3 najlepšie dôchodkové akcie pre spoľahlivé dividendy

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Verejné služby

Investori v dôchodku si zväčša želajú ďalší príjem. Tí, ktorí nemajú dôchodok, sa pravdepodobne spoliehajú na sociálne zabezpečenie a svoje dôchodkové portfólio na pokrytie svojich výdavkov. Pokiaľ ide o dôchodcov, musia byť investičné príjmy z dôchodkových akcií bezpečné a spoľahlivé. Platí to najmä pre vysoko výnosné akcie.

Investície s vysokými výnosmi sú spojené s nebezpečenstvom, pretože by to mohlo znamenať, že podkladové podnikanie má problémy, alebo by to mohlo znamenať zníženie výplaty dividend. Pre investorov žijúcich na dôchodku kombináciou príjmu a portfóliovým príjmom to môže byť strašidelný návrh.

Vďaka tomu si môžu investori, ktorí vytvárajú portfólio najlepších dôchodkových akcií, ako sú napríklad verejné služby, byť istí, že ich príjem je bezpečný a bude sa pravdepodobne časom zvyšovať. V tomto článku sa budeme zaoberať tromi akciovými spoločnosťami, ktoré by podľa nás mali investori držať vo svojom dôchodkovom portfóliu kvôli vysokým výnosom, bezpečným výplatám dividend a spoľahlivému rastu dividend.

Spoločnosti poskytujúce verejnoprospešné služby ako skupina majú niekoľko pozitív, ktoré pracujú v ich prospech. Po prvé, verejnoprospešné služby často pôsobia na vysoko regulovaných trhoch, čo vytvára vysoké bariéry vstupu konkurentom a zároveň poskytujú trvalé a dlhodobé obchodné výhody. Spoločnosti poskytujúce verejnoprospešné služby majú tiež možnosť preniesť náklady na svoje masívne kapitálové investície do zákazníkov vo forme zvýšenia sadzieb.

Tipy pre vás dnes sú:

  • American Electric Power (NASDAQ:AEP)
  • Consolidated Edison (NYSE:ED)
  • The Southern Company (NYSE:SO)

Dividendový výnos: 3,45%

päťročný graf American Electric Power, zdroj: GOOGLE

American Electric Power (AEP:NASDAQ)

Spoločnosť American Electric Power podniká už viac ako 100 rokov a je jednou z najväčších regulovaných spoločností v USA. Spoločnosť poskytuje elektrinu, prenos a distribúciu v 11 štátoch s využitím rôznych zdrojov energie vrátane uhlia, zemného plynu, obnoviteľných zdrojov a jadrovej energie. Spoločnosť American Electric Power má trhovú kapitalizáciu 40 miliárd dolárov a v roku 2020 vyprodukovala zisky vo výške takmer 15 miliárd dolárov.

Spoločnosť American Electric Power čaká na niekoľko takýchto prípadov sadzieb. AEP má v súčasnosti niekoľko požiadaviek na zvýšenie sadzieb v Kentucky, Louisiane, Ohiu, Texase a Virgínii.

Spoločnosť sa tiež opiera o rastúci priestor pre obnoviteľné zdroje energie. AEP plánuje do konca súčasného desaťročia nainštalovať 3,9 gigawattov solárnej energie a 4,4 gigawattov veternej energie. Na uľahčenie dosiahnutia tohto ambiciózneho cieľa zakúpila spoločnosť American Electric Power nedávno podnik Sempra Energy’s (NYSE: SRE) v oblasti obnoviteľných zdrojov, ktorý do portfólia spoločnosti doplnil sedem veterných elektráreň a zariadenia na inštaláciu fotovoltaických batérií.

Spoločnosť má tiež veterný projekt v Texase, ktorý v kombinácii s predtým diskutovanou akvizíciou štvornásobne zvýši portfólio AEP.

Regulované podnikanie spoločnosti a jej plány na podstatné rozšírenie možností obnoviteľnej energie by jej mali umožniť pokračovať v zvyšovaní dividend. Po 5,7%-nom zvýšení platby z 12. decembra, ktoré bolo nad 10-ročným priemerným tempom rastu 4,8%, zvýšila spoločnosť American Electric Power dividendu po dobu 11 po sebe nasledujúcich rokov.

Použitím anualizovanej dividendy 2,96 dolárov a očakávaného zisku na akciu 4,66 dolárov za rok 2021. Spoločnosť American Electric Power má predpokladaný výplatný pomer 64%. S výnimkou jedného roku (2016), keď EPS dramaticky poklesol, je predpokladaný výplatný pomer takmer v súlade s priemerným výplatným pomerom akcií od roku 2010.

Výnos akcií v súčasnosti predstavuje 3,7%, čo je veľmi priaznivé porovnanie s priemerným výnosom 1,5% v prípade indexu S&P 500.

Dividendový výnos: 4,11%

päťročný graf Consolidated Edison, zdroj. GOOGLE

Consolidated Edison (ED:NYSE)

Consolidated Edison je holdingová spoločnosť pre spoločnosť Consolidated Edison Company v New Yorku, ktorá dodáva elektrinu a zemný plyn zákazníkom v New Yorku a Westchester County v New Yorku. Spoločnosť tiež vlastní verejné služby, ktoré pôsobia v New Yorku a New Jersey. Consolidated Edison má hodnotu niečo vyše 24 miliárd dolárov a v minulom roku dosiahol zisky vo výške 12,2 miliárd dolárov.

Consolidated Edison ťaží z veľkosti svojho hlavného trhu v New Yorku. Spoločnosť má celkovo 3,7 milióna elektrických a 1,2 milióna zákazníkov s plynom. Consolidated Edison úspešne dosiahol 6%-né zvýšenie sadzby pre segment dodávok elektrickej energie a plynu v roku 2018. Druhá a tretia fáza tohto zvýšenia sadzieb prebehne v priebehu nasledujúcich dvoch rokov, čo by malo spoločnosti umožniť vidieť solídny rast jej podnikania.

Samozrejme, existujú aj faktory “proti”. Newyorská štátna komisia pre verejné služby vydala spoločnosti Consolidated Edison príkaz na ukázanie príčin dôvodu výkonnosti spoločnosti počas výpadkov elektriny v rokoch 2019 a 2020. Spoločnosť tiež realizuje najväčší investičný program vo svojej histórii, pretože má v úmysle nainštalovať viac ako päť miliónov inteligentných meračov vo svojej sieti do roku 2020.

Z dlhodobého hľadiska to umožní zákazníkom optimalizovať využitie energie a znížiť prevádzkové náklady, ale celkové náklady na tento program sú 1,4 miliardy dolárov.

Aj pri týchto problémoch je dividenda spoločnosti Consolidated Edison pravdepodobne bezpečná. Spoločnosť zvýšila svoju dividendu o 1,3%. Zvýšenie dividendy je dosť nízke, ale nie je príliš ďaleko od zloženého ročného rastu 2,5%, ktorý akcionári zaznamenali od spoločnosti za posledných 10 rokov. Séria rastu dividend spoločnosti Consolidated Edison teraz dosahuje 47 rokov, čo kvalifikuje akciu ako dividendového aristokrata.

Pri anualizovanej dividende 3,10 dolárov a očakávanom EPS 4,30 dolárov za rok, je výplatný pomer 72%. 10-ročný priemerný výplatný pomer je 67%, takže predpokladaný výplatný pomer je len o málo vyšší ako priemer. To by malo spoločnosti pomôcť pokračovať v podpore nielen súčasnej dividendy, ale aj umožniť jej budúci rast.

Dividendový výnos: 4,11%

päťročný graf Southern Company, zdroj. GOOGLE

The Southern Company (SO:NYSE)

Spoločnosť Southern Company dodáva elektrinu viac ako štyrom miliónom zákazníkov v Alabame, Georgii a Missouri. Spoločnosť okrem toho počíta so 4,3 miliónmi ľudí medzi zákazníkmi so zemným plynom v Georgii, Illinois, New Jersey, Tennessee a Virgínii.

Spoločnosť Southern Company má trhový kapitál vo výške 63 miliárd dolárov a ročné zisky presahujúce 20 miliárd dolárov.

Spoločnosť Southern Company by mala mať prospech aj zo zvýšenia sadzieb, ktoré nadobudne účinnosť, najmä pri obchodovaní s elektrinou v Georgii. Tento región je v druhej fáze plánovaného nárastu, s treťou fázou sa začne budúci rok. Spoločnosť tiež čaká na zvýšenie sadzieb pre svoje plynárenské podniky v Georgii, Illinois a Virgínii.

Rovnako ako v prípade mnohých podobných spoločností má spoločnosť Southern Company vo svojej súvahe značné množstvo dlhov. Celkový dlh na konci posledného štvrťroka bol 51 miliárd dolárov, pričom 8,5 miliárd dolárov bolo splatných do konca roku 2023, vrátane 4,4 miliárd dolárov splatných v priebehu roka.

Southern Company bude pravdepodobne musieť previesť aspoň časť týchto dlhových záväzkov. Pozitívne je, že spoločnosť pravdepodobne bude mať úžitok z nižších úrokových sadzieb.

Linka rastu dividend spoločnosti Southern Company je teraz na 19 rokoch. Anualizovaná dividenda je teraz 2,56 dolárov a očakáva sa, že do roku 2020 spotrebuje 77% odhadovaného EPS. Pomer výplat spoločnosti Southern Company je od roku 2011 v priemere 76%, takže predpokladaný výplatný pomer je veľmi blízky dlhodobému priemeru a spoločnosti sa stále podarilo v tomto období zvýšiť svoju dividendu.

Zdá sa, že spoločnosť Southern Company “zahla za roh”, pokiaľ ide o  výstavbu jadrovej elektrárne. Spoločnosť sa bude tešiť aj zo zvýšenia sadzieb, ktoré je už na mieste, a z tých, ktoré sa majú v blízkej budúcnosti schváliť. To by spolu s dividendovým výnosom 4,3% malo urobiť z akcie atraktívnu príjmovú investíciu.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár