3 dôvody prečo byť opatrný ohľadom Palantiru

Akcie Americké akcie Dividendy Technológie

Od počiatočnej verejnej ponuky akcií (IPO) na konci septembra akcie Palantir Technologies (NYSE:PLTR ) zaznamenali pôsobivé zisky, a to až o 190%. Týmto sa trhová kapitalizácia vyšplhala na 48,7 miliárd dolárov. Aj keď, ako to v poslednej dobe býva v prípade iných operátorov špičkových technológií, akcie PLTR sa dostali pod tlak. Cena sa zmenila z maxima 45 dolárov na 26,70 dolárov.

Spoločnosť Palantir, ktorá bola založená v roku 2003, sa stala jedným z najlepších hráčov vo vývoji sofistikovaných systémov AI (Artificial Intelligence) a ML (Machine Learning). V minulom roku spoločnosť zaznamenala príjmy vo výške 1,1 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o približne 47%.

Keď spoločnosť začínala, pozornosť sa sústredila na vládnych zákazníkov. Aplikácie často slúžili na pomoc pri dôverných činnostiach, ako je boj proti terorizmu. Dokonca sa špekulovalo, že Palantir pomohol lokalizovať Usámu bin Ládina.

Ale za posledné desaťročie Palantir uplatnil svoje technológie na komerčných trhoch a dokázal zachytiť zákazníkov ako BP (NYSE: BP ), Rio Tinto (NYSE: RIO ) a PG&E (NYSE: PCG ). Táto expanzia podnikania zvýšila trhový potenciál na závratných 119 miliárd dolárov .

Čo sa teda deje s PLTR? Je tu nedávna slabosť, je tu príležitosť? S tým by mali byť investori trpezliví. Spoločnosť má niekoľko nepríjemných problémov.

Pozrime sa na to.

ročný graf Palantir, zdroj: GOOGLE

Príbeh rastu

Je dôležité poznamenať, že – počas histórie Palantiru – bol rast rôznorodý a nekonzistentný. A to by nemalo byť prekvapením. Kontrakty spoločnosti sú veľké a zvyčajne trvajú niekoľko rokov. 

Zdá sa, že to bolo zrejmé v poslednom štvrťroku, keď sa rast začal spomaľovať. Na základe celoročnej predpovede sa predpokladá zvýšenie výnosov asi o 30% .

Pravdaže, toto môže byť konzervatívna predpoveď. Ale zaleží na rôznych faktoroch.

Ocenenie PLTR akcií

Áno, pokiaľ ide o akcie v dnešnej dobe, ocenenie by nemuselo byť nevyhnutne problémom. Tento sentiment sa ale začína meniť. Ak spoločnosť nedokáže udržať rastový sklon, mohlo by dôjsť k väčším predajom. Pokiaľ ide o PLTR akcie, násobok je stále na slušnom 24-násobnom predaji.

V spoločnosti došlo k významnému internému predaju akcií. Po vypršaní blokovania IPO predal prevádzkový riaditeľ Shyam Sankar 757 510 akcií za ceny, ktoré sa pohybovali od 24,59 do 29 dolárov . Došlo aj k uvoľneniu 2,7 milióna akcií od ďalších troch riadiacich pracovníkov. Celkovo to znamená, že by mohlo byť ťažké, aby Palantir splnil očakávania Wall Street.

Obchodné podnikanie

Palantir má dve hlavné softvérové ​​platformy. Prvá je to Gotham, ktorý je zameraný na potreby obranných a spravodajských agentúr. Táto technológia je v podstate o „nájdení ihly v kope sena“ -je analýzou enormného množstva údajov.

Ďalej má Palantir platformu Foundry. A áno, je to predovšetkým pre komerčných zákazníkov. Táto technológia účinne pomáha pri riešení problémov v širokom spektre priemyselných odvetví, ako je bankovníctvo, farmaceutický priemysel, maloobchod, poisťovníctvo, energetika atď.

Teraz sa vládnemu podnikaniu darilo mimoriadne dobre. Príjmy od vládnych zákazníkov boli v skutočnosti reportované na úrovni 132 miliónov dolárov , čo je o 85% viac ako v minulom štvrťroku.

Ale komerčná stránka je iný príbeh. Tržby za štvrtý štvrťrok vzrástli iba o 4%, na 132 miliónov dolárov.

Prečo je to tak? V prvom rade je Foundry menej vyspelý. Ale komerčná kategória je tiež oveľa konkurencie-schopnejšia. Palantir musí bojovať proti špičkovým spoločnostiam ako C3Ai (NYSE: AI). A s pokračujúcim nárastom rizikového financovania v Silicon Valley sa objavujú startupy, ktoré využívajú príležitosť AI.

Pre Palantir by mohlo byť v budúcnosti ešte ťažšie nájsť nové obchody a udržať si rast.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár