41 medzinárodných najlepších dividendových akcií

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Priemysel Technológie Zdravotníctvo

12. časť

Americký akciový trh bol v roku 2019 divoký a to aj napriek obchodným potýčkam, globálnej ekonomickej stagnácii a politickým búrkam. Čo je skvelé pre tých, ktorí už investovali do akcií, ale každý, kto má peniaze na utratenie, môže očakávať veľa nadhodnotených akcií s výrazne zníženými výnosmi.

Určite poznáte S&P Dividend Aristocrats – 57 dividendových akcií, ktoré zvýšili svoje dividendy 25 a viac rokov po sebe. Európski dividendoví aristokrati sú podobní. Aby sa spoločnosť mohla kvalifikovať ako európsky dividendový aristokrat, musí preukázať stabilné alebo zvyšujúce sa dividendy iba za 10 po sebe idúcich rokov. Tieto spoločnosti však investorom poskytujú diverzifikáciu a oveľa primeranejšie ocenenie ako mnohí z ich amerických bratov.

Ďalšia výhoda je to, že európski dividendoví aristokrati vyťažia viac – podstatne viac. Nedávno kolektívne vyťažili 3,2% oproti 1,9% pre S&P Dividend Aristocrats.

ročný graf Roche Holdings, zdroj: GOOGLE

Roche Holdings

Trhová hodnota: 263,3 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 2,8%
Zvyšovanie dividend: 17 rokov

Švajčiarska farmaceutická spoločnosť Roche Holdings (ROG:SWX) sa stala svetovým lídrom v diagnostike in vitro a diagnostike rakoviny získaním biotechnického inovátora Genetecha pred desiatimi rokmi. Dnes je Roche priemyselným odvetvím v onkologickej starostlivosti s liekmi proti rakovine, ako sú Herceptin, Avastin a Rituxan. Tieto lieky spolu za posledných 15 rokov dosiahli tržby viac ako 235 miliárd dolárov. Vo farmaceutickej vetve spoločnosti Roche dominuje jej franšíza na boj proti drogám, ktorá predstavuje viac ako 60% výnosov. Generická konkurencia predstavuje pre spoločnosť Roche hlavnú hrozbu, pretože niektoré z jej hlavných liekov proti rakovine strácajú patentovú ochranu. Podľa výskumnej firmy EvaluatePharma sa očakáva, že príjmy z franšízy na lieky na rakovinu klesnú v priebehu nasledujúcich šiestich rokov o 12%. Roche rieši túto výzvu tým, že rozširuje lieky v iných oblastiach liečby, ako je napríklad Ocrevus, liek na sklerózu multiplex, ktorý podľa spoločnosti môže nahradiť takmer polovicu strateného predaja rakoviny. Spoločnosť Roche tiež posilnila svoju franšízu v liekoch na hemofíliu získaním Spark Therapeutics v roku 2019. Roche v oblasti hemofílie bola postavená okolo Hemlibry, liečiva, ktoré sa podáva injekčne a pravidelne, aby sa zabránilo krvácaniu u pacientov s hemofíliou A, najbežnejšou formou choroby. Spark je v pokročilom štádiu vývoja génovej terapie hemofílie A. Predaj Roche sa v polovici roka 2019 medziročne zlepšil o 9%, čo bolo spôsobené najmä predajmi spoločností Ocrevus a Hemlibra a EPS vzrástol o 13%. Spoločnosť nedávno zvýšila svoj celoročný výhľad na tržby na jednociferný rast a v súlade s predajom vedie k ziskom EPS. Roche vypláca ročnú dividendu, ktorá sa za posledných päť rokov zvýšila približne o 2% ročne.

ročný graf Sage Group, zdroj: GOOGLE

Sage Group

Trhová hodnota: 10,4 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 2,3%
Zvyšovanie dividend: 23 rokov

Sage Group (SGE.LON) je technologická spoločnosť so sídlom v Spojenom kráľovstve, ktorá patrí medzi lídrov v oblasti podnikového softvéru. Spoločnosť poskytuje špecializovaný softvér používaný pre účtovníctvo, finančné riadenie, plánovanie podniku, personalistiku, mzdy a spracovanie platieb. Približne polovica podnikov v Spojenom kráľovstve používa softvér Sage na zaplatenie svojich pracovníkov. Spoločnosť čelila v poslednej dobe výzvam pri presúvaní svojich zákazníkov do cloudu. Varovala pred poklesom krátkodobých softvérových služieb, pretože prechádza na alternatívy predplatného a cloudu. Za fiškálny rok končiaci sa v septembri sa príjmy spoločnosti Sage Group zvýšili o 5%, čo bolo podporené vyššími opakovanými výnosmi z predplatného, ​​ktoré boli čiastočne kompenzované nižšími príjmami zo serverového softvéru. Opakujúce sa tržby vzrástli na 86% celkových výnosov a penetrácia predplatného softvéru sa zvýšila na 55%. Zisk na akciu sa však znížil o 10%. Spoločnosť Sage Group preorientovala svoje portfólio firiem a nedávno odpredala svoju obchodnú jednotku na spracovanie miezd v USA a obchodnú jednotku Sage Pay. Spoločnosť uviedla, že by investorom poskytla výnos z predaja vo výške približne 300 miliónov dolárov. Fiškálny rok 2020 môže byť pre spoločnosť SGPYY omnoho lepší. Spoločnosť sa usiluje o 8 až 9%-ný rast opakujúcich sa výnosov, najmä v dôsledku ziskov v oblasti cloud computingu, ktoré budú čiastočne kompenzované vysokými jednocifernými poklesmi tržieb zo serverov a výnosov zo spracovania. Dôležité je, že sa predpokladá, že prevádzkové marže sa zvýšia z 19,7% v roku 2019 na 23% v roku 2020. Sage vypláca dividendy polročne. Jej nárast v roku 2019 bol malý – len o 3%.

ročný graf Sage Group, zdroj: GOOGLE

Sanofi

Trhová hodnota: 124,1 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 3,5%
Zvyšovanie dividend: 25 rokov

Francúzsky výrobca liekov Sanofi (SAN:EPA) je známy vďaka liekom na cukrovku ako je napríklad Lantus. Spoločnosť sa snaží stať väčším hráčom v oblasti rakoviny, imunológie a zriedkavých porúch krvi. V roku 2018 spoločnosť získala Bioverativ a Ablynx, ktoré vyvíjajú lieky na hemofíliu. Spoločnosť Sanofi tiež vyvinula liek Dupixent na nové indikácie liečby dermatitídy. Dupixent vytvára platformu pre expanziu spoločnosti Sanofi v imunológii. Dupixent, vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou Regeneron (REGN), je na dobrej ceste generovať ročné príjmy vo výške 2 miliárd dolárov.  V rámci nového generálneho riaditeľa prijatého od rivala Novartis sa Sanofi zameria na interné získavanie ďalších nových liekov a presmerovanie výdavkov smerom k súboru experimentálnych onkologických liekov. Počas prvých deviatich mesiacov roku 2019 vzrástol predaj spoločnosti Sanofi o 4% a EPS o 6%. Výnosy boli výsledkom rozšírenia spoločnosti o imunológiu a franšízy so zriedkavými poruchami krvi, ktoré vzrástli o 159% a 33%. Rast v týchto nových oblastiach vykompenzoval 8%-ný pokles franšízy na liečbu cukrovky a 9%-ný nižší predaj liekov na predpis. Spoločnosť Sanofi očakáva za celý rok 2019 rast výnosov o 5%. Dividendy spoločnosti Sanofi sa zlepšujú už 25 rokov.

ročný graf SSE plc, zdroj: GOOGLE

SSE plc

Trhová hodnota: 17,8 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 6,8%
Zvyšovanie dividend: 27 rokov

SSE plc (SSE:LON) vyvíja a vlastní regulované elektrické siete a zdroje obnoviteľnej energie v celom Spojenom kráľovstve a Írsku. Distribučné siete spoločnosti, ktoré slúžia Škótsku a južnému Anglicku, dodávajú elektrinu približne 3,8 miliónom domácnostiam a firmám. Spoločnosť tiež vlastní 33%-ný podiel u distribútora zemného plynu SGN Plc, ktorý obsluhuje približne 5,9 milióna domácich zákazníkov v Škótsku a Anglicku. Spoločnosť SSE okrem toho vlastní najväčšie portfólio aktív obnoviteľnej energie v Spojenom kráľovstve a Írsku. Spoločnosť SSE plánuje v nasledujúcich piatich rokoch minúť 7,7 miliárd dolárov na rozšírenie a modernizáciu svojich energetických aktív; 70% z toho bude investovaných do portfólia regulovaných sietí a obnoviteľnej energie. Vláda Spojeného kráľovstva do roku 2050 schválila čisté nulové emisie uhlíka a spoločnosť SSE sa pripravuje na tento prechod na nízkouhlíkovú energiu vytvorením plynovodu veterných fariem, ktorý do roku 2030 strojnásobí svoju výrobu obnoviteľnej energie. V septembri spoločnosť SSE oznámila, že sa dohodla na predaji služieb SSE Energy Services spoločnosti OVO Energy v zmluve, ktorá sa má uzavrieť koncom roka 2019 / začiatkom roka 2020. Výťažok z predaja sa opätovne investuje do obnoviteľných zdrojov energie a regulovaných elektroenergetických podnikov. Spoločnosť SSE, ktorá plánuje opustiť maloobchodný trh s energiou v Spojenom kráľovstve, ohlási zníženie svojej dividendy za fiškálny rok, ktorý sa skončí v marci 2020, čím spoločnosť SSE pravdepodobne opustí európskych dividendových aristokratov.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár