4 bezpečné ziskové akcie

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

V rámci akciového portfólia je dôležité zostať diverzifikovaný medzi agresívnymi akciami (akcie s vysokou beta verziou) a bezpečnými akciami.

Defenzívne alebo bezpečné akcie všeobecne pochádzajú z vyspelých priemyselných odvetví. Spoločnosti preto majú silné peňažné toky, atraktívny dividendový výnos a stabilitu výnosov. Tieto akcie poskytujú pravidelné peňažné toky prostredníctvom dividend a tiež pomáhajú pri zachovaní kapitálu.

V nedávnom podcaste Itay Goldstein, profesor Whartonovej školy na Pennsylvánskej univerzite, rozoberal dôvody, prečo je akciový trh silný, keď je slabá ekonomika.

Kľúčovým načrtnutým faktorom bola expanzívna menová politika, ktorá zabezpečila dostatočnú likviditu pre finančný systém a akcie sa posunuli vyššie.

Ďalší dôvod – akcie ako Alphabet (NASDAQ:GOOGL,GOOG), Facebook (NASDAQ:FB), Amazon (NASDAQ:AMZN), Microsoft (NASDAQ:MSFT), Netflix (NASDAQ:NFLX) „neboli až tak postihnuté aj napriek súčasným ekonomickým podmienkam.“

Goldstein však na záver uviedol varovanie, že „súčasný býčí trh nebude trvať večne, najmä ak sa nádej na hospodárske oživenie nenaplní tak skoro, ako sa očakávalo.“

Pri obchodovaní s indexom S&P 500 pri výnosoch ceny 34,8 by sme mali brať toto varovanie vážne. 

Vzhľadom na tieto faktory má zmysel mať over-weight v rámci bezpečných akcií. V nasledujúcich týždňoch bude ochrana kapitálu prioritou pred tvorbou bohatstva.

Uveďme si štyri bezpečné akcie, ktoré stojí za zváženie. Veríme, že tieto mená sa oplatí držať aj v dlhodobom portfóliu.

  • Starbucks (NASDAQ: SBUX)
  • Procter & Gamble (NYSE: PG)
  • AstraZeneca (NASDAQ: AZN)
  • JPMorgan Chase (NYSE: JPM)

Starbucks (SBUX:NASDAQ)

Akcie spoločnosti SBUX boli v medziročnom fiškálnom roku 2020 nedostatočne výkonné. Akcie získali iba 1,6%. Veríme však, že je vhodný čas investovať do akcií SBUX.

Akcia má nízku beta 0,81 a pomôže pri zachovaní kapitálu, ak trhy klesnú. Spoločnosť má navyše ročnú dividendu 1,80 dolárov, čo znamená atraktívny výnos 2%. Aj v náročných časoch spoločnosť zvýšila štvrťročné dividendy o 10%.

päťročný graf Starbucks, zdroj. GOOGLE

Koncom septembra Cowen upgradoval Starbucks. Wall Street verí, že spoločnosť „implementuje stratégie, ktoré sa po pandémii vyplatia“. Keď sa oživenie v nasledujúcich štvrťrokoch dostane do popredia, akcie SBUX budú mať pravdepodobne vyšší trend.

Spoločnosť Starbucks už testuje raňajkový sendvič na celom závode na jednom mieste vo Washingtone. Môže to byť len začiatok väčšieho posunu smerom k rastlinnej strave. Očakáva sa, že trh s rastlinnými potravinami bude v nasledujúcich siedmich rokoch rásť zloženým ročným tempom rastu 11,9%. Ďalšia diverzifikácia ponuky pravdepodobne pomôže spoločnosti rásť.

Široké trhové ocenenia sú natiahnuté a investori budú hľadať hodnotné akcie. Veríme, že Starbucks je zaujímavý, pretože obrat obratu sa prejaví v nasledujúcich štvrťrokoch.

Procter & Gamble (PG:NYSE)

Defenzívne portfólio bude bez akcií PG neúplné. Akcia má nízku beta 0,41 spolu s atraktívnym dividendovým výnosom 2,2%.

Analytik Sean King z UBS nedávno stanovil cenový cieľ pre akciu na úrovni 148 dolárov. Sean King je presvedčený, že spoločnosť „podporuje rast kategórií, spúšťa inovácie a sprístupňuje nové príležitosti v rámci svojich portfóliových kategórií.“

päťročný graf Procter & Gamble, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť už v prvom štvrťroku 2021 zaznamenala silný organický rast predaja. Organický predaj a rast objemov v segmente zdravotnej starostlivosti boli vo výške 12% a 9%. Pandémia pravdepodobne spôsobí trvalý rast tohto segmentu. Výsledky tiež prináša akvizícia spoločnosti Merck v oblasti zdravia spotrebiteľov.

Z dlhodobého hľadiska Severná Amerika a Európa prispeli k 68% výnosov za minulý rok. Spoločnosť má dostatočný priestor na rast na trhoch ako Čína, India, Stredný východ a Afrika. Tieto trhy pomôžu udržať top-line a rast výnosov.

Spoločnosť má v súčasnosti ročnú viditeľnosť prevádzkových hotovostných tokov 18,8 miliárd dolárov. Pravdepodobne sa to v nasledujúcich rokoch zvýši. Očakáva sa, že popri vytváraní hodnoty prostredníctvom spätného odkúpenia akcií bude pokračovať aj rast dividend.

AstraZeneca (AZN:NASDAQ)

Akcie AZN sa za posledných šesť mesiacov pohybovali v úzkom pásme s rastom 3,2%. Akcia má však beta iba 0,22 a je perfektnou akciou na zváženie, keď budú trhy pravdepodobne volatilné. Príťažlivosť zvyšuje dividendový výnos 2,7%.

Spoločnosť AstraZeneca sa tiež zamerala na spoločnosť, ktorá je tou hlavnou v boji za vakcínu Covid-19. Je pravdepodobné, že spoločnosť bude čoskoro pripravená na očkovanie. Ak dôjde na tomto fronte k pozitívnemu vývoju, môžu sa akcie vyvíjať vyššie.

päťročný graf Astra Zeneca, zdroj: GOOGLE

Okrem spúšťača vakcín spoločnosť uviedla za prvý fiškálny štvrťrok silný rast výnosov o 17%. Rast bol poháňaný novými liekmi. Vďaka silnému potenciálu v poslednom štádiu (17 liekov vo fáze III) budú nové lieky v nasledujúcich rokoch naďalej poháňať rast.

Rast rozvíjajúcich sa trhov bol tiež silný pre spoločnosť AstraZeneca. Za prvý štvrťrok spoločnosť vykázala celkové tržby v oblasti EM vo výške 8,2 miliárd dolárov. Medziročne sa tržby zvýšili o 24%. Vďaka silnému rastu v oblasti onkológie, dýchania a imunológie budú tieto trhy aj naďalej ťahať rast.

Akcie AZN sú celkovo atraktívne z hľadiska rastu a dividend. Nízka beta navyše zvyšuje hodnotu akcií.

JPMorgan Chase (JPM:NYSE)

Akcie JPM majú relatívne vysokú beta 1,13 v porovnaní s inými bezpečnými akciami uvedenými vyššie. 

Akcie JPM ponúkajú ročnú dividendu 3,60 dolárov a majú atraktívny dividendový výnos 3,5%.

Bankový sektor bol nedostatočne výkonný. Akcie JPM poklesli za posledný rok o 17,5%. Akcie sa však nachádzali v konsolidačnej zóne a je pravdepodobné, že trendy akcií budú vyššie ako súčasné úrovne.

päťročný graf JPMorgan Chase, zdroj: GOOGLE

Akcie JPM sa v súčasnosti obchodujú s forwardovým P / E 13,8. V porovnaní s P/E indexu je cena JPM atraktívne hodnotená. Aj keď trhy majú nižší trend, je pravdepodobné, že akcie zostanú odolné.

Pokiaľ ide o finančné výsledky, JPMorgan Chase vykázala za tretí štvrťrok čistý úrokový výnos vo výške 13,1 miliárd dolárov. Neúrokové výnosy boli za rovnaké obdobie 16,8 miliárd dolárov. Očakáva sa, že neúrokové výnosy zostanú silné prostredníctvom výnosov z obchodovania a správy aktív. Keďže sa očakáva, že rast HDP v USA sa v budúcom roku vráti späť, bankový sektor bude opäť v centre pozornosti.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár