3 veľké akcie ropy pre rastúce ceny

Akcie Americké akcie Dividendy Ropa

Globálna spotreba ropy sa zotavuje z pandémie, ktorá spôsobila vyššie ceny ropy, pričom ropa Brent stúpla nad 70 dolárov za barel. Z tohto nárastu budú mať veľký úžitok producenti ropy, najmä akcie ropy od svetových spoločností, ktoré sa viac spoliehajú na cenu ropy.

Niekoľko najlepších ropných akcií navyše vypláca vysoké dividendové výnosy akcionárom vo výške 5% a viac.

V tomto článku budeme analyzovať vyhliadky týchto akcií, ktoré ponúkajú vysoké dividendové výnosy a budú mať veľký úžitok zo zvýšenia ceny ropy.

Nielenže ponúkajú vysoké dividendové výnosy, ale udržateľnosť ich výplat dividend sa zlepšuje s rastúcimi cenami ropy.

Tieto tipy sú:

  • BP (NYSE: BP)
  • Exxon Mobil (NYSE: XOM)
  • Enbridge (NYSE: ENB)

Dividendový výnos: 5,28%

päťročný graf BP, droj: GOOGLE

BP plc (BP:NYSE)

BP je jednou z najväčších ropných a plynárenských spoločností na svete. Funguje v dvoch segmentoch – upstream a downstream (väčšinou rafinácia).

Minulý rok sa tento ropný gigant dostal pod veľký tlak v dôsledku koronavírusovej krízy a následného prepadu ceny ropy a rafinérskych marží.

Pandémia našťastie začala tento rok ustupovať vďaka masívnej distribúcii vakcín. Aj vzhľadom na hlboké zníženie ťažby krajín OPEC a Ruska sa cena ropy tento rok zvýšila na trojročné maximum. BP z tohto rally veľmi profitoval.

V prvom štvrťroku znížila spoločnosť BP svoju produkciu o 22% v dôsledku predaja aktív, prirodzeného úpadku svojich polí a zníženia investícií uprostred pandémie.

Na druhej strane, vďaka zvýšeniu ceny ropy a zlepšeným rafinérskym maržiam viac ako strojnásobil svoj zisk na akciu z 0,24 na 0,78 dolárov. Bol to jeden z najziskovejších štvrťrokov spoločnosti za posledných sedem rokov.

Okrem toho si BP vďaka pokračujúcemu oživeniu trhu s energiou pravdepodobne v nasledujúcich štvrťrokoch udrží svoju silnú výkonnosť. BP má tendenciu prekonávať ostatné ropné spoločnosti počas rastu cien ropy a nedosahovať dobré výsledky pri poklese cien ropy kvôli svojej vysokej citlivosti na cenu ropy a dlhovej záťaži.

Obnoviteľná energia je potenciálnym katalyzátorom rastu aj pre spoločnosť BP. Spoločnosť BP má teraz v úmysle zvýšiť svoje investície do čistej energie 10-násobne, v snahe zvýšiť svoju kapacitu na výrobu obnoviteľnej energie 20-násobne v nasledujúcom desaťročí.

Spoločnosť BP vlani znížila dividendu o 50% kvôli pandémii. Napriek tomu BP stále ponúka atraktívny 5%-ný dividendový výnos.

Vďaka zdravému výplatnému pomeru 50% a priaznivému cenovému prostrediu je dividenda v dohľadnej budúcnosti bezpečná.

Dividendový výnos: 6,07%

päťročný graf ExxonMobil, zdroj. GOOGLE

Exxon Mobil (XOM:NYSE)

Exxon Mobil je najväčšou ropnou a plynárenskou spoločnosťou podľa trhovej kapitalizácie.

Produkuje ropu a zemný plyn v pomere 60/40 a je jedným z najintegrovanejších ropných spoločností s významným podielom zo svojich rafinérskych a chemických segmentov.

V roku 2020 pandémia spôsobila pokles cien ropy, čo následne viedlo k rafinácii a chemickým maržiam k historickým minimám. Výsledkom bolo, že Exxon v minulom roku zaznamenala prvé straty za viac ako desať rokov a jej dividendy sa dostali pod tlak, pretože tento ropný gigant zaznamenal deficit hotovostných tokov vo výške 16,2 miliárd dolárov.

Exxon Mobil je zároveň jedným z najväčších príjemcov tohtoročného rastu ceny ropy. Vďaka tejto rally a zlepšeniu rafinérskych a chemických marží ropný gigant v prvom štvrťroku pôsobivo zvýšil svoje zisky na akciu – z 0,03 dolárov v minulom štvrťroku na 0,65 dolárov tentokrát.

Spoločnosť Exxon je tento rok na dobrej ceste k prekročeniu svojich predcovidových ziskov na akciu vo výške 2,44 dolárov (v roku 2019) a to s veľkým náskokom v tomto roku.

Spoločnosť Exxon má dva silné faktory rastu, svoje rezervy v pobrežných vodách Guyany a Permskej kotliny. Guyana je jedným z najsľubnejších projektov v ropnom priemysle.

Spoločnosť Exxon takmer strojnásobila svoje zásoby v tejto oblasti – z 3,2 miliárd barelov na začiatku roka 2018 na takmer 9,0 miliárd barelov teraz. Spoločnosť tiež očakáva, že zvýši svoju produkciu v permskej kotline, a to zo 400 000 barelov denne v tomto roku na 700 000 barelov denne v roku 2025.

Dividenda spoločnosti Exxon sa javí ako udržateľná, najmä vzhľadom na tohtoročné zvýšenie ceny ropy. Spoločnosť Exxon zvýšila svoju dividendu už 38 po sebe nasledujúcich rokov, čím sa stala dividendovým aristokratom. Akcie v súčasnosti dosahujú výnos 5,8%.

Dividendový výnos: 7,03%

päťročný graf Enbridge, zdroj: GOOGLE

Enbridge (ENB:NYSE)

Enbridge je midstreamová ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Kanade a pôsobí v štyroch segmentoch – Liquids Pipelines, Gas Transmission, Gas Distribution a Green Power.

Spoločnosť prepravuje zhruba štvrtinu severoamerickej ropy a 20% zemného plynu spotrebovaného v USA.

Enbridge sa vďaka defenzívnemu obchodnému modelu opakovane ukázal ako jedna z najodolnejších ropných spoločností zameraných na recesiu.

Spoločnosť má platený obchodný model založený na poplatkoch, ktorý sa spolieha na účtovanie poplatkov zákazníkom za výrobky, ktoré prepravujú. Pretože zmluvy majú požiadavky na minimálny objem, Enbridge má spoľahlivé peňažné toky aj za nepriaznivých obchodných podmienok, keď zákazníci prepravujú malé objemy.

Zatiaľ čo väčšina energetických spoločností zaznamenala minulý rok kolaps svojich výnosov, Enbridge bola jednou z mála ropných a plynárenských spoločností, ktoré zvýšili svoj distribuovateľný hotovostný tok na akciu.

Spoločnosť v minulom roku zvýšila hotovostný tok na akciu o 2% a je pripravená v tomto roku opäť zvýšiť svoj zisk a to predovšetkým vďaka príspevku nových rastových projektov.

Na druhej strane sa spoľahlivá dividenda Enbridge tento rok stala ešte bezpečnejšou vďaka zotaveniu sa z pandémie. Enbridge zvýšila svoju dividendu (v kanadských dolároch) 26 po sebe nasledujúcich rokov, s priemernou ročnou mierou 10%.

Okrem toho v súčasnosti ponúka mimoriadne štedrý dividendový výnos 6,9%. Spoločnosť má zdravý výplatný pomer 69% a je pravdepodobné, že bude pokračovať v raste svojich distribuovateľných hotovostných tokov vďaka svojmu sľubnému súboru rastových projektov.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár