4 ropné akcie na nákup

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa

Prvá časť

Bol to pekelný rok pre akcie ropy.

Ropa Brent začala rok okolo 65 dolárov za barel, a pohybovala sa nižšie v januári a februári, keď nová pandémia koronavírusu spôsobila, že trhy sa špirálovite znižovali. Zároveň vypukla cenová vojna medzi Saudskou Arábiou a Ruskom – ktorá v tejto kombinácii viedla k úplnému prepadu cien ropy. A keď sa dym rozplynul, ceny ropy sa dostali do záporných čísel vôbec prvýkrát.

Ceny sa však odvtedy zotavili a Brent Crude sa teraz obchoduje za niečo málo ako 46 dolárov za barel. To znamená, že sa predpokladá, že ceny stúpnu na 50 dolárov za barel počas zvyšku tohto roka – a v roku 2021 by mohli dosiahnuť 60 dolárov za barel. Napriek tomu jazda horskou dráhou vážne poškodila mnoho popredných svetových ropných spoločností a znížila ich podiel ceny.

Preto sa v tomto článku pozrieme na štyri akcie ropy, ktoré by mali investori zvážiť, ak sa dopyt vráti na pred-pandemickú úroveň. Jedná sa o ropné spoločnosti, ktoré patria medzi najlepšie postavené na to, aby odolali súčasným nepokojom a bezpečne sa dostali na druhú stranu hospodárskej búrky. A sú to:

  • Chevron (NYSE: CVX)
  • Exxon Mobil (NYSE: XOM)
  • ConocoPhillips (NYSE: COP)
  • Kinder Morgan (NYSE: KMI)

Poďme teda na to.

päťročný graf Chevron, zdroj: GOOGLE

Chevron (CVX:NYSE)

Chevron vyniká medzi producentmi ropy z mnohých dôvodov. Spoločnosť si udržala dividendový výnos asi 6,1%, zatiaľ čo ostatné ropné spoločnosti od dividend upustili. Chevron tiež minulý rok v júli kúpila Noble Energy – ďalšieho producenta ropy – za 5 miliárd dolárov v rámci obchodovania s akciami.

Chevron však čelila ťažkému druhému štvrťroku. S upravenou stratou 3 miliardy dolárov bola nútená odpísať 100% svojho podielu 2,6 miliardy dolárov vo svojom venezuelskom podnikaní. Nízka cena ropy zase mala za následok ďalšie poplatky vo výške 1,8 miliardy dolárov. Počas prvého štvrťroka spoločnosť Chevron tiež oznámila, že znižuje kapitálové výdavky na 14 miliárd dolárov a prevádzkové náklady o ďalšiu miliardu dolárov, aby zvládla globálny hospodársky pokles a turbulencie na trhu.

Okrem toho patrí Chevron k najlepším súvahám hlavných ropných spoločností. Jej úverové ratingy AA / Aa2 opätovne potvrdili spoločnosti S&P Global a Moody’s, ktoré by jej mali umožniť prístup k nízko-nákladovému dlhu, počas súčasnej neistoty. „Pomer čistého dlhu“ spoločnosti vo výške 14% je tiež nižší v porovnaní s ostatnými jej kolegami a dal by sa zvýšiť na 25% bez toho, aby spôsoboval príliš veľa problémov.

Celkovo sa zdá, že Chevron má zdroje, flexibilitu a prístup potrebný na to, aby prešla týmto hrozným rokom a bola v slušnej pozícii, keď budú prevládať lepšie trhové podmienky. To znamená, že akcie CVX v súčasnosti vyzerajú ako nákupná príležitosť za niečo viac ako 83 dolárov na akciu – medziročný pokles o 31%.

päťročný graf Exxon Mobile, zdroj: GOOGLE

Exxon Mobil (XOM:NYSE)

Napriek tohtoročnému chaosu na trhoch s ropou si spoločnosť Exxon Mobil zachováva stabilnú súvahu. Spoločnosť Exxon poskytuje dividendový výnos 8,7%, čo patrí k najlepším v priemysle. Deklarovali tiež hotovostnú dividendu vo výške 87 centov za tretí štvrťrok tohto roka, čo je rovnaká suma ako dividenda v druhom štvrťroku 2020.

Spoločnosť navyše vykázala v druhom štvrťroku tržby 32,6 miliárd dolárov. A to aj napriek tomu, že úroveň jej produkcie poklesla o 10%. Spoločnosť Exxon, ktorá si zachováva svoju korunu ako najväčšia ropná spoločnosť v USA, tiež skosila 10 miliárd dolárov z plánovaných kapitálových výdavkov. A v tejto súvislosti generálny riaditeľ Darren Woods vo svojom vyhlásení uviedol, že plánuje „splniť alebo prekročiť“ svoje ciele znižovania nákladov do roku 2020.

V prospech tejto skutočnosti tiež pomáha skutočnosť, že spoločnosť ExxonMobil môže so súčasnými cenami so ziskom čerpať ropu z niektorých svojich oblastí po celom svete. Konkrétne offshore pole Guyana v spoločnosti by malo byť schopné dosiahnuť zisk na úrovni 40 dolárov za barel Brent Crude. Spoločnosť plánuje zvýšiť produkciu v permskej kotline natoľko, že dosiahne 10%-nú výnosnosť pri 35 dolároch za barel. Táto schopnosť vykonávať nízko-nákladovú výrobu by mala spoločnosti Exxon pomôcť zostať ziskovou, aj keď ceny ropy zostávajú nízke.

Celkovo sa akcie spoločnosti XOM za zhruba 40 dolárov na akciu obchodujú o 43% nižšie ako na začiatku roka 2020. To znamená, že investori, ktorí hľadajú príjem z dividend, by sa mali akcií zmocniť skôr, ako cena akcií stúpne.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár