3 kanadské banky pre vyššie dividendy

Akcie Americké akcie Banky Dividendy

Väčšina investorov, ktorí sa chcú presadiť vo finančnom sektore, sa zameriava výlučne na známe americké bankové akcie, ako sú Wells Fargo (NYSE:WFC) alebo Bank of America (NYSE:BAC), čo platí aj pre investorov zameraných na pasívny príjem.

Niektoré akcie kanadských bánk však majú oveľa nižšie ocenenie a tiež majú vyššie dividendové výnosy ako ich náprotivky.

Sú konzervatívnejšie riadené ako ich americkí kolegovia všeobecne – preto sú oveľa odolnejšie voči recesiám. Okrem toho sú na základe ocenenia lacnejšie a majú vyššie dividendové výnosy.

Tri banky, ktoré sú tu uvedené, majú vysoké výnosy a bezpečné výplaty, čo ich robí atraktívnymi, ak máte radi dividendy.

Investorom, ktorí sú zameraní na hodnotu a investorom, ktorí sú zameraní na pasívny príjem, sa môžu páčiť tieto akcie kanadských bánk:

  • Bank of Nova Scotia (NYSE: BNS)
  • Toronto-Dominion Bank (NYSE: TD)
  • Canadian Imperial Bank of Commerce (NYSE: CM)

Dividendové výnosy: 4,58%

päťročný graf Bank of Nova Scotia, zdroj: GOOGLE

Bank of Nova Scotia (BNS:TSE)

Bank of Nova Scotia je treťou najväčšou finančnou inštitúciou v Kanade, hneď za bankou Toronto-Dominion Bank (TD) a Royal Bank of Canada (RY), s trhovou kapitalizáciou vo výške 79 miliárd dolárov.

Je to tiež siedma najväčšia banka podľa aktív v Amerike a desiata najväčšia banka podľa trhovej kapitalizácie.

Bank of Nova Scotia bola zasiahnutá ťažkou recesiou spôsobenou minulý rok pandémiou. V dôsledku vysokých rezerv na straty z úverov došlo v roku 2020 v banke k poklesu o 23%.

Tento výkon bol však oveľa lepší ako v prípade Wells Fargo a Bank of America, kde sa ich zisk na akciu prepadol o 32% a 74%. Toto je dôkazom vynikajúceho rizikového profilu BNS.

Vďaka pokračujúcemu zotaveniu sa z pandémie navyše Bank of Nova Scotia v prvom štvrťroku tohto roka výrazne znížila rezervy na straty z úverov. Vďaka tomu vzrástol upravený zisk na akciu o 83% oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Je tiež na dobrej ceste zvýšiť teno rok zisk na akciu o 43% – z 4,14 dolárov na nové historické maximum 5,93 dolárov.

Bank of Nova Scotia má pozoruhodne diferencovanú stratégiu rastu od svojich kolegov v kanadskom finančnom sektore. Zatiaľ čo iné banky sa snažia expandovať v USA, Bank of Nova Scotia sa zamerala predovšetkým na rast na rýchlo rastúcich rozvíjajúcich sa trhoch. Je to popredná banka na trhoch s vysokým rastom v Mexiku, Peru, Čile a Kolumbii, ktoré majú celkový počet obyvateľov 230 miliónov a majú trhy s nedostatkom finančných prostriedkov.

Bank of Nova Scotia má veľkosť na to, aby využila fragmentovaný stav týchto trhov a pokračovala v raste niekoľko rokov. Očakáva sa, že banka v priebehu nasledujúcich piatich rokov zvýši svoj zisk na akciu v priemere o 5,0% ročne.

Bank of Nova Scotia zvýšila svoju ročnú dividendu (v kanadských dolároch) už 10 po sebe nasledujúcich rokov a v súčasnosti ponúka atraktívny dividendový výnos vo výške 4,6%.

Navyše, výplatný pomer v súčasnosti predstavuje zdravých 51%, čo je v súlade s dlhodobým cieľom okolo 50% riadenia spoločnosti. Banka obnoví zmysluplné tempo rastu dividend ešte niekoľko rokov, hneď ako dostane zelenú od regulačných orgánov.

Bank of Nova Scotia v súčasnosti obchoduje s pomerom ceny k výnosom 11, čo je v prípade blue-chip dividendovej akcie dosť nízky koeficient ocenenia.

Dividendový výnos: 3,78% 

päťročný graf Toronto Dominion Bank, zdroj: GOOGLE

Toronto-Dominion Bank (TD:NYSE)

Banka Toronto-Dominion sa datuje od roku 1855, kedy bola založená banka Toronto.

Inštitúcia, ktorú vytvorili mlynári a obchodníci, sa odvtedy rozvinula do globálnej organizácie s majetkom vo výške 1,4 bilióna dolárov a 90 000 zamestnancami.

Toronto-Dominion Bank je najväčšou bankou v Kanade v oblasti aktív, vkladov a ziskov.

Banka Toronto-Dominion bola minulý rok negatívne ovplyvnená pandémiou, ale vďaka vysokej kvalite úverového portfólia vykazovala v porovnaní so známymi bankami v USA vynikajúci výkon. Toronto-Dominion Bank zaznamenala v minulom roku 18%-ný pokles zisku na akciu.

Vďaka pokračujúcemu zotaveniu sa z pandémie však banka neočakáva, že zo svojich pôžičiek na rok 2021 stratí značné sumy. Výsledkom je, že v druhom štvrťroku Toronto-Dominion Bank viac ako zdvojnásobila svoj zisk na akciu.

Navyše sa jej obchodná dynamika v poslednej dobe zrýchlila, s výrazným nárastom hypotekárnych úverov, rastom účtov a nárastom transakcií s kreditnými kartami. Vďaka tomu je banka na dobrej ceste tento rok zvýšiť zisk na akciu o 46% – z 4,16 dolárov na nové historické maximum vo výške 6,08 dolárov.

Spoločnosť má práve teraz silné obchodné tempo a v ďalších rokoch bude pokračovať v raste.

Nedávno predstavila na americkom trhu novú kreditnú kartu Double Up s jednou z najcennejších ponúk vrátenia peňazí na trhu. Celkovo sa očakáva, že Toronto-Dominion Bank v priebehu nasledujúcich piatich rokov zvýši svoj zisk na akciu v priemere o 5,0% ročne.

Toronto-Dominion Bank zvýšila svoju ročnú dividendu (v kanadských dolároch) už 11 po sebe nasledujúcich rokov a v súčasnosti ponúka dividendový výnos 3,7%.

Banka predovšetkým vyplatila nepretržité dividendy 164 po sebe nasledujúcich rokov a za posledné desaťročie svoju dividendu takmer zdvojnásobila. Má tiež silný výplatný pomer 43%.

Toronto-Dominion Bank sa v súčasnosti obchoduje s pomerom ceny k výnosom 11,5, čo je o niečo menej ako predpokladaný spravodlivý zisk 12,1.

Dividendový výnos: 4,09%

päťročný graf Canadian Imperial of Commerce, zdroj: GOOGLE

Canadian Imperial Bank of Commerce (CM:TSE)

Canadian Imperial Bank of Commerce je globálna finančná inštitúcia, ktorá poskytuje bankové a iné finančné služby pre jednotlivcov, malé firmy, spoločnosti a inštitucionálnych klientov.

Má približne 10 miliónov zákazníkov. CIBC sa primárne zameriava na kanadský trh, kde generuje 69% svojich celkových výnosov. Banka generuje 25% svojich výnosov z amerického trhu.

Rovnako ako vyššie spomenutí kanadskí rovesníci, CIBC počas minuloročnej krízy s koronavírusom prekonala svojich kolegov z USA. Vďaka konzervatívnemu hospodáreniu zaznamenala spoločnosť CIBC v minulom roku iba 17%-ný pokles zisku na akciu.

Vďaka pokračujúcemu zotaveniu sa z pandémie navyše CIBC v druhom štvrťroku tohto roka výrazne znížila rezervy na straty z úverov.

Výsledkom bolo, že v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom takmer štvornásobne zvýšil svoj upravený zisk na akciu. Je tiež pripravený tento rok zvýšiť zisk na akciu o 43% – z 7,53 dolárov na rekordnú úroveň 10,80 dolárov

CIBC má zavedené významné hybné sily rastu. Snaží sa urýchliť rast v správe súkromného majetku investovaním do technologickej infraštruktúry a rastom svojich výnosov z poplatkov.

Okrem toho viac ako 70% jej spravovaných aktív prekonalo za posledné roky referenčné indexy. Celkovo sa očakáva, že CIBC v priebehu nasledujúcich piatich rokov zvýši svoj zisk na akciu v priemere o 5% ročne.

CIBC v súčasnosti ponúka dividendový výnos 4,3%. Okrem toho jeho pomer výplaty predstavuje zdravých 45%, čo je v súlade s dlhodobým cieľom (okolo 50%) spoločnosti.

Vďaka sľubným vyhliadkam banky na rast a nízkemu výplatnému pomeru banka po získaní súhlasu regulačných orgánov obnoví zvyšovanie dividend ešte mnoho ďalších rokov.

CIBC sa v súčasnosti obchoduje s pomerom ceny k výnosom 10,5, čo je o niečo viac ako jej 10-ročný priemerný pomer ceny k zisku 10,0. Stále sa zdá, že táto banková akcia je podhodnotená, s vysokým dividendovým výnosom.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár