3 energetické akcie s vysokým výnosom vhodné na nákup

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika

Vďaka silnému zotaveniu globálnej spotreby ropy z pandémie sú energetické akcie tento rok najvýkonnejším trhovým sektorom indexu S&P 500. Nárast cien komodít podporilo zotavenie sa z pandémie, ako aj obmedzená produkcia ropy z krajín OPEC a Ruska.

Tieto dva faktory viedli k tomu, že cena ropy sa v poslednom čase dostala na čerstvé 7-ročné maximum.

V tomto článku budeme analyzovať vyhliadky troch energetických akcií, ktoré ponúkajú atraktívne dividendové výnosy. A nimi sú nasledujúce akcie: 

  • BP (NYSE:BP)
  • Valero (NYSE:VLO)
  • National Fuel Gas (NYSE:NFG)

Dividendový výnos: 4,79%

päťročný graf BP, zdroj: GOOGLE

BP (BP:NYSE)

BP, jedna z najväčších ropných a plynárenských korporácií na svete, je prvá na tomto zozname energetických akcií pre investorov zameraných na dividendový príjem. 

Spoločnosť pôsobí v dvoch segmentoch – upstream a downstream (väčšinou rafinácia). Zdá sa, že najhoršie má BP za sebou. Vďaka masívnej distribúcii vakcín po celom svete začala pandémia ustupovať a v dôsledku toho sa globálny dopyt po rope vrátil na svoju dlhodobú rastovú trajektóriu.

Podľa najnovšej správy Energy Information Administration (EIA) sa očakáva, že celosvetová spotreba ropy vzrastie z 92,4 milióna barelov denne v roku 2020 na 97,4 milióna barelov denne v roku 2021 a jej predpandemická úroveň bude 101,0 milióna barelov denne v roku 2022.

Okrem toho OPEC a Rusko minulý rok zaviedli bezprecedentné zníženie produkcie, aby podporili cenu ropy. Hoci sa celosvetový dopyt po rope výrazne zotavuje, OPEC a Rusko nezvýšia svoje ťažobné kvóty na úroveň pred pandémiou až do konca roku 2022. Tento agresívny postoj viedol k pozoruhodne napätému trhu s ropou, čo viedlo k zvýšeniu cien ropy.

Navyše, cena zemného plynu sa vyšplhala na niekoľkoročné maximá, keďže globálna produkcia len ťažko stíhala rastúci dopyt. Prudký nárast cien ropy a plynu je silným faktorom pre všetky veľké ropné spoločnosti, najmä pre BP, vzhľadom na jej materiálne zadlženie.

V druhom štvrťroku spoločnosť BP postupne znížila svoju produkciu o 4%, najmä kvôli údržbe, ale tešila sa z 13%-ného nárastu priemernej ceny Brentu a zlepšenia rafinérskych marží vďaka silnému zadržiavanému dopytu po rafinovaných produktoch. V dôsledku toho spoločnosť zvýšila svoj zisk na akciu zo 78 centov v prvom štvrťroku na 83 centov.

Zisk na akciu BP v každom z prvých dvoch štvrťrokov patril medzi najvyššie spoločnosti za posledných sedem rokov. Oba výsledky výrazne prekonali očakávania analytikov (81 % v prvom štvrťroku a 38 % v druhom štvrťroku).

BP minulý rok kvôli pandémii znížila svoju dividendu o 50%, no stále ponúka atraktívny dividendový výnos 4,4%. Ropný gigant má výplatný pomer iba 40%, čo poskytuje dividende veľkú mieru bezpečnosti.

Spoločnosť BP zvýšila svoju dividendu o 4% v druhom štvrťroku a uviedla, že môže pokračovať vo zvyšovaní dividend o 4% ročne až do roku 2025, pokiaľ sa cena ropy bude pohybovať okolo 60 dolárov. Pri tejto úrovni cien ropy BP tiež očakáva, že bude môcť spätne odkúpiť akcie približne za 1 miliardu dolárov za štvrťrok. Keďže táto miera spätného odkúpenia zodpovedá ročnému zníženiu počtu akcií o 4%, je určite významná.

Celkovo, pokiaľ ceny ropy zostanú nad 60 dolárov, BP bude naďalej ponúkať nadmerné rozdeľovanie akcionárom, konkrétne 4,4%-nú dividendu, ktorá porastie o 4% ročne, a zmysluplné spätné odkupy akcií.

Dividendový výnos: 5,12%

päťročný graf Valero Energy, zdroj: GOOGLE

Valero Energy (VLO:NYSE)

Valero Energy je najväčšia rafinéria ropy v USA, vlastní 15 rafinérií v USA, Kanade a Spojenom kráľovstve a má celkovú kapacitu približne 3,2 milióna barelov denne. Má tiež segment midstreamu, Valero Energy Partners LP, ale jeho podiel na celkových výnosoch je nižší ako 10%. Valero by sa teda malo považovať za takmer čistý rafinér.

Všetky rafinérie v USA sa minulý rok dostali pod veľký tlak v dôsledku koronavírusovej krízy, ktorá spôsobila bezprecedentný kolaps dopytu po rafinovaných produktoch. V dôsledku prudkého poklesu objemov a prepadu rafinérskych marží utrpeli všetky rafinérie v USA v minulom roku značné straty.

Našťastie, globálny dopyt po ropných produktoch sa tento rok výrazne zotavuje, čo znamená, že rafinérie sú v režime obnovy. No zatiaľ čo producenti ropy sú na ceste k vykázaniu viacročných vysokých ziskov v tomto roku vďaka nárastu cien ropy a plynu na viacročné maximá, rafinérie sú pripravené dosiahnuť marginálne zisky, keďže rafinérske marže sa zlepšili len mierne.

Výnimkou nie je ani Valero, ktoré tento rok plánuje dosiahnuť zisk na akciu okolo 50 centov. Vďaka trvalému oživeniu globálnej spotreby rafinovaných produktov však spoločnosť pravdepodobne od budúceho roka dosiahne oveľa vyšší zisk na akciu.

Okrem toho spoločnosť Valero výrazne investuje do rozšírenia kapacity výroby nafty z obnoviteľných zdrojov, aby sa prispôsobila vládnej politike šetrnej k životnému prostrediu, ktorá sa v posledných rokoch presadila.

Preto zameranie Valera na obnoviteľnú naftu dáva veľký zmysel. Okrem toho, vďaka svojim projektom rastu s vysokou návratnosťou, Valero očakáva, že v nadchádzajúcich rokoch zvýši svoj ročný EBITDA o 1,2 až 1,6 miliardy dolárov.

Valero zvýšilo svoju dividendu 10 po sebe nasledujúcich rokov a teraz ponúka dividendový výnos 5,1%, čo ho zaraďuje na tento zoznam energetických akcií pre záujemcov o dividendy. Vzhľadom na silné zotavenie očakávané v budúcom roku a opakovaný záväzok jeho manažmentu k rastúcej dividende by Valero mohlo koncom októbra oznámiť malé zvýšenie dividend, aby predĺžilo sériu rastu dividend.

Dividendový výnos: 3,02%

päťročný graf National Fuel Gas, zdroj: GOOGLE

National Fuel Gas (NFG:NYSE)

National Fuel Gas je diverzifikovaná energetická spoločnosť, ktorá pôsobí v piatich obchodných segmentoch: prieskum a ťažba, plynovod a skladovanie, zber, verejné služby a energetický marketing. Najväčším segmentom je prieskum a ťažba, ktorý generuje približne polovicu zisku spoločnosti.

Trh so zemným plynom sa minulý rok ukázal oveľa odolnejší voči pandémii ako trh s ropou. Ešte lepšie je, že trh so zemným plynom je tento rok mimoriadne napätý a cena zemného plynu sa tak vyšplhala na 7-ročné maximum. To je silný faktor pre National Fuel Gas, ktorý generuje približne polovicu svojich príjmov zo svojho upstream segmentu.

V treťom štvrťroku svojho fiškálneho roka spoločnosť National Fuel Gas zvýšila svoju produkciu o pôsobivých 48 % oproti minuloročnému štvrťroku, predovšetkým vďaka akvizícii aktív Appalachian od Royal Dutch Shell (NYSE:RDS.B). Okrem toho sa priemerná cena zemného plynu zvýšila o 15%, z 1,92 dolárov v minuloročnom štvrťroku na 2,20 dolárov. V dôsledku toho, upravený zisk na akciu vzrástol o 63% z 57 centov na 93 centov a prekonal konsenzus analytikov o 11 centov.

National Fuel Gas zvýšil svoj výhľad na štvrtý štvrťrok po sebe vďaka rastúcemu trendu ceny zemného plynu. Manažment teraz očakáva zisk na akciu vo výške 4,05 dolárov až 4,15 dolárov (oproti predchádzajúcemu odhadu 3,85 dolárov až 4,05 dolárov), čo predstavuje 40%-ný rast v strede. Iniciovala tiež usmernenie pre zisk na akciu vo výške 4,40 až 4,80 dolárov vo fiškálnom roku 2022, čo znamená 12%-ný rast, predovšetkým vďaka lepšiemu výhľadu cien zemného plynu.

National Fuel Gas nepretržite vypláca dividendy počas 118 po sebe nasledujúcich rokov. Už 51 rokov po sebe rástla aj dividenda a stala sa tak prvou energetickou spoločnosťou, ktorá patrí do skupiny dividendových kráľov. Tento úspech je obdivuhodný, najmä vzhľadom na vysokú cyklickosť energetického sektora.

National Fuel Gas v súčasnosti ponúka dividendový výnos 3,2%. Vzhľadom na solídny výplatný pomer 44% a sľubné vyhliadky rastu by si investori mali byť istí, že dividenda je bezpečná. 

Záver

Analyzovali sme vyhliadky troch vysoko výnosných energetických akcií, ktoré majú rozdielne výnosové a bezpečnostné charakteristiky. Spomedzi vyššie uvedených troch akcií je National Fuel Gas najodolnejší voči pandémii a ponúka najnižší, ale najbezpečnejší dividendový výnos.

Valero ponúka najvyšší výnos, ale je to najzraniteľnejšia akcia voči pandémii, pretože sa ešte musí zotaviť z tejto krízy.

Napokon, spoločnosti BP sa v súčasnom prostredí darí, no je citlivá na poklesy v energetickom sektore.

Celkovo všetky tri energetické akcie ponúkajú vysoké výnosy a rastový potenciál z vystavenia rastúcim cenám komodít. 

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár