3 „strong buy“ energetické akcie, ktoré ponúkajú vysoký výnos z dividend

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Priemysel Ropa

Poďme hovoriť o ropnom priemysle. Vypuknutie koronavírusu ovplyvňuje dopyt, pretože karantény a cestovné obmedzenia znižujú rezervácie leteckých spoločností, plavby lodí, cestovné poriadky – všetku prepravu paliva v modernom svete spaľujúcu palivo. A keď bude klesať dopyt, bude klesať produkcia, klesnú ceny ropy, klesá predaj ropy – a klesajú podielové hodnoty v energetickom sektore. Aspoň jeden ukazovateľ je už jasný – referenčná hodnota ropy klesla od 20. februára o 17%.

Koronavírus však raz bude za nami. Bude nájdená vakcína, karantény sa zrušia, obchod a cestovanie sa obnovia. A hospodárstvo bude stále „bežať na ropu“. Vďaka čomu sú dnešné nízke ceny skvelým miestom vstupu pre investorov, ktorí sú ochotní hrať dlhodobú hru.

Našli sme tri energetické akcie, ktoré majú rating „strong buy“ a teda vysoký dividendový výnos a vyšší potenciál rastu – cca 50%. 

päťročný graf Archrock, Inc., zdroj: GOOGLE

Archrock, Inc. (AROC:NYSE)

Začneme s Archrock-om, strednou spoločnosťou v plynárenskom priemysle. „Midstreaming“ označuje služby, ktoré premiestňujú fosílne palivá z vrtu do terminálov a smerom k zákazníkom – bez operácií v strede toku by ropa a plyn mohli zostať v zemi. Archrock pracuje s kompresným zariadením, ktoré sa používa na skvapalňovanie, skladovanie a prepravu zemného plynu. Spoločnosť pôsobí v 48 štátoch.

Archrock práve vyhlásila hospodárske výsledky za štvrtý kvartál, pričom vykázala zisk a stratu výnosov. Tržby dosiahli 245,99 milióna dolárov, čo je o 2,5% menej, ako sa očakávalo, ale medziročne narástli o 5,5%. Zrátané a podčiarknuté – EPS bolo 27 centov, 59% oproti odhadom a pozoruhodných 93% postupne.

Správa spoločnosti tiež obsahovala informácie o 64,2 miliónoch dolárov v hotovosti, ktoré sú k dispozícii na výplatu dividend – čo je dôležité číslo, pretože pravidelné dividendy AROC dosahujú 8,2%. Spoločnosť vypláca štvrťročne 14,5 centov za akciu a za posledné štyri roky si zachovala spoľahlivú výplatu. Táto dividenda je s veľkým množstvom hotovosti a výplatným pomerom iba 53%-ne silnou atrakciou pre investorov zameraných na príjem.

Analytik TJ Schultz vidí v Archrock-u veľa dôvodov pre optimizmus. Píše: „… sme presvedčení, že v roku 2020 sa stále zvyšuje presvedčenie o tom, že AROC dosiahne svoj cieľ pákového efektu <4,0x a vytvorí pozitívny FCF. Pri <8,0-násobku nášho 2020E EV / EBITDA a stabilného trhového prostredia kompresie, vyzerá AROC atraktívne.“

Schultz dáva akciám AROC cenový cieľ 14 dolárov a rating „buy“.

Archrock má jednomyseľné hodnotenie konsenzu – „strong buy“ na základe 3 nedávnych hodnotení „buy“. Akcie sa predávajú za výhodnú cenu – 7,02 dolárov a priemerný cenový cieľ je 12,75 dolárov, čo naznačuje priestor pre silný potenciál nárastu – 82%.

päťročný graf Energy Transfer LP, zdroj: GOOGLE

Energy Transfer LP (ET:NYSE)

Držme sa stredného odvetvia. Energy Transfer má aktivity v 38 štátoch, ale jej hlavné činnosti sú v oblastiach Midwest-Appalachia-Delaware a Texas-Oklahoma-Louisiana. Medzi aktíva spoločnosti ET patria ropovody, terminály a skladovacie zariadenia na ropu, rafinované ropné produkty, zemný plyn a kvapaliny na zemný plyn. Spoločnosť má trhový strop 29,8 miliárd dolárov.

Koncom februára ET vykázala zisk za štvrtý kvartál a vykázala najvyššie štvrťročné príjmy vo výške 13,72 miliárd dolárov a EPS vo výške 38 centov. Obidve čísla prekonali očakávania a medziročne vzrástli. Distribuovateľný peňažný tok vzrástol za posledných 12 mesiacov o 2% na 1,55 miliardy dolárov. Jednalo sa o solídnu štvrťročnú správu, ale spoločnosť mala smolu, keďže v ten deň sa objavil problém zvaný koronavírus.

Dividenda ET prináša 11%. 31-centová štvrťročná platba je za posledné dva roky stabilná a spoločnosť sa môže pochváliť 11-ročnou históriou spoľahlivých výplat. Aj keď je miera výplaty vysoká (tak na 80%), stále to naznačuje, že ET môže naďalej udržiavať výplatu na súčasnej úrovni príjmov. S klesajúcimi trhmi má zisková spoločnosť, ktorá vypláca spoľahlivú dividendu s vysokým výnosom, pre investorov jasné prínosy.

Analytička Elvira Scotto súhlasí. O akciách sa vyjadrila nasledovne: „Sme presvedčení, že ET má dobrú pozíciu na to, aby generovala zmysluplný rast peňažných tokov, pretože rozsiahle rastové projekty prichádzajú najbližšie roky v online podobe. Okrem toho, vďaka svojej expanzívnej stope aktív očakávame, že ET bude v nadchádzajúcich rokoch naďalej identifikovať vysoko rastúce príležitosti na rast, pričom si zachová silnú súvahu. Očakávame, že ET sa stane distribúciou FCF od roku 2021 … “

Scotto nastavuje hodnotenie na „buy“ a podporuje to s cenovým cieľom 17 dolárov. Jej cieľ naznačuje priestor pre rast o 53%.

Energy Transfer je ďalšia spoločnosť s jednomyseľným hodnotením konsenzu „strong buy“ – na základe 6 ratingov „buy“. Akcie sú cenovo dostupné za 11,10 dolárov na akciu a priemerný cenový cieľ 17,60 dolárov predstavuje atraktívnu hornú hranicu 58%.

päťročný graf Devon Energy, zdroj: GOOGLE

Devon Energy (DVN:NYSE)

Posledná je spoločnosť Devon Energy, stredne veľká spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom a ťažbou ropy a zemného plynu s trhovým kapitálom v hodnote 6 miliárd dolárov a operáciami v Texase, Oklahome a Novom Mexiku (plus Wyoming). Devon má práva a nájmy na 3,8 milióna akrov pôdy, kde prevádzkuje viac ako 21 000 „studní“. Osvedčené rezervy spoločnosti predstavujú celkom 757 miliónov barelov ropného ekvivalentu a jej ročná produkcia presahuje 300 000 barelov ropného ekvivalentu za deň.

Devon vykázala zmiešané hospodárske výsledky za štvrtý kvartál 2019. Produkcia stúpla – 340 000 barelov za deň v danom štvrťroku, čo bolo viac ako dvojnásobok v porovnaní s minulým rokom, ale príjmy boli ovplyvnené nízkymi cenami na trhoch s ropou. Horná hranica predstavovala 1,5 miliárd dolárov, čo predstavuje medziročný pokles o 55%. Objavili sa však aj dobré správy. EPS bola 33 centov (o 13% vyššia ako bol odhad – 29 centov) a od štvrtého štvrťroka sa zvýšila o 43%.

Devon vypláca spoľahlivú štvrťročnú dividendu pre investorov, ktorá za posledný rok držala stabilných 9 centov a za posledné 4 roky mierne rástla. Ročne vyplácaná dividenda  (36 centov na akciu), poskytuje výnos 2,2%, čo je viac ako je priemerný dividendový výnos medzi akciami kótovanými v indexe S&P. Spoločnosť oznámila zvýšenie dividend o 22% na 11 centov, čo bude splatné tento rok – 30. júna.

Analytik Gabriele Sorbara vidí veľký potenciál. Po vydaní štvrťročnej správy napísal: „DVN oznámila solídny štvrtý kvartál 2019 s ťažbou ropy pri nižších výdavkoch spôsobených realizáciou Delaware Basin… Od programu 2021 sa tiež očakáva, že bude produkovať stredne až vysoko jednociferný rast produkcie ropy s plochým vynakladaním kapexov. Sme presvedčení, že program 2020/2021 vytvára solídnu rovnováhu medzi rastom ropy a FCF, ktorú by mali investori dobre prijať. DVN tiež oznámila, že jej predstavenstvo schválilo zvýšenie svojej štvrťročnej dividendy o 22% na 0,11 dolárov za akciu … “

Sorbara kladie na DVN cenový cieľ 32 dolárov, čo ukazuje aj jeho dôveru v 97%-ný rast.

Celkovo majú akcie DVN 12 nedávnych recenzií od analytikov – 9 „buy“ a 3 „hold“. Akcie sa predávajú za 16,22 dolárov a priemerný cenový cieľ je 32,10 dolárov – čo naznačuje 98% -ný potenciál rastu.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár