41 medzinárodných najlepších dividendových akcií

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

2. časť

Americký akciový trh bol v roku 2019 divoký a to aj napriek obchodným potýčkam, globálnej ekonomickej stagnácii a politickým búrkam. Čo je skvelé pre tých, ktorí už investovali do akcií, ale každý, kto má peniaze na utratenie, môže očakávať veľa nadhodnotených akcií s výrazne zníženými výnosmi.

Určite poznáte S&P Dividend Aristocrats – 57 dividendových akcií, ktoré zvýšili svoje dividendy 25 a viac rokov po sebe. Európski dividendoví aristokrati sú podobní. Aby sa spoločnosť mohla kvalifikovať ako európsky dividendový aristokrat, musí preukázať stabilné alebo zvyšujúce sa dividendy iba za 10 po sebe idúcich rokov. Tieto spoločnosti však investorom poskytujú diverzifikáciu a oveľa primeranejšie ocenenie ako mnohí z ich amerických bratov.

Ďalšia výhoda je to, že európski dividendoví aristokrati vyťažia viac – podstatne viac. Nedávno kolektívne vyťažili 3,2% oproti 1,9% pre S&P Dividend Aristovrats.

ročný graf BAE SYSTEMS, graf: GOOGLE

BAE Systems

Trhová hodnota: 24,3 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 3,8%
Zvyšovanie dividend: 15 rokov

BAE Systems (BA:LON) je najväčším dodávateľom zbraní v Spojenom kráľovstve a hlavným dodávateľom zbraní pre americkú armádu, čo predstavuje viac ako 40% jeho ročného obratu. Hlavnou obchodnou líniou spoločnosti BAE System sú vojenské lietadlá, ale spoločnosť má tiež rozsiahle operácie v námorných plavidlách, vojenských pozemných vozidlách a počítačovej inteligencii. Tržby vzrástli v prvej polovici roku 2019 takmer o 7% a EPS sa zlepšil o 11% v dôsledku nábehov vo výrobných programoch pre elektronické systémy vojenských lietadiel F-35, prúdových lietadiel Typhoon a Hawk, nosičov Dreadnought pre britské kráľovské námorníctvo a obojživelné bojové vozidlá pre námornú dopravu USA. Spoločnosť sa rozšírila na priľahlý trh akvizíciou spoločnosti Riptide Autonomous Solutions, vývojára bezpilotných podvodných vozidiel. Posledné zákazky udelené BAE Systems zahŕňajú 2,7 miliardy dolárov od amerického námorníctva na zdokonalenie systémov zbraní, 437 miliónov dolárov od americkej armády na poskytovanie podpory otvoreného zdroja pre Army Intelligence a 269 miliónov dolárov na výrobu Bradley Fighting Vehicles. BAE Systems vypláca dividendy raz ročne a zvyšovala dividendy 15 rokov po sebe (vrátane zvýšenia dividend o 2% v minulom roku). V júli spoločnosť zvýšila predbežnú dividendu o 4,4%.

ročný graf BRITISH AMERICAN TOBACCO, zdroj: GOOGLE

British American Tobacco

Trhová hodnota: 90,4 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 6,6%
Zvyšovanie dividend: 21 rokov

British American Tobacco (BATS:LON) je producentom cigariet a je druhý v poradí čo sa týka predaja, hneď po spoločnosti Philip Morris International (PM). Spoločnosť pôsobí v 180 krajinách a má vedúce postavenie na trhu vo viac ako 50 krajinách. Predaj cigariet vo veľkej miere ovplyvňuje päť kľúčových značiek: Dunhill, Kent, Lucky Strike, Pall Mall a Rothmans. Spoločnosť BTI prostredníctvom akvizície spoločnosti Reynolds American v roku 2017 pridala aj populárne americké značky ako Newport, Camel a Natural American Spirit.

Predaj cigariet klesá a spoločnosti vyrábajúce tabakové výrobky sa spoliehajú na nové kategórie výrobkov, ako sú elektronické cigarety a orálny tabak, aby sa dosiahol rast. British American Tobacco vlastní dve popredné značky na trhu s e-cigaretami (Vype a Vuse) a niekoľko populárnych značiek na orálny tabak (Epok, Lyft a Velo). Spoločnosť očakáva, že nové kategórie výrobkov prispejú do roku 2024 ročným obratom viac ako 6 miliárd dolárov.

Za týmto účelom zefektívňovala operácie, aby sa stala agilnejšou a uvoľňovala peňažné toky, ktoré je možné investovať do nových produktov. Spoločnosť nedávno oznámila, že zníži počet zamestnancov, zníži vrstvy riadenia a skonsoliduje sa do väčších divízií v menšom počte. Výnosy a EPS v prvom polroku 2019 vzrástli o 5%, v dôsledku 63%-ného nárastu predaja vapingových výrobkov a 274%-ného nárastu výnosov v tabakových výrobkoch určených na vnútorné použitie. Po celý rok spoločnosť British American Tobacco vedie v raste tržieb od 3% do 5% a v raste zisku od 5% do 7% a vysokému rastu EPS. Tento európsky dividendový aristokrat prešiel v roku 2018 z polročných na štvrťročné dividendy. V roku 2019 zvýšil svoju štvrťročnú výplatu o 4%, čím zaznamenal svoje 21. ročné zvýšenie.

ročný graf BUNZL, zdroj: GOOGLE

Bunzl

Trhová hodnota: 9,4 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 2,3%
Zvyšovanie dividend: 26 rokov

Britská firma Bunzl (BNZL:LON) je medzinárodným distribútorom obalov a čistiacich prostriedkov, bezpečnostného vybavenia a spotrebného tovaru pre zdravotnú starostlivosť. Jej hlavnými zákazníkmi sú spracovatelia potravín, reštaurácie, obchody s potravinami, priemyselné spoločnosti, podniky spravujúce zariadenia, maloobchodné reťazce a zdravotnícke zariadenia. Stručne povedané, zákazníci sa spoliehajú na Bunzl, aby znížili svoje náklady na obstarávanie a požiadavky na prevádzkový kapitál. Aj keď je Bunzl globálnym operátorom, zhruba 60% predaja pochádza zo Severnej Ameriky. Veľká časť tohto medzinárodného dosahu pochádza z fúzií a akvizícií (M&A), ktoré boli tiež hlavným motorom rastu spoločnosti. Od roku 2004 spoločnosť Bunzl uzavrela 157 akvizícií a rozšírila tak svoj dosah z 12 na 31 krajín. Trhy sú veľmi rozdrobené, čo vytvára nepretržité príležitosti na prienik do nových krajín a kategórií výrobkov prostredníctvom akvizícií. Bunzl rástol dlhodobo a za posledných 15 rokov dosahoval priemerný ročný rast 10% a expanziu EPS upravenú o 11%. Zvyšoval tiež svoju polročnú dividendu 26 rokov po sebe.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár