreens majú dividendový výnos 4,3% a akcie sa obchodujú s forwardovým pomerom cena / zisk 7,8. To je založené na súčasných odhadoch analytikov vo výške 5,53 dolárov na akciu. S predpokladaným výplatným pomerom 33% je pravdepodobné, že dividenda Walgreens je bezpečná a to aj v období recesie. Pre dlhodobých investorov je to skvelá akcia.

ročný graf AbbVie, zdroj: GOOGLE

AbbVie (ABBV:NYSE)

AbbVie je farmaceutická spoločnosť. Zameriava sa na imunológiu, onkológiu a virológiu. Spoločnosť Abbott Laboratories ju v roku 2013 odstrihla zo svojho portfólia. Napriek tomu sa kvalifikuje ako dividendový aristokrat, pretože jej materská spoločnosť bola na zozname aristokratov v dobe spin-offu.

Najhodnotnejším produktom spoločnosti AbbVie je Humira, ktorá predstavuje približne 60% ročných tržieb. Humira teraz čelí konkurencii v Európe, čo malo negatívny dopad na spoločnosť. Medzinárodný predaj lieku Humira v roku 2019 klesol o 31%. Humira má v roku 2023 v USA prísť o ochranu patentu, čo je pre investorov riskantné. Spoločnosť má však veľké príležitosti k rastu aj po vypršaní platnosti patentu v USA.

Spoločnosť AbbVie získala od roku 2013 až 14 významných schválení svojich produktov, pričom 10 z nich patrí do hlavných kategórií imunológie a onkológie. AbbVie má veľa príležitostí ako nahradiť predaj lieku Humira. Celkové tržby sa v roku 2019 zvýšili o 3% na 33,3 miliardy dolárov a to najmä vďaka novým produktom. Vedenie spoločnosti v roku 2019 zaznamenalo tržby vo výške 355 miliónov dolárov z Skyrizi a 47 miliónov dolárov z Rinvoq. Vedenie spoločnosti Abbvie očakáva v roku 2020 kombinovaný obrat vo výške 1,7 miliardy dolárov. V roku 2019 vzrástol aj predaj Imbruvica o 29%, zatiaľ čo predaj Venclexty sa vlani viac ako zdvojnásobil.

Rast sa pravdepodobne zrýchli akvizíciou Allergan (AGN) vo výške 63 miliárd dolárov. Kombinovaná spoločnosť bude mať ročné tržby takmer 50 miliárd dolárov. Vedenie navyše očakáva už v prvom roku rast upraveného zisku na akciu o 10%.

Zisk spoločnosti v kríze pravdepodobne klesne, ale dividenda by mala zostať bezpečná. Odhaduje sa, že spoločnosť AbbVie v roku 2020 zarobí 10,16 dolárov na akciu. To by znamenalo, že by akcie dosiahli pomeru P / E 8,1. Akcie AbbVie sa vidia ako podhodnotené, vzhľadom k rastovému potenciálu. Akcie majú tiež vysoký dividendový výnos 5,8% a výplatný pomer 46%.

ročný graf People ‚United Financial, zdroj: GOOGLE

People ‚United Financial (PBCT:NASDAQ)

People ‚United Financial je regionálna banka a spoločnosť poskytujúca finančné služby. Zaoberá sa hypotékami, spotrebiteľskými úvermi, životným poistením, sprostredkovateľskými službami, správou majetku a tradičnými bankovými službami. Za posledných 26 rokov spoločnosť každoročne zvýšila dividendu.

Vo štvrtom štvrťroku 2019 zostala čistá úroková marža stabilná. Je to kvôli nižším úrokovým sadzbám. V poslednom štvrťroku však spoločnosť zvýšila prevádzkový zisk na akciu o 3%. Vďaka akvizícii United Financial sa vyšplhala z 0,36 na rekordných 0,37 dolárov. Za celý rok vykázalo vedenie zisk na akciu 1,39 dolárov, čo predstavuje nárast o 6,1% v porovnaní s rokom 2018. Prevádzkový zisk na akciu sa tak zvýšil 10-ty rok po sebe.

Konkurenčné výhody v bankovom priemysle možno len ťažko dosiahnuť. Ale People ‚United zaznamenala stabilný rast. Spoločnosť má sieť viac ako 400 pobočiek s celkovými aktívami vo výške 52 miliárd dolárov.

People ‚United nie je spoločnosťou odolnou voči recesii. Ako poskytovateľ finančných služieb, jej zisky korelujú s hospodárskym rastom. Napríklad v období 2007-2010 sa zisk na akciu znížil o 54%. Nutné dodať, že spoločnosť zostala aj napriek tomu zisková.

Vedenie spoločnosti pokračovalo vo zvyšovaní dividendy aj v období krízy. Analytici očakávajú do roku 2020 zisk na akciu vo výške 1,08 dolárov. Súčasná dividenda činí 0,71 dolárov na akciu, výplatný pomer je 66%. To značí, že dividenda je zatiaľ bezpečne pokrytá. Akcie People ‚United majú dividendový výnos 6,5%.

Záver

Investori môžu dosiahnuť vynikajúce dlhodobé výnosy nákupom a držaním vysokokvalitných dividendových akcií s rastúcou dividendou, ako sú dividendoví aristokrati. Investori navyše môžu zlepšiť návratnosť kúpy podhodnotených aristokratov.

Tri vyššie uvedené akcie sú lídrami vo svojich odboroch. Majú široké ekonomické priekopy, ktoré chránia ich podiel na trhu. Majú tiež dlhú históriu zvyšovania dividend. Je to vďaka ich silným obchodným modelom, ktoré každý rok poskytujú zdravý peňažný tok a to aj počas kríz.

Je pravdepodobné, že  Walgreens Boots Alliance, AbbVie a People ‚United dlhodobo udržia rast svojich dividend. Navyše sa zdá, že akcie sú podhodnotené. Všetky tri akcie majú vysoký dividendový výnos. Tieto tri akcie patria k najatraktívnejším aristokratom pre dlhodobých dividendových investorov.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár