30 akcií blížiacich sa ku „hodine smrti“

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Priemysel Zdravotníctvo

9.časť

Keď predseda správnej rady Federálneho rezervného systému Jerome Powell nedávno varoval, že USA čelí hrozbe dlhodobej recesie v dôsledku nového ohniska koronavírusu, nikto, kto čítal medzi riadkami, nebol prekvapený. Nakoniec sa však určite dostaneme cez túto krízu. Medzitým však máme pred sebou dlhú cestu, čo znamená, že musíme sledovať akcie, ktoré je potrebné predať.

Úprimne povedané, je načase, aby niekto s politickým vplyvom vydal triezvy odkaz. Je však dôležité mať chladný a racionálny prístup k predajom akcií – buď ste to vy, alebo oni.

Aj keď prezident Donald Trump podpísal historický stimulačný balík vo výške 2 bilióny dolárov, nenechajte sa zmiasť – toto úsilie ďaleko zaostáva za tým, čo je skutočne potrebné. A hoci je pravda, že štáty teraz zmierňujú svoje príkazy na pobyt doma, väčšina Američanov chce, aby sa tieto iniciatívy zaviedli, až kým nebude situácia skutočne jasná. To znamená, že zotavenie ekonomiky bude pravdepodobne trvať dlhšie.

Je pravda, že stimulačný balíček pomôže. 1 200 dolárov za kvalifikovaného dospelého ho však nezníži. Podľa Bureau of Labor Statistics Američania minuli v priemere o niečo viac ako 20 000 dolárov na výdavky na bývanie. To vyjde na viac ako 1 674 dolárov mesačne, takže v domácnosti pre dvoch dospelých zostane len veľmi málo. A keďže je nezamestnaných viac ako 20,5 milióna Američanov, zúfalo potrebujú ďalšiu záchrannú šnúru.

Inak povedané, je na čase zvážiť predaj týchto akcií.

TimkenSteel (TMST:NYSE)

päťročný graf TimkenSteel, zdroj: GOOGLE

TimkenSteel využila svoje vlastné technológie a ponúkla vysoko špecializované výrobky z ocele pre automobilový, energetický a stavebný priemysel. Bohužiaľ, s pandémiou, ktorá narúša každý segment ekonomiky, sú akcie TMST ľahko jedným z kandidátov na predaj akcií.

Prémia, ktorú umiestňujú na svoje výrobky, už viac nedáva zmysel. Spoločnosť sa napríklad predtým chválila, ako môžu ich výrobky z ocele viesť k vyššej účinnosti paliva pre automobily.

Ak sa pozriete na ceny benzínu v poslednom čase, môžete vidieť, že palivová účinnosť nie je taká veľká. Ak potrebujete ďalšie potvrdenie, že akcie TMST sú zlá stávka, zvážte, že akcie klesli medziročne takmer o 70%.

Pokiaľ globálna ekonomika nepreukáže opak, TimkenSteel patrí do zoznamu akcií na predaj.

Sasol (SSL:NYSE)

päťročný graf Sasol, zdroj: GOOGLE

Integrovaná energetická a chemická spoločnosť so sídlom v Sandtone v Južnej Afrike, Sasol (NYSE: SSL), prekvapivo trpí pandémiou Covid-19. V súčasnosti je stav SSL o 81% nižší, medziročne sa zhoršujú vyhliadky na zmysluplné oživenie v blízkej budúcnosti.

Za normálnych okolností nie je prevádzka mimo Južnej Afriky zlá, berúc do úvahy bohaté prírodné zdroje krajiny. Tradičné energetické výrobky sa však jednoducho stávajú kategóriou, ktorú nikto nechce. Úsilie spoločnosti Sasol smerom k syntetickým palivám je teraz takmer zbytočné, keďže v týchto dňoch to nezaujíma veľa ľudí. Protichodný prípad akcií SSL teda nie je príťažlivý.

Smutnou realitou je, že energetický trh je obrovskou hrou. V súčasnosti nie je dôraz kladený na výrobu, ale skôr na skladovaciu kapacitu – a svet je takmer natiahnutý na maximum. Za takýchto nepriaznivých okolností je najlepšou voľbou presunúť spoločnosť Sasol do svojho zoznamu akcií, ktoré by ste mali predať.

Amarin (AMRN)

päťročný graf Amarin, zdroj: GOOGLE

Ako jedna z najpopulárnejších verejne obchodovaných farmaceutických spoločností v období pred pandémiou má Amarin (NASDAQ: AMRN) veľmi lojálne nasledovanie, najmä preto, lebo pevne verí vo vlajkovú loď spoločnosti Vascepa. 

Okrem mimoškolskej drámy spojenej so spoločnosťou je ťažké mať na jej výhľad len matný pohľad. V marci tohto roku „okresný sudca v Nevade zrušil kľúčové patenty, ktoré chránia Vascepu, čím otvoril dvere pre ostatných výrobcov liekov na uvedenie generických verzií trhákov v USA“, tvrdí Kyle Blankenship z Fiercepharma.com.

Amarin samozrejme urobí všetko, čo je v jej silách, aby vyriešila tento nepriaznivý výsledok. Generickí konkurenti budú mať pri odovzdávaní schválenej alternatívy aj svoje vlastné výzvy. Ale s vplyvom koronavírusu sa vkus investorov dramaticky zmenil.

Akcie AMRN by sa mohli neskôr vrátiť, keď sa veci usadia. Ale kedy to bude, je otázne.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár