3 vysoko kvalitné dividendové “buy” akcie pre investorov zameraných na pasívny príjem

Akcie Americké akcie Dividendy Financie Reality Služby Verejné služby

Úrokové sadzby zostávajú veľmi nízke a vzhľadom na pokračujúci ekonomický dopad COVID-19 pravdepodobne aj naďalej nízke zostanú. Toto prostredie s nízkymi sadzbami stavia investorov do zložitej situácie. Ak k tomu prirátame index S&P 500, ktorý za posledných päť rokov stúpol o takmer 100%, hľadanie vysoko výnosných cenných papierov sa stalo oveľa ťažším.

Vďaka nízkym úrokovým sadzbám sú investori, ktorí hľadajú príjem, vo svojom výbere investícií do istej miery obmedzení. Nepomohli ani vyššie ceny zabezpečenia, pretože priemerný výnos indexu S&P 500 je hlboko pod 2%.

Našťastie existuje veľa akcií s vysokou dividendou, ktoré ponúkajú výnosy minimálne 5%, na ktoré sa títo investori môžu obrátiť s cieľom dosiahnuť vyššiu úroveň investičného príjmu. Tri akcie, ktoré momentálne vyzerajú obzvlášť príťažlivo, sú:

  • PPL Corporation (NYSE: PPL)
  • Prudential Financial (NYSE: PRU)
  • W.P. Carey (NYSE: WPC)

Všetky poskytujú dividendový výnos od 5% vyššie a všetky zvýšili dividendy najmenej 13 rokov po sebe. Každá z nich má solídny obchodný model s konkurenčnými výhodami, ktoré by mali zabezpečiť budúci rast. Investori, ktorí hľadajú bezpečný a spoľahlivý príjem, by mali zvážiť nákup týchto troch akcií s vysokou dividendou.

Dividendový výnos: 5,77%

päťročný graf PPL Corp., zdroj: GOOGLE

PPL Corporation (PPL:NYSE)

PPL Corporation je verejnoprospešná spoločnosť, ktorá dodáva energiu viac ako 10 miliónom zákazníkov v USA a Veľkej Británii. Spoločnosť oznámila svoje zámery predať svoje podnikanie v Spojenom kráľovstve, zatiaľ si však zachováva medzinárodný segment. Medzi jej činnosti patrí distribúcia elektriny zákazníkom v Kentucky, Pensylvánii, Tennessee a Virgínii a zemný plyn zákazníkom v Kentucky.

Energetické spoločnosti sa často považujú za pomalé, ale stabilne rastúce. To spoločnosti PPL Corporation vyhovuje, pretože spoločnosť za posledné desaťročie zvýšila zisk na akciu tempom cca 1% ročne. Miera rastu sa stáva o niečo pôsobivejšou, ak si uvedomíme, že spoločnosť v rovnakom období riedila počet svojich akcií rýchlosťou 4,6% ročne. Čistý zisk sa od roku 2011 zvýšil o 4,4%.

Zvýšenie počtu akcií nezabránilo ani spoločnosti PPL Corporation v raste dividend, pretože akcionárom sa za posledných 20 rokov zvýšil výnos. Energetické spoločnosti sú často uprednostňované investormi, ktorí hľadajú príjmy, pretože tento sektor má tendenciu byť odolný voči recesii. Zákazníci musia stále platiť svoje účty a to aj v prípade hospodárskeho poklesu. Tento faktor by mal spoločnosti PPL Corporation umožniť pokračovať vo vyplácaní a zvyšovaní dividend počas nasledujúceho obdobia recesie.

V súčasnosti má spoločnosť anualizovanú dividendu vo výške 1,66 dolárov. Pri očakávanom zisku na akciu vo výške 2,45 dolárov za rok je výplatný pomer spoločnosti PPL Corporation 68% a je takmer v súlade s 10-ročným priemerným výplatným pomerom 62%.

Nevýhodou spoločnosti PPL Corporation je, že jej priemerný nárast dividend je od roku 2011 nižší ako 2%, čo je čiastočne spôsobené vyšším počtom akcií, ale odráža realitu pomalého rastu, ktorej verejné spoločnosti často čelia.

Spoločnosti poskytujúce verejnoprospešné služby majú často vysoké výplatné pomery, ale hodnota spoločnosti PPL Corporation je pomerne rozumná a len o málo vyššia ako jej dlhodobý priemer. Akcie dnes vynášajú takmer 6%, čo je výrazne viac ako priemerný výnos 4,7%, s ktorým PPL Corporation obchodovala od roku 2011 do roku 2019, čo naznačuje, že akcie môžu byť tiež podhodnotené. 

Dividendový výnos: 4,96%

päťročný graf Prudential Financial, zdroj: GOOGLE

Prudential Financial (PRU:NYSE)

Spoločnosť Prudential Financial poskytuje rôzne finančné produkty, ako napríklad správu investícií, poistenie, anuity a ďalšie. Prudential je jednou z najväčších spoločností vo svojom priemysle a k poslednému štvrťroku sa môže pochváliť spravovanými aktívami vo výške 1,7 bilióna dolárov.

Nízke úrokové sadzby sú pre finančné spoločnosti často protivníkom, avšak podnikanie spoločnosti Prudential si za posledné desaťročie počínalo celkom dobre, zatiaľ čo sadzby boli extrémne nízke a za posledných 10 rokov rástli zisky na akciu tempom takmer 5% ročne. Aj keď sa jedná o spätné odkúpenie akcií, čistý zisk sa za posledné desaťročie zvýšil o 3,1% ročne.

Spoločnosť Prudential počas poslednej recesie svoje dividendy znížila, čo ukazuje, že nemusí byť imúnna voči výrazným poklesom ekonomiky. Spoločnosť si na svoje meno pripísala, že od roku 2010 každoročne zvyšuje dividendy.

Akcia ponúka anualizovanú dividendu vo výške 4,60 dolárov, čo predstavuje očakávaný výplatný pomer 40% na základe odhadov zisku na akciu vo výške 11,50 dolárov. To je viac ako desaťročia trvajúci priemerný výplatný pomer 23%, ale ani zďaleka to nie je nebezpečné. Ani výrazný pokles v podnikaní spoločnosti Prudential pravdepodobne nepovedie k zníženiu dividend, pretože spoločnosť je dnes podstatne silnejšia ako za poslednej recesie.

Spoločnosť odmenila akcionárov priemerným zvýšením dividend v nízkych dvojciferných hodnotách za posledných 10 rokov. Prudential má dnes výnos 5,6%, čo je veľmi priaznivé porovnanie s 3,4%-ným výnosom, ktorý majú akcie v priemere od roku 2011.

Dividendový výnos: 5,79

päťročný graf W.P. Carey, zdroj. GOOGLE

W.P. Carey (WPC:NYSE)

W.P. Carey je realitný investičný trust (REIT) s dvoma segmentmi: real estate ownership (vlastníctvo nehnuteľností) a investment management (správa investícií). Trust vlastní a prevádzkuje viac ako 1 200 nehnuteľností s jedným nájomcom s pôsobnosťou v USA, ako aj v severnej a západnej Európe.

Na rozdiel od mnohých REIT, W.P. Carey ťaží zo svojej medzinárodnej diverzifikácie. Trust tiež v priebehu rokov intenzívne investoval do nových nehnuteľností a do nových aktív vložil viac ako 10 miliárd dolárov prostredníctvom nákupu ďalších REIT spoločností a nehnuteľností s jedným nájomcom. Nízke úrokové sadzby umožnili trustu preniknúť na dlhopisové trhy za mimoriadne rozumné sadzby.

Pandémia Covid-19 zavážila pri výsledkoch a platby nájomného boli v rôznych bodoch počas celého roku 2020 podstatne nižšie ako normálne. To znamená, že vďaka trustu sa platba nájomného zlepšila na 99% už v októbri, čo dokazuje odolnosť podnikania spoločnosti W.P. Carey a že teda môže čeliť aj mimoriadne náročnému prostrediu.

Pretože REIT-y sú povinné odovzdať takmer všetky svoje príjmy akcionárom vo forme dividend, W.P. Carey často vydáva nové akcie, aby pomohla financovať akvizície. Počet podielov trustu sa od roku 2010 do roku 2019 zvýšil štvornásobne. Napriek tomu W.P. Carey zaznamenala v priebehu posledného desaťročia rast finančných prostriedkov z prevádzky o viac ako 4%.

To ukazuje, ako W.P. využila emisie akcií na financovanie akvizícií, čo umožnilo spoločnosti rozšíriť svoju spodnú hranicu, čo viedlo k viac ako dvomi desaťročiam rastu dividend. Jedna položka, ktorá oddeľuje WPC od tradičných spoločností REIT alebo korporácií spočíva v tom, že tento trust často zvyšuje svoju dividendu každý štvrťrok namiesto raz za rok. Priemerný ročný nárast od roku 2011 je len slabších 7%.

Anualizovaná dividenda 4,18 dolárov predstavuje výplatný pomer 89% na základe očakávaných prevádzkových prostriedkov vo výške 4,70 dolárov pre rok 2020. Majte na pamäti, že minuloročný výsledok realitných fondov bude s najväčšou pravdepodobnosťou nižší ako v predchádzajúcich rokoch z dôvodu vplyvu pandémie.

Z dlhodobého hľadiska očakávame, že výplatný pomer bude oveľa bližšie k 72% ako mal trust priemerne za posledné desaťročie, čo je primeraný pomer pre REIT-y. Aktuálny výnos 6,1% je ešte lepší ako 10-ročný priemerný výnos 5,8%. 

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár