3 vysoko výnosné energetické akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Ropa

Veľká časť Spojených štátov tento mesiac pocítila vplyv mimoriadne chladného počasia. Azda žiadna časť krajiny nebola postihnutá viac ako Texas, kde boli milióny ľudí bez prúdu. To spôsobilo, že ceny energie prudko vzrástli. Pre investorov to znamená zameranie sa na energetické akcie.

Zvážte, že ropa WTI sa za posledný týždeň zvýšila o 6,5% a od začiatku februára o 14,5%. Dopyt po zemnom plyne, ako aj pokles výroby v dôsledku mrazivých teplôt, spôsobili, že ceny raketovo stúpali na približne 9 000 dolárov za megawatthodinu. Za normálnych podmienok je veľkoobchodná cena megawatthodiny v Houstone iba 22 dolárov.

Mnoho energetických akcií malo za posledných pár rokov pokles cien akcií, ale keďže sa v poslednej dobe zlepšoval aj dopyt, znižovali sa aj ceny akcií. Aj pri solídnych ziskoch sú mnohé akcie v energetickom sektore tiež vysoko dividendové – v niektorých prípadoch platia 5% alebo viac. V tomto článku sa budeme venovať trom spoločnostiam, o ktorých si myslíme, že investori, ktorí chcú využiť nepriaznivé počasie, by mali zvážiť nákup, výmenou za vysoké výnosy a vystavenie sa rastúcim cenám ropy a plynu.

Bolo to ťažké časové obdobie pre energetické akcie, pretože tento sektor sa za posledné desaťročie zaoberal niekoľkými medvedími trhmi spolu so slabším dopytom súvisiacim s prebiehajúcou pandémiou. Nedávne mimoriadne chladné počasie, najmä v Texase, zvýšilo ceny energií a pozdvihlo mnoho mien v tomto sektore.

Investori, ktorí sa zameriavajú na rastúce ceny komodít a vysoké dividendové výnosy, by mali brať do úvahy tieto energetické akcie:

 • BP plc (NYSE: BP )
 • Chevron (NYSE: CVX )
 • Energy Transfer LP (NYSE: ET )

Dividendový výnos: 4,96%

päťročný graf BP, zdroj: GOOGLE

BP plc (BP:NYSE)

Po prvé, BP je jednou z najväčších ropných a plynárenských spoločností na svete. Spoločnosť je plne integrovaná a pozostáva z upstream a downstream segmentu. Následný tok je primárne zameraný na rafináciu. Spoločnosť dosiahla v roku 2020 tržby vo výške 180 miliárd dolárov a obchoduje s trhovou kapitalizáciou vo výške 76 miliárd dolárov.

Posledné desaťročie nebolo k spoločnosti láskavé. Spoločnosť BP je pravdepodobne najviac známa vďaka svojej veľkej ropnej katastrofe, ku ktorej došlo v lokalite Deepwater Horizon v roku 2010 a ktorá chrlila až 210 miliónov galónov ropy do Mexického zálivu. Spoločnosť naďalej pociťuje bolesť v súvislosti s týmto incidentom, pretože v roku 2019 zaplatila za škody 2,4 miliardy dolárov, čo je takmer štvrtina jej príjmov. Spoločnosť BP pravdepodobne zaplatí škody v hodnote 1 miliardy dolárov aj v roku 2021.

Pokles ropy v rokoch 2014 až 2017 bol tiež hlavným protivníkom výsledkov. Na výsledky malo takisto vplyv zníženie dopytu po energii súvisiace s Covid-19. To všetko viedlo k prudkému poklesu zisku na akciu. V roku 2011 spoločnosť BP zarobila 8,06 dolárov na akciu, čo však v roku 2020 kleslo na stratu 1,69 dolárov .

Veríme, že spoločnosť BP bude schopná do roku 2026 pestovať svoje EPS rýchlosťou 4% ročne zo svojej úrovne v polovici cyklu na úrovni 2 dolárov, keď sa dopyt po energetických produktoch po následnom zotavení z pandémie zlepší. Spoločnosť oznámila svoj zámer investovať viac do obnoviteľnej energie, ktorá by sa mohla ukázať ako katalyzátor rastu.

Týchto posledných asi 10 rokov si vyžiadalo svoju daň z dividend spoločnosti BP. Po znížení dividend v roku 2010 spoločnosť BP zvýšila dividendu sedemkrát od roku 2011 do roku 2019. V minulom roku však spoločnosť znížila svoju dividendu na polovicu. Aj napriek tomu má dnes anualizovaná dividenda (1,26 dolárov) výnos 5,6%.

Pri použití anualizovanej dividendy a očakávaného zisku na akciu vo výške 1,50 dolárov pre aktuálny rok je výplatný pomer 84%. Od roku 2010 nie je nič isté o dividende spoločnosti BP, ale máme pocit, že po nedávnom znížení je dividenda oveľa udržateľnejšia.

BP má pomer ceny a výnosov 11,3. Veríme, že akcie majú reálnu hodnotu niekde okolo 12-násobného zisku, čo umožňuje určitý prínos pre celkové výnosy zo zmeny ocenenia. Ak by sa akcie mali obchodovať s našim cieľovým násobkom do roku 2026, potom by sa ocenenie za toto časové obdobie zvýšilo o 0,6% k ročným výnosom.

Celkové výnosy by pozostávali z týchto položiek:

 • 4%-ný rast zárobkov
 • 6%-ný dividendový výnos
 • 6%-né viacnásobné rozšírenie

Celkovo očakávame, že BP v nasledujúcich piatich rokoch poskytne 10,2% z celkových výnosov ročne, čo je atraktívne nastavenie v kombinácii s výnosom lepším ako 5%.

Dividendový výnos: 4,96%

päťročný graf Chevron, zdroj: GOOGLE

Chevron (CVX:NYSE)

Existuje len veľmi málo akcií energií, ktoré sú väčšie ako Chevron. Vlani mala tržby takmer 95 miliárd dolárov a trhovú kapitalizáciu vo výške 184 miliárd dolárov.

Chevron v posledných rokoch výrazne investoval do projektov v snahe zvýšiť svoju produkciu, ktorá sa začala vyplácať. Po akvizícii Noble Energy, ktorá bola dokončená v polovici októbra minulého roku, vzrástla produkcia v poslednom štvrťroku o 6%.

Pri súčasnom raste cien ropy by malo zvýšenie ťažby pomôcť spoločnosti pri zlepšovaní jej horných a dolných hraníc. Očakáva sa, že EPS bude rásť tempom 12% ročne až do roku 2026 mimo ziskov v polovici cyklu vo výške 4,36 dolárov.

Zlepšenie základných princípov podnikania by malo pomôcť podporiť aj rast dividend. Spoločnosť Chevron zvýšila pri výplate z 10. marca svoju dividendu o 8,4%. Spoločnosť oznámila, že udržiava rovnakú platbu vo výške 1,29 dolárov, čo predstavuje rovnakú sumu už piaty štvrťrok za sebou. Nárast v roku 2021 umožní spoločnosti Chevron predĺžiť sériu rastu dividend o 33 rokov, čo ju kvalifikuje ako dividendového aristokrata.

Chevron ponúka výnos 5,4% na základe anualizovanej dividendy 5,16 dolárov. S očakávaným EPS 3,50 dolárov na rok 2021 je výplatný pomer 147%. Z dlhodobého hľadiska je tento pomer výplat neudržateľný, čo vysvetľuje nedostatok zvyšovania dividend v obvyklom čase. Chevron nie je na nezmapovanom území, pretože sa jej predtým podarilo zvýšiť svoju dividendu počas niekoľkých recesií a medvedích trhov.

Svet nakoniec vstúpi do fázy obnovy po pandémii Covid-19 a očakáva sa, že dopyt po energetických produktoch sa pravdepodobne zvýši. Rast dividend môže byť v blízkej budúcnosti tlmený, ale dividenda spoločnosti Chevron by mohla byť v budúcich rokoch dobre pokrytá.

Akcie sa nedávno uzavreli na hodnote 94,98 dolárov, čo vedie k pomeru ceny a zisku 21,8 pri použití zisku na akciu v polovici cyklu. Máme päťročný cieľ v oblasti oceňovania, ktorým je 14-násobný zisk spoločnosti, čo by malo do roku 2026 vyústiť do výšky 8,5% k ročným výnosom.

Celkové výnosy by boli tieto:

 • 12%-ný rast zárobkov
 • 4%-ný dividendový výnos
 • 5%-ná viacnásobná reverzia

Celkovo predpokladáme, že spoločnosť Chevron ponúne ročný výnos 8,9% na nasledujúcich päť rokov. Akcie spoločnosti sú vyššie ako cielené ocenenie. Aj keď je dividenda vzhľadom na silné stránky spoločnosti relatívne bezpečná, mali by investori pred zakúpením akcií spoločnosti Chevron zvážiť čakanie na návratnosť.

Dividendový výnos: 7,85%

päťročný graf Energy Transfer, zdroj: GOOGLE

Energy Transfer LP (ET:NYSE)

Energy Transfer LP je komanditná spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá vlastní a prevádzkuje jedno z najrozsiahlejších a najrozmanitejších energetických portfólií v U.S. Okrem prepravy ropy, tekutých zemných plynov a prepravy a skladovania rafinovaných produktov zahŕňa aj prepravu a skladovanie zemného plynu. Celkovo má ET potrubie 83 000 míľ.

Vďaka svojmu obchodnému modelu funguje spoločnosť ET ako mýtnica pre prepravu energie. Veríme, že zemný plyn bude pre spoločnosť pravdepodobne dlhodobým víťazom. Obnoviteľná energia rastie, ale veľká časť spotreby energie v krajine je v rámci fosílnych palív. Zemný plyn je čistejšia, efektívnejšia a zvyčajne lacnejšia alternatívna forma energie. Mnoho energetických spoločností sa práve z týchto dôvodov obrátilo na zemný plyn ako na prostriedok na výrobu elektriny namiesto uhlia.

Očakávame však, že dôjde k anti-faktoru distribuovateľných hotovostných tokov, o ktorých si myslíme, že sú lepším spôsobom merania rastu ET, pretože je pravdepodobné, že spoločnosť bude pred týmto mesiacom renegociovať zmluvy s klientmi kvôli slabšiemu dopytu po energetických produktoch. V nasledujúcich piatich rokoch sa očakáva mierny pokles ročného DCF na jednotku o 1% ročne.

Dividenda spoločnosti ET počas posledného desaťročia rástla stabilným tempom, až kým sa v novembri neznížila o 50%. Ročná dividenda akcií vo výške 61 centov na akciu má stále za následok veľmi vysoký výnos 9% s lepším pokrytím distribúcie pri zníženej výplatnej úrovni. Očakáva sa, že ET vyprodukuje v roku 2021 hotovostný tok 2,07 dolárov na akciu, čo bude mať za následok výplatný pomer 29%. Išlo by o najnižší pomer výplat spoločnosti za posledných viac ako desať rokov.

Veríme, že ocenenie 6-násobného rozdeliteľného hotovostného toku akcií ET, ktoré je v súlade s partnerskými spoločnosťami, je vhodné. Pomocou odhadov za rok sa ET obchoduje s 3,3-násobným rozdelením hotovostných tokov. Mnohonásobná expanzia by mohla hrať v budúcich rokoch významnú úlohu pri celkových návratoch. Veríme, že akcionári mohli do roku 2026 zaznamenať faktor ocenenia na úrovni 12,7% ročne.

Celkové výnosy by pozostávali z týchto položiek:

 • pokles hotovostného toku o 7% na akciu
 • 9%-ný dividendový výnos
 • 7%-né viacnásobné rozšírenie

Aj pri poklese peňažných tokov na akciu by akcionári spoločnosti ET mohli v nasledujúcich piatich rokoch vidieť 21%-né ročné výnosy. Pri zvažovaní ET a iných energetických akcií by si mali investori uvedomiť, že MLP nesú jedinečné rizikové faktory.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár