4 rizikové energetické akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Priemysel

Wall Street vyzerá byť náchylný k ďalšiemu útlmu, keď sa odrazový mostík po Covid-19 obmedzil pri 50%-nom stiahnutí pôvodného odpredaju a celé týždne padal dolu. Určite si treba robiť starosti – dôkazy o dlhodobom zastavení hospodárstva, chaos na trhoch s energiou a obavy o rýchlu opravu systému po Covid-19 to všetko sú negatívne faktory. A rozhodne nič z toho nepomohlo akciám energií.

V dôsledku toho je tu veľa zraniteľných dividend, pretože dlhodobé ekonomické narušenie zvyšuje pravdepodobnosť zníženia výplaty a ďalší tlak na predaj.

Tu sú štyri akcie energií, ktorým by sa investori mali zrejme vyhnúť:

  • Royal Dutch Shell (NYSE: RDS-A)
  • Petrochina (NYSE: PTR)
  • Total SA (NYSE: TOT)
  • BP (NYSE: BP)

Teraz sa ponorme do toho, čo robí každú z týchto akcií energie zlým výberom.

päťročný graf Royal Dutch Shell, zdroj: GOOGLE

Royal Dutch Shell (RDSA:AMS)

Akcie spoločnosti Royal Dutch Shell mizli pod svojím 50-denným kĺzavým priemerom a očakávali opakované minimálne hodnoty v polovici marca, keď ceny ropy naďalej trpeli v dôsledku globálnej nadmernej ponuky, čo sa aj stalo. Akcie vyplácali takmer 11%-nú dividendu, ale to sa zastavilo, pretože studne sú obmedzené a objem výroby klesá, keď sa skladovacie nádrže dopĺňajú.

Analytici odhadujú zisk 56 centov na akciu s výnosmi 55 miliárd dolárov. Informovanie spoločnosti (z 30. januára) oznámilo zisk 74 centov za akciu, ktorý nedosiahol odhad – 80 centov pri 19%-nom znížení výnosov.

päťročný graf Petrochina, zdroj: GOOGLE

Petrochina (SHA:601857)

Akcie spoločnosti Petrochina sa tiež znížili po tom, čo zaznamenali pokles o 35% zo svojich maximálnych hodnôt začiatkom januára a obmedzili pokles o takmer 60% z maximálnych hodnôt stanovených na konci roku 2018. Analytici z Citigroup akcie označili ako „sell“ a analytici z JPMorgan tiež nedávno prehodnotili akcie na  „neutral“. V súčasnej dobe akcie vyplácajú dividendový výnos 6,7%.

Spoločnosť vykázala na konci marca fiškálne výsledky za rok 2019, pričom tržby medziročne vzrástli o 6%. Spoločnosť nedávno vytiahla svoje kapitálové výdavkové ciele prvýkrát od roku 2015 uprostred nestabilného a neistého prostredia. V minulom roku spoločnosť minula takmer 42 miliárd dolárov, čo je o 12,5% viac ako v predchádzajúcom roku.

päťročný graf Total, zdroj: GOOGLE

Total SA (FP:EPA)

Akcie Total SA, ktoré v súčasnosti vyplácajú dividendový výnos vo výške 8,4%, majú podobný vývoj ako ostatné uvedené akcie a nedokážu zopakovať svoj 50-dňový kĺzavý priemer. Jason Gabelman z Cowenu nedávno varoval, že spoločnosti Total spolu s BP boli vystavené najvyššiemu pravdepodobnému zníženiu výroby – približne o 8% a 4%. Zisk by teda mohol byť veľmi citlivý na výkyvy vo výstupoch, ktoré by mohli ovplyvniť výplatné pomery.

Samotná spoločnosť spolu s Apache ohlásila významný nález ropy v spoločnom vlastníctve projektu Surakam West-1 na otvorenom mori Sapakara West-1. Projekt vŕta do hĺbky 20 700 stôp. Analytici spoločnosti Morgan Stanley nedávno akcie prehodnotili na „neutral“.

päťročný graf BP, zdroj: GOOGLE

BP (BP:LON)

Akcie spoločnosti BP, ktoré vyplácajú dividendu 10,8%, sú v súčasnosti tiež pod 50-dňovým kĺzavým priemerom a vyzerajú zraniteľné voči návratu na minimum, čo by tu stálo za stratu 30%. Nielenže je spoločnosť silne vystavená znižovaniu výroby, ale Wall Street Journal nedávno informoval, že predaj niektorých svojich aktív spoločnosti Hilcorp Energy vo výške 5,6 miliárd dolárov je ohrozený poklesom likvidity a obavami zo zdravia energetického priemyslu.

Analytici odhadujú zisk 25 centov na akciu s výnosmi 79,6 miliárd dolárov. Keď spoločnosť naposledy informovala (4. február) o zisku, bol 13 centov na akciu a porazil odhady o tri centy pri 6%-nom poklese výnosov z predchádzajúceho roka.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár