3 letecké akcie na kúpu pre dlhodobé ciele

Akcie Americké akcie Dividendy Doprava

Keďže objemy leteckej dopravy medziročne stále klesajú o viac ako 70%, nie je žiadnym prekvapením, že akcie leteckých spoločností sa stále snažia získať akúkoľvek trakciu pri ich obnove. Koncom mája prudko stúpali ako rakety – a z veľkej časti vďaka obchodnej platforme Robinhood.

Akcie leteckých spoločností odvtedy vyprchali a vrátili späť polovicu tejto rally. Dobrá správa pre býkov je, že sa ešte nevrátili na minimá roka. Zvyčajne ide o konštruktívnu cenovú akciu, ktorá naznačuje, že investori sa stávajú pohodlnejšími. V počiatočných fázach krízy bola prítomná obava z prežitia hlavných leteckých spoločností v USA. Tento názor verejne vyjadrili dokonca aj odborníci z odvetvia, ako je generálny riaditeľ spoločnosti Boeing (NYSE:BA).

Teraz však panuje zhoda v tom, že scenár „smrti“ je tento rok mimo záber. Americké letecké spoločnosti si od vlády a súkromného sektora požičiavali dosť dlho na to, aby zaručili svoju prevádzku na mnoho ďalších mesiacov. Aj keď nie je ideálne pochovať spoločnosť v dlhu – najmä ak nemá prakticky žiadny predaj. Zlý je určite lepší ako mŕtvy.

Navyše, obavy verejnosti ohľadom nového koronavírusu nakoniec zmiznú a ľudia sa budú opäť pohybovať po svete.

V tejto súvislosti zdieľame tri príležitosti. Tieto príležitosti sú ideálne pre dlhodobých investorov, ako aj pre krátkodobých obchodníkov. Začnite s týmito tromi akciami: 

  • United Airlines (NASDAQ: UAL)
  • Delta Air Lines (NYSE: DAL)
  • Southwest Airlines (NYSE: LUV)

päťročný graf United Airlines, zdroj: GOOGLE

United Airlines (UAL:NASDAQ)

Spoločnosť United Airlines v marci klesla, takže májové minimum sa kvalifikuje ako dvojité dno. To by mohlo naznačovať lepšie presvedčenie investorov. Akcie UAL však pred 15 rokmi klesli pod hlavnú úroveň, čo by sa mohlo stať problémom. Bez ohľadu na to, bola karanténna kríza tak vážna, ako len mohla byť a pravdepodobne sa to nebude opakovať roky.

Prečo? Vlády si nemôžu dovoliť znovu uzavrieť svet, takže marcový boj bol jednorazovým scenárom. Nájdu iné spôsoby riešenia budúcej vírusovej krízy.

Medzitým by dlhodobí investori do akcií UAL mali byť v pohode s tým, že vlastnia akcie, hoci sú blízko dna. Vidieť býčiu stránku v porazenom sektore si vyžaduje trpezlivosť a dlhodobý časový rámec. Krátkodobí obchodníci majú tiež dôvod dôverovať nedávnemu dnu. Okamžitá podpora je tesne pod 30 dolárov za akciu a oveľa silnejšia podpora nad 25 dolárov za akciu. Je rozumné očakávať, že pre dlhodobých aj krátkodobých investorov budú mať akcie UAL väčší potenciál ako je riziko poklesu.

Veľa letov bolo v poslednej dobe vypredaných – najmä v prvej triede. Je to náznak toho, že United Airlines riadi svoju efektívnosť celkom dobre. Ako verejný strach z koronavírusu ustupuje, United a jej „kolegovia“ by mali smerovať k uzdraveniu.

päťročný graf Delta Airlines, zdroj: GOOGLE

Delta Airlines (DAL:NYSE)

Delta Airlines Holdings dosiahla v máji nové minimum. To by mohlo naznačovať relatívnu slabosť, ale to čo sa týka United sa vzťahuje aj na akcie DAL. Potenciál rastu je odtiaľ väčší ako nové riziko poklesu. Dno akcie je zvyčajne proces, pri ktorom investori najskôr spanikária a potom sa odrazia. Toto sa niekoľkokrát opakuje s menšími amplitúdami, než sa kyvadlo začne kývať v menších prírastkoch. Takto investori získajú dôveru a dokážu si vybudovať presvedčenie o svojich pozíciách.

Dovtedy sa budú vyskytovať stagnácie, aké mala akcia DAL v júni, keď klesla o 30% od hornej hranice. Aby sme skutočne ocenili cenové hladiny pri leteckých akciách, musíme zvážiť asi dve desaťročia výkonnosti akcií. Až potom je zrejmé, že spadli do hlavnej zóny. 

Napríklad akcie DAL sa úspešne odrazili od zóny 21 dolárov, ktorá tu bola od finančnej krízy. V tejto zóne bola v roku 2013 a počas vírusovej krízy ju len opätovne otestovala.

päťročný graf Southwest Airlines, zdroj: GOOGLE

Southwest Airlines (LUV:NYSE)

Táto spoločnosť vie, ako operovať na malej marži. Akcie Southwest Airlines teraz klesajú nad ostatné staršie letecké spoločnosti. Stačí sa pozrieť na jej históriu. V roku 2013 úspešne vystrelila z oveľa nižších úrovní. To by malo investorom dodať dôveru v jej dnešné schopnosti.

Akcie LUV majú okrem toho takmer 27 dolárov na akciu, takže investori, ktorí ju vlastnia, majú väčší potenciál nárastu ako riziko poklesu. Zmyslom investovania je nakupovať nízko a predávať vysoko – a toto je dobrá príležitosť. Aj keď všetky tri akcie leteckých spoločností majú dnes uskutočniteľné investičné tézy, najlepšia je jednoznačne Southwest. Potom je tu úzka väzba medzi Delta a United.

Vo všetkých troch prípadoch budú investori potrebovať trpezlivosť a statočnosť. Existuje ešte veľa prekážok, ktoré treba prekonať, ale ľudia musia lietať. Nakoniec nebude možné nahradiť kontakt medzi ľuďmi. Nenechajte si ujsť túto príležitosť v leteckých spoločnostiach.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár