3 rastové dividendové akcie obnoviteľnej energie

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Priemysel

Investori, ktorí majú záujem o dividendové akcie, ktoré majú silný rastový potenciál, by sa mali bližšie zaoberať odvetvím obnoviteľnej energie. Zatiaľ čo rastové akcie zvyčajne neplatia dividendy, existuje veľa akcií z obnoviteľných zdrojov, ktoré majú atraktívne výplaty dividend.

Obnoviteľná energia predstavuje čoraz väčší podiel na výrobe energie v USA. Existujú verejne obchodovateľné akcie vyplácajúce dividendy, ktoré umožňujú investorom využiť tento trend. Jedna z akcií v tomto článku vypláca svojim akcionárom mesačné dividendy.

Obnoviteľná energia nie je nijako nová, v posledných rokoch však získala väčší význam pri výrobe energie. Medzi obnoviteľné zdroje energie patria napríklad vodná energia, geotermálna energia, drevo, biomasa, vietor a slnečná energia.

V tomto článku sa pozrieme na tri verejnoprospešné akcie, ktoré vyzerajú byť pripravené na prínos z rastu obnoviteľnej energie.

  • NextEra Energy (NYSE:NEE)
  • Brookfield Renewable Partners L.P. (NYSE:BEP)
  • TransAlta Renewables Inc. (OTCMKTS:TRSWF)

Dividendový výnos: 2,01%

päťročný graf NextEra Energy, zdroj: GOOGLE

NextEra Energy (NEE:NYSE)

NextEra je severoamerická spoločnosť, ktorý generuje, prenáša, distribuuje a predáva elektrickú energiu maloobchodným aj komerčným zákazníkom. Elektrinu vyrába prostredníctvom veterných, solárnych, jadrových zariadení a zariadení na fosílne palivá.

Investície spoločnosti do veternej a solárnej energie sa v posledných rokoch stali prioritou, pretože atraktivita ostatných druhov palív postupne klesá. NextEra tiež vyvíja, konštruuje a prevádzkuje zariadenia na výrobu obnoviteľnej energie, ako sú projekty skladovania batérií.

NextEra je veľkým hráčom na trhoch s tradičnou a obnoviteľnou energiou s čistou výrobnou kapacitou 28 400 megawattov. Má 5,6 milióna zákazníckych účtov a prevádzkuje 76 000 míľ prenosových a distribučných vedení, ako aj takmer 700 rozvodní.

NextEra bola založená v roku 1925, generuje ročné príjmy takmer 21 miliárd dolárov a obchoduje s trhovou kapitalizáciou 158 miliárd dolárov. Spoločnosť naďalej rastie čo sa týka vysokých príjmov. V prvom kvartáli 2021 zvýšila spoločnosť NextEra Energy upravený zisk na akciu o 13,5% oproti rovnakému kvartálu pred rokom.

Spoločnosť NextEra tiež v priebehu rokov využívala stratégiu kombinovania organického a získaného rastu, pričom posledným príkladom je dokončenie akvizície spoločnosti GridLiance 31. marca. Tieto tradičné činnosti v oblasti verejnoprospešných služieb pomáhajú financovať investície spoločnosti NextEra do rastu, medzi ktoré určite patria aj obnoviteľné zdroje energie.

Len v minulom roku pridala spoločnosť NextEra 7 000 megawattov energie z obnoviteľných zdrojov a jej počet nevybavených produktov v oblasti obnoviteľnej energie je približne dvojnásobný. Zaviazala sa intenzívne investovať do obnoviteľnej energie, ktorá by mala pomôcť v nasledujúcich rokoch dosiahnuť 7%-ný ročný rast výnosov na akciu.

NextEra Energy je na zozname dividendových aristokratov, čo znamená, že zvýšila svoju dividendu najmenej 25 rokov po sebe. Výplata dividend v súčasnosti predstavuje 2% a očakáva sa, že v nasledujúcich rokoch bude rásť približne o 10% ročne. Zdá sa, že zameranie spoločnosti NextEra na rast pomocou obnoviteľnej energie bude znamenať pre spoločnosť dobrú pozíciu pre roky rastu dividend.

Dividendový výnos: 5,11%

päťročný graf Brookfield, zdroj: GOOGLE

Brookfield Renewable Partners LP (BEP:NYSE)

Ďalšou akciou je Brookfield Renewable Partners, globálna spoločnosť zameraná výhradne na výrobu obnoviteľnej energie.

Spoločnosť Brookfield vlastní jedno z najväčších portfólií obnoviteľnej energie na svete a jej portfólio sa rozprestiera v Severnej Amerike, Kolumbii, Brazílii, Európe, Indii a Číne. Elektrinu vyrába prostredníctvom vody, vetra, slnka, biomasy, kogenerácie a ďalších. 

Portfólio spoločnosti Brookfield má inštalovaný výkon 19 000 megawattov, takže jeho rozsah je dosť veľký. Spoločnosť bola založená v roku 1999 a jej ústredie je na Bermudách. Spoločnosť by mala tento rok dosiahnuť tržby necelé 4 miliardy dolárov a obchoduje s trhovou kapitalizáciou 19 miliárd dolárov.

Spoločnosť Brookfield sa občas usilovne snažila získať finančné prostriedky z prevádzok (FFO) kvôli volatilite svojho portfólia. Obnoviteľná energia je v skutočnosti stále malou časťou globálnej výroby energie a Brookfield tiež pôsobí na rozvíjajúcich sa trhoch. Aj napriek tomu postupne klesajúce náklady na solárnu a veternú výrobu poskytli spoločnosti schopnosť vytvárať tržby dostatočné na to, aby mohla naďalej investovať do budúceho rastu, ako aj vyplácať dividendy akcionárom.

Brookfield verí, že jeho zameranie na obnoviteľnú energiu mu dáva konkurenčnú výhodu, pretože fosílne palivá postupne strácajú svoju príťažlivosť a spoločnosť je presvedčená, že môže dosiahnuť ročný nárast distribúcie minimálne o 5%. Očakáva sa, že sa toho dočkáme, rovnako ako rast FFO okolo 6% v nasledujúcich rokoch.

BEP je spoločnosť Master Limited Partnership, ktorá má svoje vlastné jedinečné nehnuteľnosti a rizikové faktory, ktoré by investori mali brať do úvahy. Spoločnosť je však atraktívnou akciou pre investorov zameraných na rast dividend. Aktuálny výnos spoločnosti Brookfield vo výške 3% je viac ako dvojnásobok výnosu S&P 500 a očakáva sa, že výplata v nasledujúcich rokoch stúpne ročne o 5%. Výplata dividend spoločnosti Brookfield bola v posledných rokoch volatilná, ale spoločnosť má pevné základy, pokiaľ ide o poskytovanie stabilnejších príjmov.

Dividendový výnos: 4,51%

päťročný graf TransAlta Renewables, zdroj: GOOGLE

TransAlta Renewables Inc. (TRSWF:OTCMKTS)

TransAlta Renewables je spoločnosť so sídlom v Kanade, ktorá bola založená v roku 2013 a je dcérskou spoločnosťou spoločnosti TransAlta Corporation (TAC). Spoločnosť TransAlta Renewables vyvíja, vlastní a prevádzkuje zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, vrátane 23 veterných zariadení, 13 vodných elektrární, siedmich zariadení na výrobu zemného plynu, solárnych zariadení a centra na skladovanie batérií.

Spoločnosť TransAlta pôsobí v Kanade, Wyomingu, Massachusetts, Minnesote a západnej Austrálii. Tento rok by mala generovať zisky okolo 400 miliónov dolárov a obchoduje sa s trhovou kapitalizáciou 4,2 miliardy dolárov.

Spoločnosť vykázala 5%-ný upravený rast EBITDA v roku 2020 a očakáva 8%-ný rast v tejto metrike do roku 2021.

Rovnako ako Brookfield, aj história ziskov spoločnosti TransAlta je nestála, čo je čiastočne spôsobené rozsiahlymi odpismi voči jej aktívam. Peňažný tok je preto spoľahlivejším spôsobom na meranie jeho úspešnosti a po väčšinu času, keď bol verejne obchodovaný, sa pohyboval okolo 1 dolára na akciu.

Mieru stability poskytuje aj priemerná životnosť zmluvy TransAlta 12 rokov. Stále rastúci počet podielov, ktorý sa v mnohých prípadoch používa na financovanie akvizícií, však udržal kontrolu nad rastom FFO na akciu.

Očakáva sa, že FFO bude rásť o 2% ročne, čo pomôže podporiť dividendu. Dividenda nerástla v roku 2020, ale je výrazne vyššia od doby, keď ju začala vyplácať spoločnosť TransAlta. V nasledujúcich piatich rokoch sa očakáva pre spoločnosť TransAlta rast 1%-nej dividendy.

Aktuálny výnos 4,6% je najväčší v skupine a viac ako trojnásobok výnosu S&P 500, ale investori sa s TransAlta vzdávajú určitého potenciálu rastu dividend.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár