41 medzinárodných najlepších dividendových akcií

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

10. časť

Americký akciový trh bol v roku 2019 divoký a to aj napriek obchodným potýčkam, globálnej ekonomickej stagnácii a politickým búrkam. Čo je skvelé pre tých, ktorí už investovali do akcií, ale každý, kto má peniaze na utratenie, môže očakávať veľa nadhodnotených akcií s výrazne zníženými výnosmi.

Určite poznáte S&P Dividend Aristocrats – 57 dividendových akcií, ktoré zvýšili svoje dividendy 25 a viac rokov po sebe. Európski dividendoví aristokrati sú podobní. Aby sa spoločnosť mohla kvalifikovať ako európsky dividendový aristokrat, musí preukázať stabilné alebo zvyšujúce sa dividendy iba za 10 po sebe idúcich rokov. Tieto spoločnosti však investorom poskytujú diverzifikáciu a oveľa primeranejšie ocenenie ako mnohí z ich amerických bratov.

Ďalšia výhoda je to, že európski dividendoví aristokrati vyťažia viac – podstatne viac. Nedávno kolektívne vyťažili 3,2% oproti 1,9% pre S&P Dividend Aristocrats.

ročný hgraf Nestlé, zdroj: GOOGLE

Nestlé

Trhová hodnota: 301,7 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 2,3%
Zvyšovanie dividend: 24 rokov

Švajčiarsky gigant Nestlé (NESN:SWX) je najväčšou potravinárskou a nápojovou spoločnosťou na svete s viac ako 2 000 značkami, 413 závodmi a predajom v 190 krajinách. Spoločnosť bola založená pred viac ako 150 rokmi ako vývojár prelomovej dojčenskej výživy a zlúčením s mliečnou spoločnosťou vznikla Nestlé Group. Medzi domáce značky patria mrazené položky Stouffer, zvieracie krmivo Purina, voda Perrier a Poland Spring, pečivo Toll House, káva Nescafé, zmrzlina Häagen-Dazs, detská výživa Gerber, smotana Coffee-Mate, cereálie Cheerios a mnoho ďalších známych mien. Cieľom spoločnosti je dosiahnuť jednociferný rast zintenzívnením investícií do kategórií ako sú káva, starostlivosť o domáce zvieratá, výživa, voda a Nestlé Health Sciences. Tieto kategórie spolu predstavujú 57% tržieb a 61% prevádzkových ziskov. Nestlé tiež uvoľňuje menej strategické aktíva. V minulom roku predala svoje podnikateľské aktivity v oblasti cukroviniek a životného poistenia Gerber v USA a skúma obchodnú činnosť spoločnosti Herta, ktorá by mohla byť predaná. Počas prvých deviatich mesiacov roku 2019 vzrástli tržby o takmer 4% vďaka silnému výkonu svojej činnosti v oblasti Purina Petcare. V januári 2020 plánuje tiež spustiť program spätného odkúpenia akcií v hodnote 20 miliárd dolárov. Tiež by mohol získať hotovosť v hodnote 10 miliárd dolárov prostredníctvom predaja jednotky starostlivosti o pleť. Nestlé je jedným z najstarších platiteľov dividend medzi európskymi aristokratmi pre dividendy – spoločnosť vypláca dividendy od roku 1959.

ročný graf Novartis, zdroj: GOOGLE

Novartis

Trhová hodnota: 210,7 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 3,0%
Zvyšovanie dividend: 22 rokov

Švajčiarska zdravotnícka spoločnosť Novartis (NOVN:SWX) je známa svojimi liekmi Cosentyx (artritída) a Entresto (zlyhanie srdca). Vzhľadom na nového generálneho riaditeľa sa spoločnosť posunula smerom k špičkovým génovým terapiám, ako je Zolgensma, ktorá lieči atrofiu miechy. Je to jedna z prvých génových terapií, ktoré prebiehajú v USA. Spoločnosť Novartis získala tento liek nákupom vývojového nástroja AveXis v hodnote 8,7 miliárd dolárov. Akvizície v génovej terapii a rádiofarmakách (lieky, ktoré prenášajú rádioaktívne častice do nádorov na rakovinu), stavajú na predchádzajúcich investíciách do novej génovej terapie CAR-T od spoločnosti Novartis, pri ktorej sa krvné bunky extrahované z pacienta upravujú tak, aby napádali rakovinu, a potom sa do pacienta znovu aplikujú. V októbri spoločnosť Novartis vytvorila päťročné partnerstvo so spoločnosťou Microsoft (MSFT) s cieľom využívať umelú inteligenciu pri navrhovaní, personalizácii a optimalizácii terapie rakoviny CAR-T. Spoločnosť tiež v novembri posilnila svoje portfólio liečby srdca podpísaním dohody o kúpe výrobcu liečiv na cholesterol The Medicines Co. (MDCO) za 9,7 milióna dolárov. Predaj Novartisu vzrástol za prvých deväť mesiacov roku 2019 o 9% a EPS o 17%. Predaj liekov Cosentyx a Entresto vzrástol o 27% a o 61%, a nové lieky Zolgensma a Lutathera (rakovina) významne prispeli k predaju. Spoločnosť nedávno revidovala svoje celoročné finančné usmernenie smerom nahor a v roku 2019 sa zameriava na vysoký jednociferný rast tržieb a rast príjmov. Ročná dividenda spoločnosti Novartis, ktorá rastie už viac ako dve desaťročia, sa zvyšuje aj naďalej, vrátane malého zvyšovania (2%) v roku 2018. 

ročný graf Novo Nordisk, zdroj: GOOGLE

Novo Nordisk

Trhová hodnota: 132,9 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 2,2%
Zvyšovanie dividend: 14 rokov

Dánsky Novo Nordisk (NOVO:CPH) je svetovým lídrom v liečení cukrovky. Spoločnosť tiež vyvíja postup na liečbu zriedkavých porúch krvácania, porúch súvisiacich s rastovým hormónom a obezity. Liečbu cukrovky využíva 29,2 milióna pacientov na celom svete v 170 krajinách. Spoločnosť dodáva takmer polovicu svetového inzulínu zo svojich výrobných závodov v Brazílii, Číne, Dánsku, Francúzsku a USA. Severoamerické operácie predstavujú zhruba polovicu predaja. Medzi ďalšie významné trhy patrí Európa, Čína a Blízky východ. Inzulínové výrobky sa podieľajú na príjmoch 50%, ďalšie výrobky na liečbu cukrovky a výrobky na obezitu sa podieľajú 34% a biofarmaceutické lieky na krvácanie a poruchy súvisiace s rastovými hormónmi zvyšujú ostatné príjmy. Pretože diabetes je chronický stav, predaj inzulínu Novo Nordisk vytvára stabilný opakujúci sa peňažný tok. Spoločnosť nedávno uviedla na trh novú sériu terapeutických prípravkov GLP-1 na liečbu cukrovky typu 2, ktorá sa zrejme stane trhákom . GLP-1 je prirodzene sa vyskytujúci hormón, ktorý indukuje vylučovanie inzulínu. Novo Nordisk je lídrom na trhu so 47%-ným podielom. Po schválení jeho nového lieku Rybelsus na cukrovku typu 2 u dospelých, Novo Nordisk zvýšil svoje očakávania rastu (4% – 6%) na rozsah od 5% do 6%. Zaznamenáva tiež zlepšenie ziskov o 4% až 6%. Spoločnosť vypláca dividendy polročne.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár