3 dividendoví králi pre bezpečné výnosy a rast dividend 4/5 (1)

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Spotrebiteľský sektor

Akciový trh v USA prudko vzrástol z miním tohto roka, ale ekonomika ešte v žiadnom prípade nie je vonku z najhoršieho. Nová pandémia koronavírusu naďalej sleduje možné oživenie ekonomiky, zatiaľ čo nezamestnanosť zostáva na vysokej úrovni. V neistom prostredí by sa investori s averziou k riziku, ktorí hľadajú bezpečný príjem, mali zamerať na kvalitné dividendové akcie.

Konkrétne odporúčame investorom, aby sa bližšie pozreli na dividendových kráľov, skupinu iba 30 akcií, z ktorých každá zvýšila svoje dividendy najmenej 50 rokov v rade. Dividendoví králi obstáli v skúške času s jedinečnou schopnosťou neustále zvyšovať svoje dividendy každý rok a to aj počas recesií.

Nasledujúci traja dividendoví králi majú solídne dividendové výnosy, rastový potenciál a čo je najdôležitejšie – bezpečné výplaty dividend podporené silnými príjmami a tržbami.

  • Altria Group (NYSE: MO)
  • National Fuel Gas (NYSE: NFG)
  • Lowe’s Companies (NYSE: LOW) 

päťročný graf Altria Group, zdroj: GOOGLE

Altria Group (MO)

Altria je špičková tabaková spoločnosť v USA so svojou vlajkovou loďou značky cigariet Marlboro, ktorá zaberá viac ako 40% maloobchodného podielu na trhu. Spoločnosť má diverzifikované podnikanie, ktoré zahŕňa rôzne tabakové výrobky ako cigarety a cigary, spolu s bezdymovým tabakom, vínom a 10%-nou investíciou do pivného gigantu Anheuser-Busch InBev (NYSE:BUD).

Altria je špičkovým dividendovým kráľom z mnohých dôvodov. Akcia nielenže zvýšila svoju dividendu už viac ako 50 rokov po sebe, ale tiež poskytuje veľmi vysoký dividendový výnos, ktorý predstavuje asi 8,7%. Toto z nej robí najvyššie výnosného kráľa dividend.

Spoločnosť by mala byť schopná pokračovať vo zvyšovaní svojich dividend po mnoho rokov, pretože má obrovské konkurenčné výhody. Tabakový priemysel nie je kapitálovo náročné podnikanie, čo dáva spoločnosti Altria obrovský voľný hotovostný tok, ktorý sa z veľkej časti používa na vyplácanie akcionárom tučnej dividendy. Altria sa tiež teší lojalite k značke, čo je prirodzenou výhodou predaja návykového produktu. Tabak je produkt, ktorý je veľmi odolný voči recesii, pretože dopyt sa drží, aj keď sa ekonomika dostane do útlmu.

Altria pokračovala vo vytváraní stabilných ziskov aj v roku 2020. V druhom štvrťroku poklesli tržby vo výške 5,06 miliárd dolárov medziročne o 2,5%. Upravený zisk na akciu dosiahol 1,09 dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 1%. Čisté príjmy vzrástli v prvom polroku 2020 o 3,9% a upravené hodnoty EPS o 8,5%. Za celý rok spoločnosť Altria očakáva, že jej celoročne upravený zriedený EPS na rok 2020 bude v rozmedzí 4,21 až 4,38 dolárov, čo predstavuje mieru rastu 0% až 4% z upravenej zriedenej základne EPS vo výške 4,21 dolárov v roku 2019.

Vedenie spoločnosti má cieľový pomer výplaty dividend vo výške 80% ročne upraveného EPS. Preto súčasná ročná výplata dividend vo výške 3,44 dolárov predstavuje pomer výplaty dividend do roku 2020 vo výške približne 80%, pričom sa použije stredný bod výhľadu o príjmoch. To ukazuje, že súčasná dividenda je v súlade s cieľovým výplatným pomerom manažmentu.

päťročný graf National Fuel Gas, zdroj: GOOGLE

National Fuel Gas (NFG)

National Fuel Gas je diverzifikovaná energetická spoločnosť. Jedná sa o vysoko postaveného kráľa dividend, pretože má vysoký výnos 4,3%, ale je tiež jedinečná, pretože je jedinou akciou energie na zozname dividendových kráľov. Čo nie je až tak prekvapujúce, pretože energetický sektor je notoricky cyklickým priemyslom. Ropa a plyn sú priemyslom „rozmachu a rozpadu“, pretože sa spoliehajú na základné ceny komodít, ktoré môžu byť nestabilné.

Ceny ropy v skutočnosti poklesli z viac ako 100 dolárov za barel na necelých 30 dolárov v rokoch 2014 až 2016. Po miernom oživení sa ceny ropy opäť prehupli okolo 40 dolárov kvôli obnoveným obavám z globálneho nadbytku ponuky a slabého dopytu v dôsledku pandémie Covid-19. Túto skutočnosť robí ešte pôsobivejšie to, že spoločnosť National Fuel Gas zvyšuje svoju dividendu už viac ako päť desaťročí.

Napriek tomu spoločnosť National Fuel Gas dosiahla štatút kráľa dividend. Je to čiastočne kvôli diverzifikácii spoločnosti. Spoločnosť National Fuel Gas prevádzkuje päť obchodných segmentov: prieskum a ťažbu, potrubie a skladovanie, zhromažďovanie, verejné služby a energetický marketing. Jedná sa o diverzifikované podnikanie v smere upstreamu, midstreamu a downstreamu. Predchádzajúce aktíva spoločnosti nachádzajúce sa v bridlicových formáciách Marcellus a Utica majú výrobnú kapacitu 800 miliónov kubických stôp plynu za deň. Medzi operácie midstreamu patrí potrubná infraštruktúra, zatiaľ čo jej downstream poskytuje komunálne služby.

Táto zmes poskytuje rovnováhu medzi regulovanými a stabilnými podnikmi, ako sú ropovody a verejné služby, s cyklickými oblasťami, ako sú prieskum a ťažba, ktoré sa spoliehajú na ceny komodít. Nie je úplne vystavená výkyvom cien ropy a zemného plynu a v rokoch, vrátane roku 2020, dobre slúžila spoločnosti National Fuel Gas.

V poslednom vykazovanom štvrťroku upravené výnosy spoločnosti National Fuel Gas pred započítaním úrokov, daní, odpisov a amortizácie (EBITDA) medziročne poklesli o 6%. Zatiaľ čo toľko energetických akcií hlási strmé straty v dôsledku nízkych cien ropy a plynu, spoločnosť National Fuel Gas vygenerovala za štvrťrok upravený prevádzkový zisk na akciu vo výške 0,57 dolárov. Trvalá ziskovosť spoločnosti, a to aj počas recesií, zaisťuje súčasnú výplatu dividend, pričom ponecháva flexibilitu pre ďalšie zvyšovanie dividend.

päťročný graf Lowe’s Companies, zdroj: GOOGLE

Lowe’s Companies (LOW)

Lowe’s je druhý najväčší maloobchod pre domácich kutilov v USA v porovnaní so spoločnosťou Home Depot (NYSE:HD). Obaja maloobchodníci majú úžitok zo silného trhu s bývaním, ako aj zo skutočnosti, že pôsobia v duo-pole. Vysoko koncentrovaný charakter maloobchodu znamená, že Lowe’s a Home Depot majú pre seba celý trh, ktorý poskytuje veľa zákazníkov aj silné marže.

Lowe’s je dividendový kráľ zameraný na rast. Mnohé z dividendových akcií na tomto zozname pôsobia vo vysoko vyspelých odvetviach, ktorým chýbajú katalyzátory rastu. Lowe’s ale naďalej vytvára pôsobivý rast, dokonca aj počas pandémie koronavírusu. Napríklad v poslednom štvrťroku sa upravený zisk spoločnosti Lowe na akciu zvýšil o 74% na 3,75 dolárov.

Táto obrovská úroveň rastu tržieb bola spôsobená predovšetkým porovnateľným rastom predaja o 34% (ktorý meria rast predaja v obchodoch otvorených najmenej jeden rok). Porovnateľný rast predaja zahŕňal 135%-ný medziročný rast pre Lowes.com, pretože spoločnosť ťaží z prudkého rastu elektronického obchodu.

Od roku 2010 do roku 2019 spoločnosť Lowe’s zvýšila svoj zisk na akciu v priemere o 18% ročne. Tento rast bol výsledkom hospodárskeho oživenia po veľkej recesii, presnejšie vysokého výkonu amerického trhu s bytmi. To tiež viedlo k vysokému rastu dividend. Spoločnosť nedávno zvýšila svoju dividendu o 9%.

Vysoká úroveň rastu dividend pomáha vyrovnať trochu sklamaný súčasný výnos 1,5%. Dividendový výnos je mierne pod priemerným výnosom S&P 500 na úrovni 1,8%, čo robí Lowe‘s relatívne neatraktívnym pre investorov zameraných výlučne na vysoké výnosy. Lowe’s to však kompenzuje vysokým rastom dividend. Napríklad miera rastu dividend 9% ročne znamená, že investor uvidí svoje dividendy dvojnásobne každých osem rokov. Investori, ktorí majú na trhu čas, by preto mohli s Lowe’s časom vygenerovať vyšší príjem ako s niektorými vysoko výnosnými akciami, ktoré nemôžu zvýšiť výplatu dividend.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár