3 lacné dividendové akcie pre celkovo vysoký výnos 4/5 (1)

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Technológie Zdravotníctvo

Odporúčame investorom zamerať svoje portfóliá na vysoko kvalitné dividendové akcie. Konkrétnejšie sa to týka spoločností s vedúcimi pozíciami v ich priemysle, ktoré majú trvalé konkurenčné výhody. Tieto spoločnosti majú tiež schopnosť vyplácať dividendy akcionárom.

Najlepšie dividendové akcie môžu generovať vynikajúce dlhodobé výnosy. Ešte lepšie je, že investori môžu nakupovať vysoko kvalitné dividendové akcie, ak sú podhodnotené. Lacné dividendové akcie môžu generovať dvojnásobnú dávku výnosov, s dividendami aj zhodnotením kapitálu prostredníctvom rastúcej ceny akcií.

V tomto článku sa budeme zaoberať tromi kvalitnými akciami, ktoré nielen vyplácajú dividendy akcionárom, ale aj v súčasnosti sa javia ako výrazne podhodnotené, čo vedie k vysokému potenciálu celkového výnosu v nasledujúcich rokoch.

  • Intel Corporation (NASDAQ: INTC)
  • Bristol-Myers Squibb (NYSE: BMY)
  • Kinder Morgan (NYSE: KMI)

Intel Corporation (INTC:NASDAQ)

Intel je technologický gigant pôsobiaci v priemysle polovodičov. Intel vyrába približne 85% svetových mikroprocesorov. Spoločnosť Intel tiež vyrába servery a úložné zariadenia, ktoré sa používajú v cloude. Intel generuje ročné tržby viac ako 70 miliárd dolárov.

V poslednom štvrťroku poklesli tržby o 4,7% na 18,3 miliárd dolárov, čo však bolo viac ako odhady analytikov. Upravený zisk na akciu vo výške 1,11 dolárov bol v súlade s odhadmi, ale oproti rovnakému štvrťroku minulého roka klesol o 18%.

päťročný graf Intel, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť Intel nebola pandémiou tvrdo zasiahnutá, pretože dopyt zostáva vysoký, pretože ľudia trávia viac času doma. Jej hlavná činnosť v oblasti počítačov vykázala v minulom štvrťroku rast výnosov o 1% a to vďaka silnej stránke notebookov. Dopyt po cloudových službách je rovnako silný a vedie k 15%-nému rastu výnosov z cloudu v minulom štvrťroku. Katalyzátory dlhodobého rastu spoločnosti Intel zostávajú nedotknuté, najmä v dátových centrách a cloudových segmentoch. Očakáva sa v nasledujúcich piatich rokoch 5%-ný ročný rast EPS.

Pre rok 2020 spoločnosť očakáva príjmy mierne nad 75 miliárd dolárov. Zisk na akciu sa očakáva v rozmedzí od 4,85 do 4,90 dolárov, čo znamená, že rok 2020 bude pre Intel ďalším veľmi ziskovým rokom. To jej umožní pokračovať vo vracaní hotovosti akcionárom. Spoločnosť Intel má dividendový výnos 2,6%, čo je výrazne lepšie ako priemerný výnos cca 1,6% širšieho indexu S&P 500.

Akcie spoločnosti Intel sa javia ako podhodnotené. Na základe očakávaného EPS na úrovni 4,88 dolárov za celý rok sa akcie spoločnosti Intel obchodujú s pomerom ceny a výnosov 10,5. To by sa dalo považovať za príliš nízke vzhľadom na dominanciu spoločnosti Intel na trhu, konkurenčné výhody a rastový potenciál. Ak násobok ocenenia stúpne na 13, zvýšilo by to ročné výnosy o 4,4% ročne v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Očakáva sa, že celkové výnosy (rast EPS, výnosy z expanzie P/E a dividendy) dosiahnu v nasledujúcich piatich rokoch 12% ročne.

Bristol-Myers Squibb (BMY:NYSE)

Bristol-Myers Squibb je globálna farmaceutická spoločnosť a popredný výrobca liekov na kardiovaskulárne a protirakovinové liečivá s ročnými príjmami okolo 42 miliárd dolárov. Spoločnosť prešla v posledných rokoch zásadnou transformáciou, najmä z dôvodu masívnej akvizície spoločnosti Celgene za 74 miliárd dolárov. Takmer dve tretiny výnosov spoločnosti Celgene pochádzali z lieku Revlimid, ktorý lieči mnohopočetný myelóm a iné druhy rakoviny.

BMY si v roku 2020 počínala dobre a to aj napriek globálnemu hospodárskemu poklesu spôsobenému pandémiou koronavírusu. V treťom štvrťroku 2020 sa upravený EPS podľa BMY zvýšil o 39% oproti rovnakému štvrťroku pred rokom. Príjmy prudko stúpli o 76%, najmä v dôsledku akvizície spoločnosti Celgene. Proforma výnos sa zvýšil o 6%, čo naznačuje aj organický rast.

päťročný graf Bristol – Myers Squibb, zdroj: GOOGLE

BMY má pozitívny rastový potenciál smerom dopredu. Nielen, že akvizícia spoločnosti Celgene je okamžitým katalyzátorom, silná farmaceutická infraštruktúra spoločnosti podporí jej budúci rast. Eliquis, ktorý zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, zvýšil v minulom štvrťroku tržby o 9%, pretože v Spojených štátoch je stále vysoký dopyt. Samostatne sa príjmy zvýšili o 8% pre Orenciu, ktorá lieči reumatoidnú artritídu. Pre BMY očakávame v nasledujúcich piatich rokoch ročný rast výnosov 4%.

Spoločnosť zmenila svoju celoročnú predpoveď, čo ďalej naznačuje zrýchlenie oživenia. BMY teraz očakáva, že EPS pre rok 2020 bude v rozmedzí od 6,25 do 6,35 dolárov, predtým predikovala od 6,10 do 6,25 dolárov. Usmerňuje sa tiež smerom k upravenému EPS na rok 2021 od 7,15 do 7,45 dolárov.

Na základe očakávaného EPS na úrovni 7,30 dolárov v roku 2021 sa akcie BMY obchodujú s forwardovým P/E na úrovni 8,5. Odhad P/E reálnej hodnoty je 13, čo je viac v súlade so skupinou podobných liekov. Rozšírenie P/E z 8,5 na 13 by zvýšilo ročné výnosy o 8,9% v nasledujúcich piatich rokoch. A nakoniec, BMY má dividendový výnos 2,9%, čo vedie k celkovým očakávaným výnosom 15,8% ročne.

Kinder Morgan (KMI:NYSE)

Kinder Morgan je spoločnosť v oblasti energetickej infraštruktúry. Pôsobí v strednom segmente, ktorý zahŕňa prostriedky na skladovanie a prepravu, ako sú potrubia a terminály.

Jej obrovská sieť aktív zahŕňa 70 000 míľ plynovodov zemného plynu, 1 200 míľ plynovodov zemného plynu (NGL), 6 800 míľ plynovodov rafinovaných produktov a 3 100 míľ ropovodov. Kinder Morgan tiež prevádzkuje takmer 150 terminálov a je najväčším prepravcom oxidu uhličitého.

Spoločnosti sa v roku 2020 darilo relatívne dobre, vzhľadom na prudký pokles cien komodít za posledný rok. Spoločnosť Kinder Morgan je silne izolovaná proti výkyvom cien komodít, pretože vyberá poplatky na základe objemov prepravených a uskladnených výrobkov v celom systéme. Je iba čiastočne vystavený cenám komodít. V treťom štvrťroku distribuovateľný hotovostný tok medziročne poklesol iba o 5%. Nižšie ceny komodít boli výzvou, ale spoločnosť zostala stabilne zisková s čistým príjmom 455 miliónov dolárov.

päťročný graf Kinder Morgan, zdroj: GOOGLE

Kinder Morgan má pred sebou dlhú dráhu rastu vďaka svojej obrovskej prítomnosti v zemnom plyne. Spoločnosť uviedla, že sa očakáva nárast dopytu po zemnom plyne v USA od roku 2020 do roku 2030 o 21,2 miliárd kubických stôp denne. Kinder Morgan by mal získať svoj podiel na tomto raste vďaka svojej vynikajúcej pozícii v infraštruktúre zemného plynu. Táto pozícia bola spôsobená obrovskými investíciami do budovania jej siete aktív, vrátane celkového kapitálu investovaného za posledných päť rokov – viac ako 12 miliárd dolárov.

Medzitým sú akcie Kinder Morgan lacné, s vysokým dividendovým výnosom nad 7%. Spoločnosť očakáva v roku 2020 distribuovateľný hotovostný tok 2,24 dolárov pri pomere P / DCF iba 6,5. Ak v nasledujúcich piatich rokoch zhodnotenie akcií stúpne na 8,5, ročné výnosy by sa zvýšili o 5,5% ročne. Ak sa pridá očakávaný rast DCF na akciu o 2% a dividendový výnos 7,3%, celkové výnosy by mali dosiahnuť takmer 15% ročne.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár