3 vynikajúce akcie energie na nákup, keď ceny ropy stúpajú

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika

Energetické akcie boli zatiaľ jediným jasným víťazom v roku 2022.

Vzhľadom na to, že trhy klesajú ďalej do korekčného územia a mnohí ekonómovia teraz predpovedajú recesiu, akcie producentov ropy patriamedzi niekoľko vybraných cenných papierov, ktoré v posledných mesiacoch vzrástli. Ich vzostup podporili vysoké ceny ropy. Mnohí energetickí analytici však vidia, že tento rok prekročia 150 dolárov za barel v dôsledku globálnych obmedzení ponuky, vysokého dopytu a vojenských konfrontácií vo východnej Európe.

Mnohé z najväčších ropných spoločností zároveň pokračujú v dosahovaní dobrých finančných výsledkov, zvyšovaní výplat dividend a spätnom odkupovaní vlastných akcií, čo všetko spolu zvyšuje ceny ich akcií.

Tu sa pozrieme na tri vynikajúce energetické akcie, ktoré sa dajú kúpiť, keď ceny ropy stúpajú, pričom všetky by boli skvelým prírastkom do akéhokoľvek portfólia.

  • Chevron (NYSE:CVX)
  • Devon Energy (NYSE:DVN)
  • ExxonMobil (NYSE:XOM)

Dividendový výnos: 3,32%

päťročný graf Chevron, zdroj: GOOGLE

Chevron (CVX:NYSE)

Akcie Chevron v San Ramone v Kalifornii sú v poslednej dobe veľmi obľúbené. S vysokými cenami ropy, čo je ich najvyšší vrchol od roku 2016, sú energetické akcie jedným z mála svetlých bodov inak nestáleho začiatku roka.

Chevron bol jasným príjemcom prílevu do ropných cenných papierov. Akcie CVX od začiatku roka vzrástli o 43%. To je veľká nadvýkonnosť v porovnaní s indexom S&P 500, ktorý je teraz medziročne nižší takmer o 10% a vstupuje do korekčného územia.

Chevron kupuje množstvo významných investorov. Slávny investor Warren Buffett zvýšil svoj podiel v Chevrone o 33% v poslednom štvrťroku 2021. Buffettova holdingová spoločnosť Berkshire Hathaway (NYSE:BRK.A, NYSE:BRK.B) teraz vlastní 38 miliónov akcií Chevronu v hodnote približne 4,5 miliardy dolárov. Chevron je deviatym najväčším holdingom v portfóliu Berkshire Hathaway.

Iné správy z médií ukazujú, že Chevron bol v posledných mesiacoch medzi poprednými americkými hedžovými fondmi najpredávanejším. Vzhľadom na to, že globálne dodávky energie sú obmedzené a mnohí analytici predpovedajú, že ceny ropy tento rok prekročia 120 dolárov za barel, bude Chevron v blízkej budúcnosti pravdepodobne pokračovať v raste.

Dividendový výnos: 6,82%

päťročný graf Devon, zdroj: GOOGLE

Devon Energy (DVN:NYSE)

Spoločnosť Devon Energy so sídlom v Oklahoma City v Oklahome dosahuje ešte výraznejšie výsledky ako Chevron. Podiely DVN medziročne vzrástli o 24%, čím sa jeho šesťmesačné zisky zvýšili na 118%.

Výsledky spoločnosti za štvrtý štvrťrok ďalej posilnili býky okolo akcií. Devon Energy oznámila zisk na akciu za štvrtý kvartál vo výške 1,39 dolárov, čo bolo o 15 centov lepšie, ako analytici v priemere očakávali. Cena akcií bola tiež podporená správami, že Devon Energy vyhlásila štvrťročnú dividendu vo výške 1 dolára na akciu splatnú 31. marca. Analytici z Wall Street okamžite zvýšili svoje cenové ciele pre akcie po zverejnení čísel za štvrtý štvrťrok.

Credit Suisse napríklad zvýšila svoj cenový cieľ pre akcie DVN na 60 dolárov z 58 dolárov, pričom si zachovala svoj rating akcií. S overenými zásobami ropy 752 miliónov barelov má Devon Energy dobrú pozíciu na to, aby dlhodobo dosahovala dobré výsledky. A investorom sa páči, že spoločnosť Devon Energy povedala, že plánuje vyplatiť až 50% svojej prebytočnej hotovosti v dividendách každý štvrťrok po pokrytí kapitálových výdavkov a štvrťročnej dividendy s pevnou sadzbou.

Spoločnosť bola tiež agresívna pri spätnom odkúpení svojich vlastných akcií, pričom minulý rok odkúpila späť 589 miliónov dolárov, čo sa rovná 2% jej nesplateného počtu akcií. Skombinujte to všetko s vysokými cenami ropy a Devon Energy vyzerá veľmi atraktívne.

Dividendový výnos: 4,15%

päťročný graf ExxonMobil, zdroj: GOOGLE

ExxonMobil (XOM:NYSE)

Priamy potomok spoločnosti John D. Rockefeller’s Standard Oil, so sídlom v Irving, Texas – ExxonMobil – tiež výrazne ťaží zo zvýšených cien ropy. Akcie XOM od začiatku vzrástli o 33%. To zvyšuje jeho šesťmesačné zisky na 48%.

Aj keď spoločnosti určite pomohli vyššie ceny ropy, pozdvihli ju aj silné zisky. Vo štvrtom štvrťroku minulého roka spoločnosť ExxonMobil vykázala EPS 2,05 dolárov, čo je nárast z iba 3 centov na akciu v štvrtom štvrťroku 2020, keď bola pandémia najhoršia. Počas telefonického rozhovoru s analytikmi ExxonMobil uviedol, že sa plánuje zamerať na zníženie dlhu a udržanie kapitálových výdavkov pod kontrolou.

Počas roku 2021 ExxonMobil splatil dlh vo výške 20 miliárd dolárov. Začal tiež program spätného odkúpenia akcií v hodnote 10 miliárd dolárov, od ktorého sa očakáva, že bude dokončený do dvoch rokov. Rovnako ako v prípade Devon Energy, finančná výkonnosť a program spätného odkupu akcií spoločnosti ExxonMobil trafili analytikov a investorov na správnu mieru.

Okrem toho akcionári akcií XOM ťažia zo skutočnosti, že ExxonMobil je obrovský globálny konglomerát s vysoko diverzifikovanými operáciami smerom nahor a nadol. Majetok spoločnosti a cena jej akcií teda nie sú tak ovplyvnené kolísajúcimi cenami ropy. Spomedzi veľkých ropných spoločností predstavuje ExxonMobil solídnu dlhodobú investíciu.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár