4 najlepšie utility akcie práve teraz

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Verejné služby

Prvá časť

Utility akcie boli v nedávnej minulosti relatívne volatilné. Avšak väčšina úžitkových akcií má nízku beta (beta je koncept, ktorý meria očakávaný pohyb akcií v porovnaní s pohybmi na celkovom trhu; beta vyššia ako 1,0 naznačuje, že akcie sú volatilnejšie ako širší trh a beta menšia ako 1,0 označuje akcie s nižšou volatilitou) a má stabilný prehľad o peňažných tokoch. Úžitkové akcie by preto mali byť súčasťou základného portfólia, pretože znižujú riziko portfólia.

Mark D. Schild, asistent dekana na Stillman School of Business na Seton Hall University, uviedol, že úžitkové akcie majú tendenciu mať vysokú úroveň dlhu a sú citlivé na pohyb úrokových sadzieb. 

„Napriek vysokej úrovni dlhu priemysel vie, ako riadiť svoju súvahu a spojiť ju s typickými 20-ročnými dohodami o nákupe energie pre mnoho projektov (najmä oblasť obnoviteľných zdrojov) a existuje stabilný, ľahko predvídateľný peňažný tok. Toto je obzvlášť dôležité v slabších hospodárskych časoch. Tento sektor je navyše obranný, pretože ľudia majú svoje účty za prioritu, aby udržali svetlá, HVAC (heating, ventilation and air conditioning = kúrenie, vetranie a klimatizácia) a wi-fi v prevádzke.“

A keď sa pohneme vpred, otázka udržateľnej energie sa stáva stále viac témou medzi verejnými sieťami. Existuje väčší záujem o obnoviteľné zdroje energie, ako je veterná a solárna energia.

Tu je priestor na premýšľanie, ktoré sa vo všeobecnosti považuje za trochu nudné. S ohľadom na to sa pozrime na štyri úžitkové akcie, ktoré stoja za zváženie:

  • American Water Works (NYSE: AWK)
  • NRG Energy (NYSE: NRG)
  • Algonquin Power & Utilities (NYSE: AQN)
  • Dominion Energy (NYSE: D)

päťročný graf American Water Works, zdroj. GOOGLE

American Water Works (AWK:NYSE)

Akcia AWK je atraktívna, pretože spoločnosť je najväčšou a najrozmanitejšou vodárenskou spoločnosťou v Spojených štátoch. Akcie sú tiež atraktívne vzhľadom na nízku beta 0,2 a výplatu dividend 2,20 dolárov na akciu.

Ďalším zaujímavým faktom o akciách AWK je, že výnosy za posledný rok boli 25,8%. Okrem toho za posledných päť rokov priniesli akcie výnosy vo výške 188%. Je zrejmé, že došlo k stabilnej tvorbe hodnoty.

Z hľadiska rastu sa spoločnosť domnieva, že so zhoršujúcou sa vodnou infraštruktúrou v USA existuje dostatočný priestor pre investície a rast. Spoločnosť plánuje do roku 2024 investovať 8,8 až 9,4 miliárd dolárov.

Rast výnosov preto udrží akcie atraktívne. Odhady analytikov naznačujú, že rast ziskov spoločnosti sa v najbližších piatich rokoch bude pravdepodobne pohybovať v priemere 8,1% ročne.

Ďalším faktorom, ktorý môže urýchliť rast výnosov, sú akvizície. Vodohospodársky priemysel je pomerne roztrieštený. American Water Works hľadá príležitosti na konsolidáciu priemyslu. S finančnou flexibilitou môžu akvizície spustiť rast výnosov a rast nahor.

Celkovo je AKW atraktívna so stabilným výhľadom na rast, nízkou beta, silnými fundamentmi a konzistentným rastom dividend.

päťročný graf NRG Energy, zdroj. GOOGLE

NRG Energy (NRG:NYSE)

V segmente energetických služieb je potrebné uvažovať o akciách NRG na súčasných úrovniach. V minulom roku akcie klesli o 2%.

Po dlhšom období konsolidácie je pravdepodobné, že akcie NRG sú splatné. Deväť analytikov stanovilo priemernú cenovú ponuku na akciu 42 dolárov. To znamená, že v budúcich 12 mesiacoch bude existovať 24%-ný rast oproti súčasným hodnotám.

V posledných správach spoločnosť NRG Energy získala priamu energiu od spoločnosti Centrica (OTCMKTS: CPYYF). Spoločnosť je presvedčená, že táto akvizícia pridá 740 miliónov dolárov k ročnému EBITDA okrem zabezpečenia regionálnej rozmanitosti.

Akcie NRG majú ďalej aktuálnu dividendu 1,20 dolárov na akciu s atraktívnym dividendovým výnosom 3,5%. Pred akvizíciou spoločnosť plánovala ročný nárast dividend od 7% do 9%. Môže to byť potenciálne vyššie, keďže anorganický rast prispieva k peňažným tokom.

V máji 2019 spoločnosť nadobudla maloobchodný predaj elektrickej energie a zemného plynu Stream Energy. Preto je súčasťou stratégie spoločnosti pokračovať v anorganickom raste. Vďaka silným základom pokračujúce akvizície pravdepodobne urýchlia rast ziskov.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 


Ohodnoť článok

Pridaj komentár