30 akcií blížiacich sa ku „hodine smrti“

Akcie Americké akcie Dividendy Doprava Technológie

7.časť

Keď predseda správnej rady Federálneho rezervného systému Jerome Powell nedávno varoval, že USA čelí hrozbe dlhodobej recesie v dôsledku nového ohniska koronavírusu, nikto, kto čítal medzi riadkami, nebol prekvapený. Nakoniec sa však určite dostaneme cez túto krízu. Medzitým však máme pred sebou dlhú cestu, čo znamená, že musíme sledovať akcie, ktoré je potrebné predať.

Úprimne povedané, je načase, aby niekto s politickým vplyvom vydal triezvy odkaz. Je však dôležité mať chladný a racionálny prístup k predajom akcií – buď ste to vy, alebo oni.

Aj keď prezident Donald Trump podpísal historický stimulačný balík vo výške 2 bilióny dolárov, nenechajte sa zmiasť – toto úsilie ďaleko zaostáva za tým, čo je skutočne potrebné. A hoci je pravda, že štáty teraz zmierňujú svoje príkazy na pobyt doma, väčšina Američanov chce, aby sa tieto iniciatívy zaviedli, až kým nebude situácia skutočne jasná. To znamená, že zotavenie ekonomiky bude pravdepodobne trvať dlhšie.

Je pravda, že stimulačný balíček pomôže. 1 200 dolárov za kvalifikovaného dospelého ho však nezníži. Podľa Bureau of Labor Statistics Američania minuli v priemere o niečo viac ako 20 000 dolárov na výdavky na bývanie. To vyjde na viac ako 1 674 dolárov mesačne, takže v domácnosti pre dvoch dospelých zostane len veľmi málo. A keďže je nezamestnaných viac ako 20,5 milióna Američanov, zúfalo potrebujú ďalšiu záchrannú šnúru.

Inak povedané, je na čase zvážiť predaj týchto akcií.

Carnival (CCL:NYSE)

päťročný graf Carnival, zdroj: GOOGLE

Obrovské Petriho misky v tých najlepších časoch, lákadlo a romantika výletných lodí mali vždy temnú stránku. Koronavírus však môže byť najväčším čiernym okom v tomto priemysle. Niektorí ľudia môžu vidieť strašné straty akcií CCL ako zľavnenú príležitosť. 

Po poriadku, Carnival vlastní zasiahnutú loď Diamond Princess, ktorá všetko začala. To, čo začalo ako chorá osoba, sa zmenilo na bezprecedentnú karanténu a experimenty s ľuďmi v reálnom čase. Nie je isté, či sa z toho môže spoločnosť zotaviť.

Myšlienka, že vás vládne agentúry môžu donútiť ku karanténe – zatiaľ čo ste vlastne na dovolenke – je desivá myšlienka. Pre mnohých sa stala realitou. Je smutné, že CCL akcie patria medzi rad akcií na predaj, pokiaľ nedôjde k zázraku.

Avis Budget Group (CAR:NASDAQ)

päťročný graf Avis Budget Group, zdroj: GOOGLE

Pred koronavírusom znášala Avis Budget Group (NASDAQ:CAR) zničujúci tlak od aplikácií zdieľajúcich jazdenie. Zmierte sa s tým – cestovanie kamkoľvek, dokonca aj vo vašej domovskej krajine, môže byť stresujúce. Pri jazde do novej oblasti sa môžete báť napríklad toho, že sa stratíte. Niektorí ľudia navyše nechcú riešiť problémy, ako je napríklad premávka. Akcie CAR tak boli v posledných rokoch turbulentné.

Je pravda, že existuje argument, že akonáhle sa ekonomika vráti k normálu, akcie CAR sa zotavia. A na týchto úrovniach nie je potrebné byť blízko viacročných maxím, aby sa zabezpečil slušný zisk.

Ale ako si predstaviť normálnosť? Ak nezamestnanosť bude vo výške 30%, ako sa niektorí odborníci obávajú, Avis musí zmenšiť alebo riskovať imploziu. Táto predtým neuveriteľná predstava je realistickou predpoveďou. Vidíme tu príliš veľa premenných, a preto sa akcie CAR nachádzajú v tomto zozname.

Spirit Airlines (SAVE:NYSE)

päťročný graf Spirit Airlines, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť, ktorá mala nanešťastie ironický ticker, Spirit Airlines (NYSE:SAVE), profitovala z diskontných sadzieb počas obdobia pred koronavírusom. Ale pri zúrivej pandémii nie je isté, ako životaschopná bude akcia SAVE.

Áno, vládna pomoc pre letecký priemysel je posilnením dôvery. To je jeden z dôvodov, prečo sa SAVE akcie odrazili vyššie po zasiahnutí dna v druhej polovici marca. Spotrebiteľské hospodárstvo by sa však muselo drasticky zlepšiť skôr, ako by sa uvažovalo o odstránení tejto akcie  tohto zoznamu.

Hlavne lietadlá čelia rovnakému problému ako trh s ropou – žiadna schéma nemôže magicky vykonštruovať dopyt. Dokonca aj s firmami, ktoré zľavňujú cestovné na šialené úrovne, ľudia jednoducho nechcú lietať kvôli mnohým neistotám.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár