4 ropné akcie na nákup

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa

Druhá časť

Bol to pekelný rok pre akcie ropy.

Ropa Brent začala rok okolo 65 dolárov za barel, a pohybovala sa nižšie v januári a februári, keď nová pandémia koronavírusu spôsobila, že trhy sa špirálovite znižovali. Zároveň vypukla cenová vojna medzi Saudskou Arábiou a Ruskom – ktorá v tejto kombinácii viedla k úplnému prepadu cien ropy. A keď sa dym rozplynul, ceny ropy sa dostali do záporných čísel vôbec prvýkrát.

Ceny sa však odvtedy zotavili a Brent Crude sa teraz obchoduje za niečo málo ako 46 dolárov za barel. To znamená, že sa predpokladá, že ceny stúpnu na 50 dolárov za barel počas zvyšku tohto roka – a v roku 2021 by mohli dosiahnuť 60 dolárov za barel. Napriek tomu jazda horskou dráhou vážne poškodila mnoho popredných svetových ropných spoločností a znížila ich podiel ceny.

Preto sa v tomto článku pozrieme na štyri akcie ropy, ktoré by mali investori zvážiť, ak sa dopyt vráti na pred-pandemickú úroveň. Jedná sa o ropné spoločnosti, ktoré patria medzi najlepšie postavené na to, aby odolali súčasným nepokojom a bezpečne sa dostali na druhú stranu hospodárskej búrky. A sú to:

  • Chevron (NYSE: CVX)
  • Exxon Mobil (NYSE: XOM)
  • ConocoPhillips (NYSE: COP)
  • Kinder Morgan (NYSE: KMI)

Poďme teda na to.

päťročný graf ConocoPhilips, zdroj: GOOGLE

ConocoPhillips (COP:NYSE)

ConocoPhillips vyniká ako jedna z najväčších spoločností na prieskum a ťažbu ropy na svete. Spoločnosť v skutočnosti pôsobí vo viac ako desiatkach krajín. Produkuje tiež ropu pomocou rôznych zdrojov a metód, vrátane horizontálneho vŕtania a hydraulického štiepenia bridlice v USA. Spoločnosť ConocoPhillips navyše prevádzkuje lukratívne bane na ťažbu ropy v Kanade a hlbokomorské vrty v Mexickom zálive, ako aj inú konvenčnú ropu a má produkcie po celom svete.

Toto diverzifikované portfólio znamená, že spoločnosť ConocoPhillips prevádzkuje veľmi nízke náklady na dodávku a značná časť jej ropných akcií sa drží na hodnote menej ako 40 dolárov za barel. To znamená, že spoločnosť môže vyprodukovať značné množstvo hotovostných tokov aj pri nízkych cenách ropy. Investorom sa môže páčiť aj to, že súvaha spoločnosti ConocoPhillips je neporušená. Spoločnosť si udržiava jeden z najvyšších úverových ratingov v priemysle, podporený veľkou hromadou hotovosti, ktorá sa blíži k 10 miliardám dolárov.

Spoločne to všetko robí z ConocoPhillips jednu z najlepšie umiestnených ropných spoločností na prekonanie súčasnej volatility. A so znížením ceny akcií od januára (o 43% na 37,30 dolárov za akciu) by akcie COP mali osloviť lovcov a investorov s dlhodobým horizontom.

päťročný graf Kinder Morgan, zdroj:GOOGLE

Kinder Morgan (KMI:NYSE)

Kinder Morgan prevádzkuje najväčšiu severoamerickú plynovodnú sieť a je lídrom v preprave rafinovaných ropných produktov a skladovaní ropy. Spoločnosť je navyše lídrom v doprave oxidu uhličitého a na výrobu ropy používa CO2 jeho vstrekovaním do starnúcich ropných polí, aby vyťažila viac ropy zo zeme. Spoločnosť je minimálne priamo vystavená cenám ropy, pretože väčšinu svojich príjmov vytvára z kontraktov na základe poplatkov. Tieto zmluvy podporujú viac ako 90% ročných príjmov spoločnosti.

Aj keď je asi 10% hotovostného toku Kinder Morgan čiastočne vystavených cenám komodít, spoločnosť zaisťuje zabezpečovacie kontrakty, aby zaistila ceny zhruba v polovici týchto výnosov. Tieto vlastnosti znamenajú, že zisky spoločnosti Kinder Morgan boli trochu imúnne voči volatilite trhu v posledných mesiacoch. A nakoniec, Kinder Morgan má silnú súvahu, ktorá jej dáva finančnú flexibilitu, aby mohla naďalej uskutočňovať strategické investície, ako aj vracať hotovosť akcionárom prostredníctvom spätných odkúpení a vyplácania dividend.

Verte tomu alebo nie, Kinder Morgan tento rok zvýšila svoju dividendu, zatiaľ čo mnohí z jej konkurentov tie svoje zrušili či znížili. A celkovo – akcia KMI je najlacnejšou z ropných akcií na tomto zozname, s podielom niečo cez 14 dolárov na akciu, čo je medziročný pokles o 34%.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár