4 dividendové akcie s výnosmi nad 5%

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Reality Spotrebiteľský sektor Verejné služby Zdravotníctvo

Kupovať dividendové akcie iba pre ich vysoké výnosy je nebezpečné. Aj letmý pohľad na nedávny výkon ukazuje na riziko.

Všetkým dobré známe názvy ako IBM (NYSE:IBM), AT&T (NYSE:T) a Altria (NYSE: MO) sa roky javili ako atraktívne z dôvodu dividendových výnosov, ktoré často dosahovali 5%. Všetky tri akcie už roky zaznamenávajú stabilný pokles.

Aby sme boli spravodliví, investori do IBM a T za posledných päť rokov naškriabali na mierny zisk vrátane dividend. Ale celkové výnosy zhruba 1% ročne pre IBM a 2% pre T sú ťažko to, čo investori hľadajú. Akcionári MO, aj keď majú dividendy, zaznamenali pokles investícií. Index S&P 500 medzitým priniesol celkové výnosy 89%.

Problém s dividendovými akciami s vysokým výnosom spočíva v tom, že výnosy sú takmer vždy vysoké a to z dobrého dôvodu. Spoločnosti IBM, AT&T a Altria čelili (a stále čelia) významným dlhodobým výzvam. Kategórie ako maloobchodné REIT (trusty na investovanie do nehnuteľností) a energetika obsahujú veľa akcií s vysokými výnosmi, niekedy nad 10%. V týchto odvetviach je na trhu tvorba cien s vysokou pravdepodobnosťou poklesu ziskov.

Investor môže určite namietať, že trh nie je v poriadku, že sa ceny surovín zvýšia alebo maloobchod v kamenných obchodoch bude odolnejší, ako si väčšina myslí. Tieto argumenty by sa však nemali a nemôžu sústrediť iba na jednotnú metriku dividendového výnosu.

Tieto riziká samozrejme neznamenajú, že by investori mali úplne odpísať dividendové akcie s vysokým výnosom. Musia byť jednoducho opatrní. Najdôležitejšie je, že nad výnosom musí byť býčia nálada.

Pre tieto štyri dividendové akcie, ktoré prinášajú výnos viac ako 5%, existuje takýto býčí predpoklad:

  • AbbVie (NYSE: ABBV)
  • B&G Foods (NYSE: BGS)
  • VICI Properties (NYSE: VICI)
  • FirstEnergy (NYSE: FE)

AbbVie (ABBV:NYSE)

Large-cap farmaceut nebol v posledných rokoch dobru oblasťou pre investorov. Dividendy väčšinou ustáli, ale cenové zhodnotenie bolo vo všeobecnosti prinajlepšom minimálne.

Nie je strašne ťažké pochopiť prečo. Celosvetový tlak na tvorbu cien predstavuje riziko. Čo je dôležitejšie, priemysel sa snažil vyvinúť obrovské trháky – máme na mysli Viagru pre Pfizer (NYSE:PFE) – ktorá v minulosti poháňala rast.

Akcie ABBV neboli voči týmto problémom imúnne a celkové trojročné zhodnotenie ceny bolo iba 3%. Ale je tu toho dosť na to, aby sme zhonotili, že výnos 5,3% je bezpečný a niekoľko možných katalyzátorov, ktoré by mohli dostať akcie vyššie z ich nedávnej pozície.

päťročný graf AbbVie, zdroj. GOOGLE

Oznámenie výsledkov z tretieho štvrťroka minulý mesiac predovšetkým urobilo dojem na investorov a pomohlo rozohrať nedávne rally. Upravený zisk na akciu v skutočnosti medziročne vzrástol o viac ako 20%, avšak pri 7,4-násobnom budúcom výnose akcie ABBV nemajú žiadny rast.

(Pravdepodobná) republikánska kontrola Senátu odstraňuje (alebo aspoň zdržuje) niektoré politické riziká. Taktiež tu je prísľub, najmä v stále ziskovej kategórii onkológie.

Ani v najlepšom prípade nie je pravdepodobné, že akcie AbbVie poskytnú výbušné výnosy. Krytá dividenda a potenciál zvýšenia ceny akcií však spolu vytvárajú atraktívny býčí prípad, najmä na trhu, ktorý sleduje určité riziko vyššej volatility alebo výraznej korekcie.

B&G Foods (BGS:NYSE)

Balené potraviny sú ďalším odvetvím, ktoré, podobne ako farmácia, v posledných rokoch stagnuje. Šírenie menších značiek spolu s rastom možností súkromných značiek vytlačilo výrobcov z oboch strán. Akcie spoločnosti BGS, podobne ako ABBV, boli ovplyvnené týmito širšími trendmi.

V skutočnosti BGS v marci dosiahla deväťročné minimum. A hoci pandémia v tom mesiaci vyvolala predajný tlak, nie je to jediný vinník. Akcie sa v januári dotkli osemročného minima. Sklamaný rast a silne zadlžená súvaha viedli akcie z úrovne nad 50 dolárov v polovici roka 2016 na 18 dolárov na začiatku roka 2020.

päťročný graf B&G Foods, zdroj: GOOGLE

Existujú však náznaky, že spoločnosť B&G to „opravuje“. Aj tu vyzerajú zárobky v treťom štvrťroku pôsobivo. Spoločnosť B&G má stále problém s dlhopismi, ale vytvorila dostatočnú flexibilitu na to, aby zostala agresívna, naposledy prostredníctvom nákupu spoločnosti Crisco za 550 miliónov dolárov od J. M. Smuckera (NYSE: SJM).

Stále existujú riziká a preto akcie spoločnosti B&G stále ponúkajú 7%-ný výnos. Výplata sa nezvýšila od roku 2018 a je možné, že v strednodobom horizonte by mohlo dôjsť k ďalšiemu zníženiu, najmä ak sa spoločnosť “zakopne”. Toto nie je typicky bezpečný príbeh, ktorý ponúkali hráči balených potravín v minulých rokoch. Je to však zaujímavý príbeh pre agresívnych investorov.

VICI Properties (VICI:NYSE)

x REIT VICI bolo vyčlenené zo „starého“ Caesars Entertainment, ktorý sa tento rok spojil s Eldorado Resorts a vytvoril „nový“ Caesars Entertainment (NASDAQ: CZR). Caesars získal kapitál predajom nehnuteľností spoločnosti VICI a následným spätným lízingom. Stratégiu priekopníkom vytvorila spoločnosť Penn National Gaming (NASDAQ: PENN), ktorá sa v roku 2013 vyčlenila z divízie Gaming & Leisure Properties (NASDAQ: GLPI). Poskytuje daňové výhody, pretože spoločnosti REIT sa môžu vyhnúť splatným daniam dodržiavaním pravidla “90%”. Prináša tiež (prinajmenšom teoreticky) nových investorov, pretože kasínové spoločnosti boli historicky rizikovejšie, s vyššou odmenou a často nevyplácajú nijaké dividendy.

dvojročný graf Vici Properties, zdroj: GOOGLE

Tri kasína REIT (MGM Growth Properties (NYSE: MGP) sú tretie) určite nie sú nulové. Jedným zo spôsobov, ako premýšľať o obchodnom modeli, je pochopiť, že REIT majú v skutočnosti prvý nárok na minimálny zisk kasína. Leasing musí byť koniec koncov splatený pred podnikovým dlhom.

Medzitým bude viac príležitostí. Spoločnosti ako Boyd Gaming (NYSE:BYD) nešli cestou REIT. Väčšia konsolidácia v tomto sektore by mohla otvoriť väčšiu potrebu financovania, a teda viac príležitostí pre skupinu REIT.

Všetky tri vyzerajú atraktívne a všetky tri dosahujú výnos minimálne 5,2%. Investori zameraní na príjem, ktorí predtým boli schopní jednoducho ignorovať herný sektor, by sa ním však teraz mohli podrobne zaoberať.

FirstEnergy (FE:NYSE)

Verejné služby ako FirstEnergy sú klasické dividendové akcie. Investori obchodujú opačne, kvôli príjmu a menšiemu riziku.

FirstEnergy je však iný príbeh. Akcie FE tento rok doposiaľ poklesli o 40% – čo by sa v prípade regulovaných akcií verejných služieb nemalo stať. Kľúčom je „regulovaná“ časť – sadzby schvaľujú regulačné orgány. Verejná služba by mala byť schopná generovať primeraný a konzistentný zisk, aj keď nebude schopná riadiť rast nad trhom; koniec koncov je to trh.

FirstEnergy však narazila na politický škandál. Ohio’s House Bill 6 bol pretlačený štátnymi službami, vrátane FirstEnergy. Zachránila dve jadrové elektrárne v štáte, ktoré vlastnila spoločnosť FirstEnergy Solutions.

päťročný graf FirstEnergy, zdroj: GOOGLE

Sponzor návrhu zákona, hovorca parlamentu, Larry Householder, bol potom v júli zatknutý za úplatky, údajne za činy súvisiace s HB6. A po tom, čo v tom čase poprel priestupky, bol koncom minulého mesiaca ukončený jeho post výkonného riaditeľa spoločnosti spolu s ďalšími dvoma konateľmi.

Vzhľadom na tieto udalosti sa sell-off zdá byť logický. Rozsah prepadu, sa však zdá byť prehnaný z niekoľkých dôvodov.

Najdôležitejšie je, že FirstEnergy Solutions už nie je dcérskou spoločnosťou spoločnosti FirstEnergy. FES vyhlásil bankrot ešte v roku 2018. Zrušenie HB6 v tomto okamihu by malo malý priamy dopad na FirstEnergy (má záujem o uhoľné elektrárne, ktoré z tohto zákona profitovali). V skutočnosti, v porovnaní s jej sektorom, akcie FE v zásade zaznamenali nulovú hodnotu.

Pokles akcií FE má napriek tomu dramatický dopad na ceny – FirstEnergy stratila viac ako 6 miliárd dolárov z trhovej hodnoty, odkedy sa objavili správy o škandále. Prípadná pokuta to nezohľadňuje. Spoločnosť Exelon (NASDAQ:EXC) zaplatila pokutu iba vo výške 200 miliónov dolárov za úplatky, ktoré trvali osem rokov.

Tlak na hodnotu je možný – ale ani to zrejme nezodpovedá za taký dramatický pokles akcií FE.

Celkovo to vyzerá ako prehnaná reakcia. S riadiacim prepúšťaním to vyzerá, že investori majú ďalšiu príležitosť. Riziká sú skutočné, ale zdá sa, že sú cennejšie.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár