4 spôsoby ako sa vyhnúť spoločnostiam, ktoré znižujú dividendu

Akcie Dividendy Zaujímavosti

Rally akciového trhu z minima v marci bola skutočne pôsobivá. Od 23. marca vzrástol index S&P 500 o viac ako 39%. Index sa v súčasnosti pohybuje zhruba 4% pod svojím „all time high“ (absolútnym maximom).

To sa zdá čudné. Koniec koncov, je tu asi 40 miliónov nových nezamestnaných. Prognózy sa pohybujú od 30 do 50% poklesu HDP v druhom štvrťroku. Tieto čísla sú horšie ako počas Veľkej depresie (svetová hospodárska kríza). Ale trh sa pozerá dopredu.

Iste, je to najhoršie štvrťrok, aké sme za život videli. Trh však žije očakávaním. Zvyčajne sa pozerá dopredu na šesť až deväť mesiacov a potom sa obchoduje s očakávanou situáciou. Trh vidí ekonomiku, ktorá nahradí stratený čas a dovtedy absolútne prekvitá. A „pán Trh“ má takmer vždy pravdu.

Je pravdepodobné, že ekonomika bude prosperovať. Dáva zmysel, že vyvolaný a náhly ekonomický krach spôsobený zablokovaním zo strany vlády povedie v prípade zrušenia obmedzení k oveľa rýchlejšiemu než normálnemu ekonomickému zotaveniu. Výrazne zrýchlený cyklus recesie a zotavenie v ekonomike sa odráža v rýchlom zrútení a zotavení na trhu.

Trh sa možno pozerá aj až za druhý štvrťrok, ale ekonomické krviprelievania pre jednotlivé spoločnosti sa musí ešte len uskutočniť. Katastrofálny druhý štvrťrok spôsobí, že mnoho spoločností vyplácajúcich dividendy zníži dividendu, aby uvoľnili toľko potrebné peniaze. Veľké narušenie peňažných tokov bude nevyhnutne mať za následok výrazné zníženie dividend.

Dajte si pozor na dividendové škrty

Už sa to deje. Niekoľko veľkých cyklických spoločností dividendu znížilo alebo pozastavilo, vrátane Ford (F), General Motors (GM) a energetickej spoločnosti Schlumberger (SLB). Pripojili sa tiež platcovia dividend Stalwart, ako Boeing (BA), Royal Dutch Shell (RDS.B) a Disney (DIS). A môže to byť špička ľadovca.

Kontrakty obchodované na burze v Chicagu  – Mercantile Exchange (CME) predpovedajú, že dividendy indexu S&P 500 sa v roku 2020 znížia na 47,55 dolárov z 58,24 dolárov v roku 2019 a v roku 2021 sa ďalej znížia na minimum 42,05 dolárov. To je lepšie ako 27%-né zníženie dividendy vyplácané spoločnosťami S&P 500.

Dividendové škrty sú v niekoľkých smeroch veľkou škodnou. Po prvé, trh zvyčajne neznáša dividendové škrty a teda cena akcií letí ku dnu. Po druhé, škrty narušujú príjem, na ktorý sa mnoho dividendových investorov spolieha. Najlepšie je vyhnúť sa spoločnostiam, ktoré dividendu znížia alebo eliminujú.

Ako to robiť? Čo hľadať? Tu je niekoľko vecí, ktoré je potrebné sledovať.

4 spôsoby, ako vyhodnotiť bezpečnosť dividend

Zisk

Dividendy sú podporované ziskom, rovnako ako je hypotéka zaistená vaším príjmom. Niektoré príjmy spoločnosti sú pandémiou vážne poškodené a iné nie. Niektoré spoločnosti sú postihnuté minimálne a iné veľmi. Viac ohrozené sú cyklické spoločnosti. Spoločnosť, ktorá je veľmi finančne poškodzovaná, je prvou červenou vlajkou.

Je tiež dôležité pozrieť sa na rozsah a trvanie finančného problému. Sú príjmy o 10% nižšie alebo o 70% nižšie? Ako dlho to bude trvať? Niektoré spoločnosti môžu vydržať len štvrťrok alebo dva nižších príjmov. Niektorým to môže trvať roky, kým sa zotavia.

Výplatný pomer

Ako veľmi zaťažuje dividenda spoločnosť v prípade poklesu príjmov? Výplatný pomer nám udáva, aká veľká časť čistého zisku je spoločnosťou vyplácaná ako dividenda. Líši sa podľa odvetví, ale nižšia je všeobecne lepšia. Ak je pre spoločnosť ľahké vyplácať dividendu, je pravdepodobnejšie, že ju udrží.

Finančná sila

Má spoločnosť dostatok hotovosti na to, aby pokryla dividendu na niekoľko štvrťrokov, pokiaľ príjmy nedosiahnu potrebné úrovne? Dokážeme sa pozrieť na bankové výpisy osoby a rýchlo zistiť, či môže platiť svoje účty po dobu šiestich mesiacov alebo roka nezamestnanosti alebo zníženie platu. Je to rovnaké ako u firmy.

Je tiež dôležité zistiť, či má spoločnosť schopnosť presmerovať zdroje, aby si dividendu udržala. Niekoľko silných spoločností vyplácajúcich dividendy pozastavilo plánované investície, aby uvoľnili ďalšiu hotovosť na dividendu. To je veľká pomoc.

Záväzok

To je dôležitejšie, než si ľudia uvedomujú. Aj keď má spoločnosť prostriedky na udržanie dividendy, potrebuje tiež vôľu. Dobrým argumentom môže byť zníženie dividendy a uvoľnenie hotovosti, ak má spoločnosť menej peňazí. Je dôležité pozrieť sa na výsledky. Čo urobila spoločnosť s dividendou v minulých recesiách? Má spoločnosť pôsobivú dividendovú históriu, ktorá ich bude motivovať k zachovaniu?

Práve teraz existuje veľké riziko pre dividendových investorov. Existujú tiež skvelé príležitosti na získanie výnosov, ktoré tam neboli po celé desaťročie. Ale musíte vedieť, kde hľadať. 

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár