3 preferenčné akciové ETF s vysokými a stabilnými dividendami

Akcie Dividendy všetky články

Ak investori premýšľajú o tom, čo chcú do svojich portfólií zahrnúť, preferenčné akcie zvyčajne nemajú prvé, druhé ani tretie miesto. Ale ak chcete príjem a tieto akcie ešte nemáte na svojom radare, môžete sa na ne pozrieť.

Preferenčné akcie sa často označujú ako „hybridy cenných papierov“, pretože obsahujú prvky kmeňových akcií (druh akcií, do ktorých obvykle investujete) a dlhopisy. Napríklad, rovnako ako bežné akcie, preferenčné predstavujú vlastníctvo spoločnosti a zvyčajne sú obchodované na burzách. Rovnako ako dlhopisy však prioritné akcie zvyčajne neobsahujú žiadne hlasovacie práva.

Primárnym rysom preferenčných akcií sú však ich dividendy. Dividendy z týchto akcií sú v skutočnosti bližšie k platbám pomocou kupónov z dlhopisov, pretože sú zvyčajne stanovené na pevnú sumu. Aj tieto dividendy sú vysoké, často v rozmedzí od 5% do 7%. Stačí si všimnúť, že preferenčné akcie majú tendenciu pôsobiť skôr ako dlhopisy, pretože obchodujú okolo nominálnej hodnoty. Sú teda skvelým zdrojom fixného príjmu, ale ako spoločnosť rastie, nebudú podstatne vyššie ako bežné akcie.

Aj keď si môžete ľahko kúpiť jednotlivé preferenčné akcie, fondy obchodované na burze (ETF) vám umožňujú znížiť riziko investovaním do preferenčných „košov“. Pomáha to predchádzať tomu, aby každá katastrofa narušila stabilitu portfólia.

iShares Preferred and Income Securities ETF

Trhová hodnota: 16,5 miliárd dolárov
Výťažok SEC: 4,9%
Výdavky: 0,46% (46 dolárov ročne) pri investícii 10 000 dolárov

iShares Preferred and Income Securities ETF (PFF; 37,36 dolárov) sú najväčšie a najlikvidnejšie preferované akcie ETF na trhu. Na spravovaných aktívach (AUM) s hodnotou 16,5 miliárd dolárov je to zhruba trojnásobok veľkosti ako jeho druhý najväčší konkurent – Invesco Preferred ETF (PGX). Je tiež lacnejší ako PGX o 6 bázických bodov (základný bod predstavuje stotinu percentuálneho bodu).

ročný graf iShares Preferred and Income Securities, zdroj: ETF.com

ETF investuje do 480 rôznych preferenčných akcií, takmer výlučne od spoločností so sídlom v USA. Podiel na preferenciách PFF pochádzajú od firiem z finančného sektora, ako sú Wells Fargo (WFC) a Citigroup (C). Sčítajte preferenčné akcie od bánk (28,2%), diverzifikovaných finančných spoločností (20,4%) a poisťovateľov (10,7%) a získate zhruba 60% váhu sektora. Ďalších 11,4%  pochádza z investičných fondov investujúcich do nehnuteľností (REIT), ktoré boli súčasťou finančného sektora až do roku 2016, keď ich potom globálny odvetvový klasifikačný štandard (GICS) rozdelil na svoj vlastný sektor.

iShares Preferred and Income Securities ETF teraz poskytuje výnosy menej ako 5%. Je to však čiastočne preto, že cena PFF bola v tomto roku zvýšená investormi hľadajúcimi stabilné akcie. Preferenčné akcie sú opäť oveľa menej volatilné ako kmeňové akcie.

VanEck Vectors Preferred Securities ex Financials ETF

Trhová hodnota: 710,4 milióna dolárov
Výťažok SEC: 5,2%
Výdavky: 0,41% *

VanEck Vectors Preferred Securities ex Financials ETF (PFXF; 20,14 dolárov) sa odlišuje od väčšiny ostatných preferenčných akciových ETF. 

PFXF bol jedným z niekoľkých ETF „bývalých finančných spoločností“, ktoré sa objavili v rokoch nasledujúcich po finančnej kríze v rokoch 2007 – 2009. Zatiaľ čo väčšina akcií sa vtedy snažila bojovať, banky a iné akcie finančného sektora boli v epicentre krízy. Dôvera bola narušená natoľko, že poskytovatelia ETF vedeli, že môžu prilákať aktíva ponúkaním produktov, ktoré tento sektor úplne ignorujú.

ročný graf VanEck Vectors Preferred Securities ex Financials, zdroj: ETF.com

VanEck Vectors Preferred Securities ex Financials ETF, ktorý vznikol v roku 2012, uprednostňuje zdravotné pomocné služby a oblasti elektrickej energie (32,1%), REIT (23,0%) a telekomunikácií (10,8%), ako aj 15 iných odvetví (napr. výrobky zdravotnej starostlivosti, potrubia a poľnohospodárske spoločnosti). PFXF nie je dokonale chránená pred finančným sektorom, a to kvôli skromnému 5%-nému zastúpeniu poisťovacieho odvetvia.

Exfinančná povaha PFXF nie je taká dôležitá, ako bývala. Banky sú teraz oveľa lepšie kapitalizované a regulované ako v roku 2007, takže riziko ďalšieho takmer kolapsu sa nezdá byť také zlé. ETF spoločnosti VanEck a jej portfólio s viac ako 120 akciami sa však dodnes drží vďaka kombinácii nadpriemerného výnosu a jedného z najnižších poplatkov v priestore preferenčných akcií.

A ak sa obávate, že obnovenie deregulácie vo Washingtone privádza Ameriku späť do nebezpečného prostredia pre banky, PFXF je dobrým miestom na ukrytie.

* Zahŕňa oslobodenie od poplatku za 5 bázických bodov do 1. septembra 2020.

InfraCap REIT Preferred ETF

Trhová hodnota: 36,8 milióna dolárov
Výťažok SEC: 5,7%
Výdavky: 0,45%

InfraCap REIT Preferred ETF (PFFR; 25,40 dolárov) patrí, podobne ako PFXF, medzi niekoľko málo preferovaných akciových ETF. Podobne ako v prípade PFXF je tento zvrat v názve zjavný.

ročný graf InfraCap REIT Preferred, zdroj: ETF.com

InfraCap REIT Preferred ETF investuje do úzkej skupiny zloženej zo 75-tich preferenčných akcií výlučne v oblasti nehnuteľností. Niektoré z týchto preferencčných akcií pochádzajú z tradičných REIT-ov podobne ako komerčný hráč National Retail Properties (NNN) a vlastník kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností Vornado Realty Trust (VNO). Iní pochádzajú z takzvaných hypotekárnych REIT (mREIT) ako je Annaly Capital Management (NLY), ktoré vlastnia skôr hypotéky a cenné papiere zabezpečené hypotékou a nie fyzické nehnuteľnosti.

Prečo práve REIT, PFXF uviedol: „Tieto cenné papiere sú zvyčajne vystavené menšiemu pákovému efektu pri všeobecne predvídateľnejších tokoch výnosov, než aké vydávajú banky a poisťovacie spoločnosti.“

Aj keď je to atraktívny návrh, je tu aj potenciálne riziko pre investorov spojené s umiestnením všetkých akcií do jedného sektorového „koša“ – najmä ak Amerika vstúpi do ďalšej krízy v oblasti nehnuteľností.

V súčasnosti však InfraCap REIT Preferred ETF odmeňuje investorov jedným z najlepších výnosov medzi preferenčnými akciovými fondmi.

Zdroj: finance.yahoo

Ohodnoť článok

Pridaj komentár