4 bezpečné akcie s vysokým výnosom na nákup v boji proti inflácii

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Doprava Spotrebiteľský sektor Verejné služby

Inflácia definitívne prenikla do USA, pretože júnový index cien výrobcov v USA medziročne vyskočil o 7,3% a medzimesačne o 1%. Medziročný nárast bol najväčší v histórii. Investori, ktorí hľadajú konzervatívny spôsob boja proti inflácii, ktorá pravdepodobne zostane na zvýšenej úrovni najmenej nasledujúci rok, by mali zvážiť bezpečné akcie s vysokým výnosom.

Časť medziročného nárastu bola určite spôsobená skutočnosťou, že časť ekonomiky bola “zatvorená” v júni 2020. To však nie je ani zďaleka jediný dôvod inflácie, ktorá zachvátila ekonomiku, ako ukazuje 1%-ný medzimesačný nárast .

Pri zostavovaní tohto zoznamu boli použité dve stratégie.

Najprv boli vybraté veľké, veľmi renomované spoločnosti, ktoré pôsobia v sektoroch, ktoré sú aspoň trochu odolné voči ekonomickým turbulenciám vrátane zvýšenej inflácie.

Druhé boli vybrané iba firmy, ktorých zisk na akciu v roku 2021 sa očakáva (na základe priemerných odhadov analytikov EPS) najmenej 1,7-násobok ročnej dividendy na akciu, ktorú vyplatia v tomto roku. Spoločnosti, ktoré spĺňajú tieto dve kritériá, pravdepodobne neznížia svoje dividendy a ich ceny akcií pravdepodobne dramaticky neklesnú.

Niektorí hovoria, že akcie s vysokým výnosom zahŕňajú akýkoľvek vlastný kapitál s výnosom. Ale vzhľadom na depresívny stav výnosov štátnych dlhopisov a silu inflácie je použitá iná definícia „akcií s vysokým výnosom“.

Konkrétne boli vybraté akcie s výnosom najmenej 2%, asi 50% nad priemerným výnosom akcií S&P. Dve zo štyroch mien v zozname však majú výnosy výrazne nad 2%.

Toto sú vybrané akcie: 

  • Toronto-Dominion Bank (NYSE: TD)
  • UPS (NYSE: UPS)
  • Exelon (NASDAQ: EXC)
  • Kroger (NYSE: KR)

Dividendový výnos: 3,51%

päťročný graf Toronto Dominion Bank, zdroj: GOOGLE

Toronto-Dominion Bank (TD:NYSE)

Veľká kanadská banka má oveľa vyšší výnos ako jej americké náprotivky – ročný výnos TD je v súčasnosti na úrovni 3,8%. Naopak, výplata JPMorgan (NYSE: JPM) je 2,4%, zatiaľ čo u Bank of America (NYSE: BAC) je to 2,2%.

Inflácia v Kanade je nad 3%, takže centrálna banka krajiny, podobne ako americký Fed, do konca roka zmysluplne sprísni, čo vyvolá vyššie úrokové sadzby. Takýto krok Bank of Canada by pomohol zvýšiť čistú úrokovú maržu TD a zvýšiť jej výsledky.

Kanadská ekonomika je orientovaná na komodity a infláciu, ktorá vo všeobecnosti spôsobuje nárast cien komodít, vďaka čomu má TD dobrú pozíciu pre infláciu. Skutočnosť, že sa kanadské banky počas finančnej krízy v roku 2008 vyhli veľkým škodám, sú presvedčivé pri uvažovaní o finančnom sektore.

TD má v tomto roku vyplatiť 2,54 dolára na akciu v porovnaní s jeho fiškálnym výnosom za rok 2020 vo výške 6,43 dolára. A povzbudzujúce je, že napriek pandémii sa EPS spoločnosti TD minulý rok vyšplhal takmer o 3%.

Dividendový výnos: 2,05%

päťročný graf UPS, zdroj: GOOGLE

UPS (UPS:NYSE)

UPS má dividendový výnos cez 2%.

Rast elektronického obchodu sa môže zrýchľovať menej, ako sa očakávalo, čo ukazuje skutočnosť, že výsledky online obchodu Amazon (NASDAQ: AMZN) za 2. štvrťrok sklamali. Ako však ukazuje skutočnosť, predaj obra online obchodu vyskočil medziročne o 27%, aj napriek tvrdému porovnaniu s druhým štvrťrokom minulého roka, elektronický obchod sa stále rýchlo rozvíja.

A to je samozrejme skvelá správa pre spoločnosť UPS, ktorá dodáva mnoho balíkov elektronického obchodu.

Nie je preto divu, že príjmy spoločnosti v druhom štvrťroku medziročne vyskočili o 14% a boli nad priemerným odhadom analytikov, zatiaľ čo jej EPS bol veľmi vysoký – 3,06 dolára a bol o 25 centov nad priemerným výhľadom.

Niekoľko analytikov sa zameralo na výsledky a kritizovalo relatívne malé body, ako napríklad rýchlejšie spomalenie rastu tržieb spoločnosťou UPS, než sa očakávalo a výhľady marže nižšie, ako sa očakávalo.

Vzhľadom na ťažké porovnanie s pandémiou sa však dalo očakávať spomalenie výnosov. A keďže spoločnosť UPS s FedEx (FDX:NYSE) tvorí duopol, obe spoločnosti by mali mať len málo problémov so zvyšovaním cien v strednodobom a dlhodobom horizonte.

Priemerný odhad analytikov na rok 2021 EPS pre UPS je 10,95 dolára oproti výplate dividend 4,08 dolára.

Dividendový výnos: 2,99%

päťročný graf Exelon, zdroj: GOOGLE

Exelon (EXC:NASDAQ)

Elektrické spoločnosti sú väčšinou skvele bezpečné – každý podnik a spotrebiteľ potrebuje elektrickú energiu a v USA spotreba elektriny počas hospodárskych poklesov veľmi neklesá; dokonca aj v roku 2008, v roku, keď začala veľká recesia, sa spotreba elektrickej energie v Amerike znížila o menej ako 1%.

A čo viac, regulované podniky ako Exelon často získavajú súhlas vlády, aby väčšinu svojho zvýšenia nákladov preniesli na zákazníkov. Pretože verejné služby sú spravidla monopoly, spotrebitelia a podniky v zásade nemajú inú možnosť ako zaplatiť.

Americké elektrické podniky tradične neponúkli veľký rast. Ale v dobe elektrických vozidiel, dátových centier a ére legalizácie marihuany sa to môže zmeniť. Prevádzkové výnosy spoločnosti Exelon v prvom štvrťroku medziročne vyskočili o 13% a jej horná hranica sa významne zvyšovala v každom roku od 2015 až po 2018. S uvoľňovaním pandémie sa tento trend pravdepodobne vrátil.

Spoločnosti výrazne ublížila zimná búrka v Texase, ale táto udalosť skutočne ukázala odolnosť spoločnosti, pretože stále očakáva generovanie prevádzkového príjmu na akciu, s výnimkou niektorých položiek, vo výške 2,60 až 3 dolárov.

Podľa internetového portálu Barron’s sa verejné služby stali akciami rastu a sú pripravené ťažiť z prechodu na obnoviteľnú energiu.

Spoločnosť Exelon v tomto roku vyplatí dividendy vo výške 1,53 dolárov na akciu, pričom priemerný odhad analytikov na rok 2021 je 2,75 dolára.

Dividendový výnos: 2,14%

päťročný graf Kroger, zdroj: GOOGLE

Kroger (KR:NYSE)

Samozrejme, bez ohľadu na to, čo robí ekonomika, každý človek musí jesť. Vďaka tomu sú reťazce supermarketov ako napríklad Kroger veľmi bezpečné.

Navyše existujú dôkazy o tom, že supermarkety, vrátane Kroger, sú veľmi odolné voči inflácii. Vysoký počet reťazcov efektívne využil zvýšenie cien, aby zabránil zmysluplnej erózii svojich ziskov infláciou, uviedla nedávno analytička Krisztina Katai.

V prvom štvrťroku predaj Krogerovho identického obchodu oproti roku 2019 vyskočil takmer o 15%, zatiaľ čo jeho EPS bez započítania niektorých položiek vzrástlo za rovnaké obdobie takmer o 29% a jeho hrubá marža sa znížila o nepatrných 0,2 percentuálnych bodov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Kroger Rodney McMullen uviedol, že mnohí spotrebitelia, ktorí pokračujú v návykoch, ktoré si osvojili počas najhoršej pandémie, stále jedia doma viac, ako tomu bolo pred rokom 2020.

Očakáva sa, že EPS v tomto roku bude 3,36 dolára, pričom vyplatí dividendy vo výške 84 centov na akciu.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár