4 ropné spoločnosti, ktoré chránia životné prostredie

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa

Ropné spoločnosti sa čoraz viac zaujímajú o verejný názor ako kedykoľvek predtým, najmä čo sa týka dopadu ich činnosti na životné prostredie. Pod tlakom amerického ministerstva energetiky, Úradu fosílnej energie, spotrebiteľov, aktivistov a akcionárov, mnoho ropných spoločností investovalo do obnoviteľných zdrojov energie alebo zmenilo svoje postupy tak, aby zostali „zelené“.

Medzi ropné spoločnosti, ktoré sa najviac snažili chrániť životné prostredie, patria Total S.A., Royal Dutch Shell PLC, novo vznikajúca kanadská firma Petroteq Energy Inc. a dokonca aj BP PLC.

BP Plc. (BP:LON)

Pred únikom ropy v Mexickom zálive v roku 2010 sa spoločnosť BP Plc. (BP:LON), ktorá sa v tom čase volala British Petroleum, považovala za veľmi progresívnu spoločnosť v oblasti zmeny klímy a výskumu alternatívnych palív. Spoločnosť BP má dlhoročné skúsenosti s prevádzkovou transparentnosťou a pravidelne zverejňuje správy o udržateľnosti. Dokonca aj pred veľmi potrebnou reklamnou kampaňou po katastrofe v Perzskom zálive, spoločnosť BP presadzovala svoje úsilie „za ropu“.

Spoločnosť BP Plc. (BP:LON) čerpala peniaze do solárnych, veterných, vodíkových a iných technológií na výrobu bio-palív. Je to jeden z najväčších „darcov“ v oblasti obnoviteľných zdrojov na svete. Skupina aktivistov Greenopia vo svojich ročných rebríčkoch ropných spoločností umiestnila spoločnosť BP na prvé miesto v rokoch 2008 a 2009. Greenopia už nie je aktívna.

päťročný graf BP Plc., zdroj: GOOGLE

Podľa tlačových správ spoločnosti BP Plc. (BP:LON) a webovej stránky spoločnosti sa európsky ropný gigant zaoberá čistením vody, znižovaním emisií skleníkových plynov, budovaním efektívnejších technológií a pracuje na minimalizácii kontrolovaného spaľovania plynu. Pokiaľ ide o predošlú výkonnosť, únik spôsobený spoločnosťou BP vyniká ako hlavný negatívny jav, ale pokiaľ ide o súčasnú činnosť, BP je veľmi aktívna, pokiaľ ide o ochranu životného prostredia. Napríklad v jednom zo svojich projektov v Indonézii, kde BP plánovala plynovod LNG, hodnotenia pôdy ukázali, že projekt by bol príliš blízko mangrovného biotopu, takže spoločnosť BP presunula lokalitu a zmenila typ vŕtania, aby sa mu vyhla.

Ropné spoločnosti sa však vždy budú zaujímať o ziskovosť svojho podnikania a dosahovanie pozitívnych výsledkov svojim akcionárom. Vo februári 2020 vyšlo najavo, že spoločnosť BP Plc. (BP:LON) lobovala za prezidenta Trumpa, aby oslabil niektoré environmentálne zákony, čo by spoločnosti uľahčilo vytváranie projektov infraštruktúry obchádzaním určitých federálnych požiadaviek.

Petroteq Energy Inc. (PQE:CVE)

Petroteq Energy (PQE:CVE) je spoločnosť zaoberajúca sa vlastnou technológiou na sanáciu pôdy a ťažbu ropy. V roku 2010 začala skúmať rôzne spôsoby spracovania ropných pieskov. V roku 2014 otvorila ropné zariadenie v Utahu, pričom využívala lacnejší proces ako jej konkurenti v priemysle.

Petroteq Energy (PQE:CVE) má vlastný patentovaný proces, ktorý produkuje nulový skleníkový plyn, nulový odpad a nevyžaduje vysoké teploty. Vytvorila „systém s uzavretou slučkou“, v ktorom sú „nezhubné rozpúšťadlá použité v procese extrakcie utesnené vo vnútri komponentov, zatiaľ čo je olej extrahovaný.“

ročný graf Petroteq Energy Inc., zdroj: GOOGLE

Petroteq Energy (PQE:CVE) vytvorila environmentálny akčný plán s názvom „Systém riadenia zdravia, bezpečnosti a životného prostredia“, ktorý bol navrhnutý spolu s environmentálnou poradenskou spoločnosťou JBR Environmental Consultants z Utahu. Plán zahŕňa výrobu čistej energie, ale tiež sa týka požiarnej bezpečnosti a plánovania reakcie na núdzové situácie. Petroteq tiež pracuje s Utah Institute for Clean & Secure Energy a jej prvý závod splnil všetky environmentálne predpisy Utahu a v niektorých prípadoch ich aj prekročil.

Royal Dutch Shell PLC (RDSA:AMS)

Spoločnosť Shell (RDSA:AMS) chcela minúť takmer 2 miliardy dolárov ročne na svoju divíziu „New Energies“, ktorá začala v roku 2016. Do roku 2020 však tento cieľ mierne zaostáva a odhaduje sa, že celkové výdavky sa odhadujú na 2 až 3 miliardy dolárov. Spoločnosť Shell sa napriek tomu považuje za lídra v sektore čistej energie.

Spoločnosť Shell (RDSA:AMS) hľadá spôsoby, ako vyrobiť energiu pomocou dekarbonizácie a zamerania na elektrinu. V roku 2019 začala spoločnosť Shell obsluhovať všetkých svojich britských rezidenčných zákazníkov so 100%-nou obnoviteľnou elektrinou. To znamená, že pre každú použitú jednotku elektriny je iná jednotka umiestnená späť do siete z obnoviteľných zdrojov. 

päťročný graf Royal Dutch Shell PLC, zdroj: GOOGLE

V roku 2018 spoločnosť Shell (RDSA:AMS) investovala do americkej firmy Inspire Energy, ktorá v niektorých štátoch poskytuje plány čistej energie. Zakúpila tiež Greenlots – startup zameraný na riešenia nabíjania elektrických vozidiel. V jednom z väčších propagačných oznámení kúpila spoločnosť Shell nemeckú firmu Sonnen, ktorá je veľkým výrobcom domácich batérií a tiež vytvára systémy nabíjania elektrických vozidiel. Je to najväčší súper spoločnosti Tesla (TSLA).

Okrem čistej elektrickej energie spoločnosť Shell (RDSA:AMS) uskutočnila významné investície do oblasti solárnej energie. Kúpila podiely v Sunseap Group – singapurskej solárnej spoločnosti, Silicon Ranch – americkej solárnej firme a Cleantech Solar – spoločnosti na výrobu solárnej farmy so sídlom v Singapure.

Total S.A. (TOT:NYSE)

Total S.A. (TOT:NYSE) je jednou z najväčších ropných spoločností na svete a vlastní dcérsku spoločnosť s názvom Total Quadran. Účelom spoločnosti Total Quadran, ktorá vznikla v roku 2013, je poskytnúť prístup k obnoviteľnej energii vo forme veternej, solárnej a vodnej energie. Total Quadran prevádzkuje 11 veterných fariem a 35 solárnych elektrární. Celkovo so všetkými svojimi dcérskymi spoločnosťami prevádzkuje vo Francúzsku 300 zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov.

päťročný graf Total S.A., zdroj: GOOGLE

Total S.A. (TOT:NYSE) je odhodlaná rozvíjať svoje podnikanie v oblasti obnoviteľnej energie, čo sa prejavuje nákupom firiem v oblasti obnoviteľnej energie, ako je solárne portfólio skupiny Adani za 510 miliónov dolárov a taktiež vývojom nových projektov. Total sa zameriava na to, aby do roku 2040 jej odvetvie obnoviteľnej energie predstavovalo 15% až 20% predaja.

Záver

Hlavní producenti ropy sa nemôžu spoliehať na tento pokrok len z dôvodov ekologického marketingu alebo public relations. Napriek tomu, že ropné spoločnosti podnikajú kroky na výrobu čistejšej energie a ochranu životného prostredia, v ktorom pôsobia, prevažná časť ich podnikania je stále z výroby plynu a ropy, čo poškodzuje životné prostredie. Je dôležité, aby sa tieto vedúce ropné spoločnosti naďalej zameriavali na plány čistej energie a aby sa ujali vedenia pri spomaľovaní zmeny klímy.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár