41 medzinárodných najlepších dividendových akcií

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Priemysel Služby Technológie Telekomunikácie

11. časť

Americký akciový trh bol v roku 2019 divoký a to aj napriek obchodným potýčkam, globálnej ekonomickej stagnácii a politickým búrkam. Čo je skvelé pre tých, ktorí už investovali do akcií, ale každý, kto má peniaze na utratenie, môže očakávať veľa nadhodnotených akcií s výrazne zníženými výnosmi.

Určite poznáte S&P Dividend Aristocrats – 57 dividendových akcií, ktoré zvýšili svoje dividendy 25 a viac rokov po sebe. Európski dividendoví aristokrati sú podobní. Aby sa spoločnosť mohla kvalifikovať ako európsky dividendový aristokrat, musí preukázať stabilné alebo zvyšujúce sa dividendy iba za 10 po sebe idúcich rokov. Tieto spoločnosti však investorom poskytujú diverzifikáciu a oveľa primeranejšie ocenenie ako mnohí z ich amerických bratov.

Ďalšia výhoda je to, že európski dividendoví aristokrati vyťažia viac – podstatne viac. Nedávno kolektívne vyťažili 3,2% oproti 1,9% pre S&P Dividend Aristocrats.

ročný graf Novozymes, zdroj: GOGLE

Novozymes

Trhová hodnota: 13,7 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 1,6%
Zvyšovanie dividend: 19 rokov

Dánska Novozymes (NZYM:CPH) vyvíja priemyselné enzýmy a mikroorganizmy používané rôznymi spôsobmi. Zvyšujú úrodu plodín, zlepšujú zdravie zvierat, predlžujú čerstvosť pekárenských výrobkov, znižujú chemickú spotrebu v textilnej výrobe, odstraňujú škvrny oblečenia a čistia odpadovú vodu. Spoločnosť odhaduje, že na celom svete približne 5,6 miliardy ľudí používa produkty obsahujúce enzýmy Novozymes každý týždeň. Novozymes rozširuje svoje pôsobenie na rozvíjajúcich sa trhoch, najmä v segmentoch starostlivosti o domácnosť a potravín a nápojov. Spoločnosť Novozymes v roku 2018 rozbehla pobočky v Thajsku, Indonézii, na Filipínach a v Keni a otvorila v Turecku inovačné a technologické centrum, ktoré bude vyvíjať produkty pre zákazníkov v Afrike a na Strednom východe. Prvých deväť mesiacov roku 2019 bolo ťažkých. Predaj a príjmy poklesli kvôli trhu s etanolom v USA a spoločnosť Novozymes teraz vedie k poklesu predaja o 2% a poklesu zisku o 5% v roku 2019. Očakáva sa však, že voľný peňažný tok sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom nezmení. Spoločnosť nedávno prijala nového generálneho riaditeľa Ester Baiget z Dow Inc. (DOW), ktorá nastúpi do funkcie vo februári 2020. Novozymes vypláca dividendy ročne.

ročný graf Prudential Plc, zdroj: GOOGLE

Prudential Plc

Trhová hodnota: 46,9 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 3,5%
Zvyšovanie dividend: 15 rokov

Spoločnosť Prudential Plc (PRU:LON) začiatkom tohto roku zrušila svoje operácie v Spojenom kráľovstve a v Európe, aby sa zamerala na rozšírenie svojho podnikania v Ázii, USA a Afrike. Prudential plánuje investovať väčšinu do frančízy na 14 ázijských trhoch. Peňažný tok pre rast bude generovaný získavaním ziskov z podnikania amerických dôchodkových produktov Jackson. V posledných rokoch boli Ázia a USA primárnymi katalyzátormi rastu spoločnosti Prudential, ktoré v poslednom desaťročí generovali 15%-ný ročný zisk a rast voľných peňažných tokov. Počas prvých šiestich mesiacov roku 2019 sa prevádzkové zisky spoločnosti Prudential zlepšili o 13%, pretože 14%-ný rast podnikov v Hongkongu, Číne a Singapure viac ako vyvážil nižšie tržby v Indonézii. Ázijská spoločnosť pre správu aktív Prudential’s Eastspring Investments v septembri rozšírila svoje pôsobenie v Thajsku získaním majoritného podielu v ôsmom najväčšom správcovi podielových fondov v krajine. Kombinované podniky vytvoria štvrtého najväčšieho správcu aktív v Thajsku a šiestu najväčšiu banku s 10 miliónmi retailových zákazníkov. Spoločnosť Prudential v roku 2019 zvýšila dividendu vyplácanú polročne o 5%.

ročný graf Red Eléctrica, zdroj: GOOGLE

Red Eléctrica

Trhová hodnota: 10,5 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 5,7%
Zvyšovanie dividend: 21 rokov

Španielska spoločnosť Red Eléctrica (REE:BME) prevádzkuje regulované činnosti v oblasti prenosu a telekomunikácií v Španielsku a tiež koncesie na prenos elektrickej energie v Čile a Peru. Red Eléctrica ťaží z výrazného dopytu po energii v Španielsku, ktoré má rýchlejší hospodársky rast ako iné krajiny eurozóny. Spoločnosť tiež vedie v oblasti obnoviteľnej energie, ktorá predstavuje takmer polovicu výroby energie spoločnosti Red Electrica. Spoločnosť je v druhom roku päťročného programu, ktorý investuje 6,6 miliárd dolárov do rôznych iniciatív v oblasti rastu a diverzifikácie. Red Eléctrica integruje do svojej energetickej siete viac obnoviteľných zdrojov, investuje do inteligentných sietí a digitalizačných technológií, stáva sa väčším hráčom v telekomunikačnej infraštruktúre a rozširuje sa na medzinárodnej úrovni. Spoločnosť získala v roku 2018 svoje obchody s elektrickým prenosom v Čile a severnom Peru, uviedla do prevádzky novú významnú prenosovú linku v južnom Peru a získala spoločnosť Hispasat, štvrtého najväčšieho satelitného operátora v Latinskej Amerike a ôsmeho najväčšieho na svete. Počas prvých deviatich mesiacov roku 2019 sa výnosy spoločnosti zvýšili o menej ako 1% a EPS sa zvýšilo o 2%. Red Eléctrica zvýšila tempo investícií takmer o 15%, pričom väčšina finančných prostriedkov bola pridelená na modernizáciu španielskej prenosovej siete. Dividendy sú vyplácané polročne a rástli bez prerušenia viac ako dve desaťročia.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár