30 akcií blížiacich sa ku „hodine smrti“

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Reality Ropa Spotrebiteľský sektor

1.časť

Keď predseda správnej rady Federálneho rezervného systému Jerome Powell nedávno varoval, že USA čelí hrozbe dlhodobej recesie v dôsledku nového ohniska koronavírusu, nikto, kto čítal medzi riadkami, nebol prekvapený. Nakoniec sa však určite dostaneme cez túto krízu. Medzitým však máme pred sebou dlhú cestu, čo znamená, že musíme sledovať akcie, ktoré je potrebné predať.

Úprimne povedané, je načase, aby niekto s politickým vplyvom vydal triezvy odkaz. Je však dôležité mať chladný a racionálny prístup k predajom akcií – buď ste to vy, alebo oni.

Aj keď prezident Donald Trump podpísal historický stimulačný balík vo výške 2 bilióny dolárov, nenechajte sa zmiasť – toto úsilie ďaleko zaostáva za tým, čo je skutočne potrebné. A hoci je pravda, že štáty teraz zmierňujú svoje príkazy na pobyt doma, väčšina Američanov chce, aby sa tieto iniciatívy zaviedli, až kým nebude situácia skutočne jasná. To znamená, že zotavenie ekonomiky bude pravdepodobne trvať dlhšie.

Je pravda, že stimulačný balíček pomôže. 1 200 dolárov za kvalifikovaného dospelého ho však nezníži. Podľa Bureau of Labor Statistics Američania minuli v priemere o niečo viac ako 20 000 dolárov na výdavky na bývanie. To vyjde na viac ako 1 674 dolárov mesačne, takže v domácnosti pre dvoch dospelých zostane len veľmi málo. A keďže je nezamestnaných viac ako 20,5 milióna Američanov, zúfalo potrebujú ďalšiu záchrannú šnúru.

Inak povedané, je na čase zvážiť predaj týchto akcií.

Luckin Coffe (LK:NASDAQ)

ročný graf Luckin Coffe, zdroj: GOOGLE

Po strašlivom incidente s účtovnými podvodmi sa Luckin Coffee (NASDAQ: LK) pochybne ocitla (v čase písania tohto článku) ako najhorší z doterajších interpretov – čo sa týka medziročných čísel. Akcie LK od začiatku januára klesli takmer o 95%, čo je ohromujúce. Ale ak si myslíte, že je to príležitosť, porozmýšľajte ešte raz.

Luckin klamala a portfólia umreli. Iste, zástancovia – ak ešte nejakí sú – sa môžu hádať, kým sa objaví obrovská príležitosť na rast kávy v Číne, ktorá je tradičnou pevnosťou na trhu s čajom. Koho to zaujíma? Luckin sa prezentovala ako príležitosť na rast a rast bol presne tým, o čom klamali.

Ak to nebolo dosť zlé pre akcie LK, pozrite sa na geopolitický kontext. Svet sa rúca z koronavírusu, ktorý má alebo nemá pôvod v Číne. Poukazujeme na to len preto, že čínska vláda presne neprišla s tým, čo vedeli o tomto víruse.

A teraz by mali mať investori pozitívny sentiment k Luckin? Určite nie. Jedná sa o spoločnosť, ktorá si bezvýhradne zaslúži byť na vašom zozname akcií na predaj.

Chesapeake Energy (CHK:NYSE)

ročný graf Chesapeake Energy, zdroj: GOOGLE

Keby nebolo katastrofy, ktorú zažila Luckin Coffe, spoločnosť Chesapeake Energy (NYSE: CHK) by podľa Barcharts.com bola medziročne najhoršou, čo sa týka výkonnosti. Nenechajte sa presvedčiť tým, aby ste kúpili Chesapeake, pretože je stále vystavená ropnému a plynárenskému priemyslu. Drsná realita je, že ropa je to posledné, čo niekto potrebuje. V skutočnosti by spoločnosť robila všetko solídne, keby ropu vŕtali späť do zeme.

S medziročným poklesom akcií CHK o 91%  viete, že v tomto sektore je niečo zúfalo zlé. Spoločnosť Chesapeake sa navyše nečinila priaznivo a vykonala zlé rozhodnutia, ktoré sa od základov neskôr ešte zhoršili.

Invesco Mortgage Capital (IVR:NYSE)

ročný graf Invesco Mortgage Capital, zdroj: GOOGLE

Podľa svojich webových stránok sa Invesco Mortgage Capital (NYSE: IVR) špecializuje na „vysoké, rizikovo upravené výnosy“ prostredníctvom portfólia cenných papierov na bývanie a komerčných hypoték zabezpečených hypotékami a hypotekárnych úverov. A potom prišiel koronavírus, kedy nastal problém. Akcie IVR, ktoré nikoho nešokujú, sú jedným z najhorších v tomto zozname, keďže medziročne klesli o 83%.

V novej norme trpí jej hlavná činnosť útoku z dvoch strán. Na jednej strane sa trh s nehnuteľnosťami na bývanie už stretával s problémami, pretože v tomto sektore sa stále zvyšovala cena pre mnohých budúcich kupujúcich. Hrozba koronavírusu pre pracovné miesta a ceny je to, čo akcie IVR vôbec nepotrebujú.

Na druhej strane spektra, keď je toľko podnikov nútených dočasne zatvárať, je komerčný trh s nehnuteľnosťami nášľapná mína. Kým nezískame lepšie signály, je najlepšie nechať IVR na svojom zozname akcií, ktoré treba predať.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár