3 najlepšie hotelové akcie, ktoré sa dajú kúpiť, keď sa obnoví cestovanie

Akcie Americké akcie Dividendy Služby

Rok 2020 bol doteraz pre väčšinu spoločností v oblasti cestovného ruchu a voľného času ťažkým rokom. A v prvej polovici patrili medzi akcie s najväčšími stratami z dôvodu pandémie práve akcie hotelov.

Do konca marca dosiahli akcie mnohých hotelov viacročné minimá. Od tej doby, na radosť účastníkov trhu, mnoho cestovných a hotelových akcií získalo späť aspoň niektoré zo svojich počiatočných strát. Napriek zvýšeniu cien akcií však väčšina pohostinských spoločností trpí kolapsom dopytu, napríklad v súvislosti s leteckou dopravou, požičovňou áut alebo hotelovými izbami.

Index S&P 500 sa medziročne znížil o približne 7%. Toto číslo však ukazuje iba polovicu príbehu. Keby ste boli dosť odvážni na to, aby ste investovali 1 000 dolárov do indexu po 52-týždňovom minime, ktoré sa zaznamenalo 23. marca, mali by ste teraz okolo 1 400 dolárov.

Zdá sa, že rozsiahlejšie akcie na trhu sú spojené s titulkami správ o obnovení hospodárskej činnosti na celom svete a s počtom nových prípadov Covid-19 v daný deň. V posledných dňoch je volatilita na trhoch späť, pretože sa zdá, že investori diskutujú o výraznom oživení hospodárskej činnosti a obavách z druhej vlny pandémie. Odborníci neustále opakujú kroky, ktoré musia spotrebitelia sledovať, aby zostali v bezpečí.

„Mali by sme postupne otvárať ekonomiku a povzbudzovať všetkých, aby dodržiavali bezpečné postupy, ako je nosenie masky, časté umývanie rúk a sociálne dištancovanie,“ uviedol Sanjiv Sabherwal Goolsby-Fouse, predseda nadácie a profesor financií, odbor financií a nehnuteľností na University of Texas v Arlingtone. „Väčšina z týchto praktík, ako je maska, sa dá jednoducho sledovať a nemá vysoké ekonomické náklady. Rovnako dôležité je, aby vlády umožnili rozsiahlejšie testovanie a tiež sledovanie kontaktov. Náklady na tieto opatrenia sú zanedbateľné v porovnaní s nákladmi na zastavenie hospodárstva.“

Od prvých dní pandémie sa analytici pýtajú, ktoré jednotlivé písmeno – t.j. L, U, V alebo W – by mohlo najlepšie ukázať cestu cien aktív po koronavíruse. Doteraz je optimistické očakávanie rýchleho zotavenia v tvare V.

Keďže sa však počet prípadov koronavírusu opäť zvyšuje, je pravdepodobnejšie, že zotavenie bude v tvare U. Americká ekonomika bude pravdepodobne tráviť dlhšiu dobu prácou v hospodárskej kontrakcii než okamžitým oživením, ako by naznačovalo oživenie v tvare V.

Preto pri niektorých akciách môže byť v skutočnosti splatný určitý krátkodobý zisk, najmä keď sa blížime k výsledkovej sezóne. Dnes prediskutujeme zopár hotelových akcií, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť zahrnutím do dlhodobých portfólií a to:

  • InterContinental Hotels (NYSE: IHG)
  • Hyatt Hotels (NYSE: H)
  • MGM Resorts International (NYSE: MGM)

Prípadné blížiace sa oslabenie ich cien by tieto akcie hotelov urobilo veľmi atraktívnymi. Pozrime sa bližšie.

päťročný graf InterContinental Hotels, zdroj: GOOGLE

InterContinental Hotels (IHG:NYSE)

Začiatkom mája v Londýne spoločnosť InterContinental Hotels so sídlom v Spojenom kráľovstve vydala aktualizáciu výhľadu za prvý štvrťrok 2020. Porovnateľné príjmy za dostupnú izbu (RevPAR) – preferovaná miera výkonnosti hotelového priemyslu – klesli o 24,9%. V marci sa tržby znížili o 55%. Vedenie spoločnosti očakáva, že výsledky za apríl a druhý kvartál budú ešte horšie. Napríklad aprílové príjmy boli asi o 80% nižšie ako v apríli minulého roka.

Generálny riaditeľ Keith Barr povedal: „Covid-19 predstavuje najvýznamnejšiu výzvu, ktorej čelili IHG aj náš priemysel.“ Výsledkom je, že vedenie zaviedlo množstvo opatrení na zníženie nákladov a zachovanie hotovosti v celom podniku. Napríklad začiatkom marca sa vedenie spoločnosti snažilo vyrovnať konečnú dividendu za tento rok a ušetriť tak okolo 150 miliónov dolárov. Tento krok nastal hlavne po tom, čo spoločnosť zaznamenala vo februári takmer 90%-ný pokles v RevPAR v Číne.

Spoločnosť je presvedčená, že môže pokračovať v činnosti „najmenej 18 mesiacov v teoretickom prostredí s nulovou obsadenosťou“. Je to globálna operácia s vysokou koncentráciou v USA a Číne. Vedenie taktiež uviedlo, že „segment Upper Midscale, ktorý predstavuje asi 65% [svojich] izieb v USA, sa historicky zotavil rýchlejšie ako iné segmenty.“

Pandémiou vyvolané cestovné obmedzenia spojené s odstávkami hotelov spôsobili rôzne kroky. Zatiaľ v roku 2020 akcie IHG klesli o viac ako 35%. Začalo to na 70 dolároch. Teraz sa akcie IHG pohybujú okolo 44 dolárov. Teraz, keď je to pod 45 dolárov, mali by ste sa zamerať na akcie IHG.

päťročný graf Hyatt Hotels, zdroj: GOOGLE

Hyatt Hotels (H:NYSE)

Začiatkom mája spoločnosť Hyatt oznámila výsledky za prvý štvrťrok. Upravená čistá strata bola v prvom kvartáli 2020 35 miliónov dolárov, teda 35 centov na zriedenú akciu v porovnaní s upraveným čistým ziskom 48 miliónov dolárov, teda 45 centov na zriedenú akciu v prvom kvartáli 2019. Porovnateľná hodnota RevPAR klesla o 24,5% a porovnateľná v celom systéme RevPAR klesla o 28,1%.

Generálny riaditeľ Mark Hoplamazian povedal: „Keďže sa COVID-19 stal globálnou pandémiou … získali sme značné dodatočné peniaze, znížené investície a podnikové výdavky na zachovanie hotovosti a prostredníctvom tohto obdobia sme znížili priame náklady majiteľov hotelov. Naša existujúca likvidita poskytuje dostatočnú kapacitu na pokrytie najmenej 30-tich mesiacov prevádzky v súčasných podmienkach.“

Viac podnikov, ktoré znovu otvárajú, znamená viac dôvodov na cestovanie, či už ide o prácu alebo voľný čas. Podľa nedávneho výskumu Jalayera Khalilzadeha z Vedeckej fakulty pohostinstva na Univerzite vo východnej Karolíne: „Vzhľadom na minulé skúsenosti … cestovný ruch bude v poriadku rok alebo dva po skončení pandémie COVID-19.“ Ak ste tiež presvedčení, že sa trend pravdepodobne zlepší vo zvyšku roka, potom by bolo správne očakávať, že spoločnosť Hyatt Hotels uvidí v nadchádzajúcich mesiacoch spoľahlivejšie základné metriky.

Akcie H sú medziročne nižšie o 47% a pohybujú sa na 53 dolároch. Pokles ceny smerom k úrovni 50 dolárov alebo menej by akcie spoločnosti Hyatt zatraktívnili v očiach mnohých účastníkov trhu. Ak máte časový horizont 2 až 3 roky, môžete ísť do toho.

päťročný graf MGM Resorts International, zdroj: GOOGLE

MGM Resorts International (MGM:NYSE)

Portfólio MGM Resorts zahŕňa 30 hotelov a kasín. V USA siahajú od Marylandu k Massachusetts, Michigan, Mississippi, Nevada, New York a Ohio. Las Vegas má samozrejme niekoľko letovísk, vďaka čomu je Nevada pre skupinu najdôležitejším štátom. V Číne môžu hostia navštíviť strediská MGM v Macau, Cotai a Diaoyutai. Spoločnosť v súčasnosti taktiež ponúka licencie na hranie v Japonsku.

Prvý kvartál sa začal blokovaním v Číne a skončil v USA. Podľa Americkej asociácie pre hry (AGA), ku koncu marca zavrelo všetkých 989 obchodných a kmeňových kasín na celoštátnej úrovni. 782 je otvorených, zatiaľ čo 207 je stále uzavretých.

Po zablokovaní spoločnosť MGM Resorts vykázala 30. apríla výsledky za prvý štvrťrok. V tomto štvrťroku tržby medziročne poklesli o 29% na 2,3 miliardy dolárov. Zisk dosiahol 806,9 milióna dolárov.

Akcie boli v januári 2020 okolo 34 dolárov. Keď však realita globálnej pandémie začala rezonovať s akcionármi MGM, akcie dosiahli v marci viacročné minimum – 5,90 dolárov. Odvtedy sa cena takmer strojnásobila. Preto je pravdepodobné, že v akciách MGM budú pravdepodobné určité zisky, najmä keď sa vedenie pripraví na vykazovanie ziskov za druhý kvartál. Každý pokles smerom k úrovni 15 dolárov by z MGM letovísk urobil jednu z najatraktívnejších hotelových akcií, ktoré by mohli byť zahrnuté do dlhodobejšieho portfólia.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár