41 medzinárodných najlepších dividendových akcií

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Priemysel Spotrebiteľský sektor

4. časť

Americký akciový trh bol v roku 2019 divoký a to aj napriek obchodným potýčkam, globálnej ekonomickej stagnácii a politickým búrkam. Čo je skvelé pre tých, ktorí už investovali do akcií, ale každý, kto má peniaze na utratenie, môže očakávať veľa nadhodnotených akcií s výrazne zníženými výnosmi.

Určite poznáte S&P Dividend Aristocrats – 57 dividendových akcií, ktoré zvýšili svoje dividendy 25 a viac rokov po sebe. Európski dividendoví aristokrati sú podobní. Aby sa spoločnosť mohla kvalifikovať ako európsky dividendový aristokrat, musí preukázať stabilné alebo zvyšujúce sa dividendy iba za 10 po sebe idúcich rokov. Tieto spoločnosti však investorom poskytujú diverzifikáciu a oveľa primeranejšie ocenenie ako mnohí z ich amerických bratov.

Ďalšia výhoda je to, že európski dividendoví aristokrati vyťažia viac – podstatne viac. Nedávno kolektívne vyťažili 3,2% oproti 1,9% pre S&P Dividend Aristocrats.

ročný graf CRODA INTERNATIONAL., zdroj: GOOGLE

Croda International

Trhová hodnota: 8,5 miliardy dolárov
Výnosy z dividend: 1,7%
Zvyšovanie dividend: 18 rokov

Britská Croda International (CRDA:LON) vyrába vysokoúčinné špeciálne chemikálie, ktoré sa používajú vo výrobe potravín, výrobkoch osobnej starostlivosti, biologických vedách, výkonnostných technológiách a priemyselných chemických aplikáciách. Dve najväčšie firmy spoločnosti – výrobky osobnej starostlivosti a výkonové technológie – predstavujú dve tretiny predaja. Európa a Blízky východ tvoria väčšinu predaja spoločnosti Croda International, ale spoločnosť má tiež rastúcu prítomnosť v Severnej Amerike, ktorá v minulom roku prispela s výnosmi vo výške 30%. Nové a chránené výrobky boli katalyzátorom nedávneho rastu spoločnosti Croda. V oblasti osobnej starostlivosti Croda International rozširuje svoju ponuku v oblasti ochrany pred slnkom, proti starnutiu a kučeravenia a narovnávania vlasov. V prvej polovici roku 2019 sa tržby spoločnosti zvýšili o 2%, ale EPS poklesla o 2% v dôsledku rastúcich úrokových nákladov. Predaj výrobkov osobnej starostlivosti bol negatívne ovplyvnený obchodným sporom medzi USA a Čínou a predaj v oblasti výkonových technológií sa spomalil v dôsledku miernejších koncových trhov v automobilovom priemysle a polyméroch. Znížené kapitálové výdavky napriek tomu umožnili spoločnosti Croda poskytovať o 50% vyšší voľný tok hotovosti a spoločnosť očakáva silnejšiu druhú polovicu v dôsledku dodatočnej výrobnej kapacity, ktorá sa dostane online, ako aj uvedenia nových produktov na trh. COIHY každoročne od roku 2001 zvyšuje dividendy. Dividendy sa vyplácajú raz ročne a spoločnosť zavčas vypláca špeciálnu dividendu. Po vylúčení týchto osobitných výplat sa dividenda za celý rok 2018 spoločnosti zlepšila o 7% a v auguste zvýšila dočasnú dividendu o 4%.

ročný graf DIAGEO, zdroj: GOOGLE

Diageo

Trhová hodnota: 97,8 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 2,2%
Zvyšovanie dividend: 21 rokov

Spoločnosť Diageo (DGE:LON) je globálna spoločnosť vyrábajúca alkoholické nápoje s predajom vo viac ako 180 krajinách. Spoločnosť vlastní mnoho najpredávanejších likérov vrátane whisky Johnnie Walker, Crown Royal, rumu Captain Morgan, vodky Smirnoff, ginu Tanqueray a Gordons, Bailey‘s likéru a piva Guinness. V auguste sa spoločnosť Diageo pustila do segmentu nealkoholických nápojov získaním podielu v spoločnosti Seedlip, prvej destilovanej nealkoholickej značke na svete. Nápoje Seedlip-u sa nachádzajú vo viac ako 7 500 baroch, reštauráciách a hoteloch v 25 krajinách. Spoločnosť tiež rozšírila svoju prítomnosť v Indii zvýšením svojho podielu v United Spirits Limited, najväčšej indickej spoločnosti zaoberajúcej sa alkoholickými nápojmi podľa objemu a druhej najväčšej liehovinovej spoločnosti na svete. Cieľom spoločnosti Diageo je urýchliť rast prémiových značiek s vyššou maržou vo svojom portfóliu, a to tak, že oreže značky noncore. Nedávno sa zbavila 19 takýchto značiek vrátane kanadskej whisky Seagram’s VO a Goldschlager. Spoločnosť tiež buduje svoje podnikanie v Číne tým, že spolupracuje s miestnym liehovarom na zavedení novej značky whisky na čínskom trhu. Diageo sa zameriava na jednociferný ročný rast ekologického predaja. Jej tržby za rok 2019 vzrástli o 6,1%, čo je tesne nad rozpätím a upravený zisk EPS vzrástol o niečo viac ako 10%. Budúci rok spoločnosť Diageo očakáva nárast organického obratu o 5% a zlepšenie prevádzkového zisku o 6%. Dividendy, vyplácané polročne, sa vyplácajú dôsledne od roku 1998 a patria medzi európskych aristokratov. Spoločnosť tiež v júli schválila trojročný program spätného odkupu akcií vo výške 5,8 miliárd dolárov.

ročný graf ENAGAS, zdroj: GOOGLE

Enagas

Trhová hodnota: 5,9 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 7,0%
Zvyšovanie dividend: 17 rokov

Hlavný španielsky prepravca zemného plynu Enagas (BME:ENG) dodáva zemný plyn do ôsmich európskych krajín prostredníctvom 10 000 kilometrovej plynovodnej siete. A ťaží z najvyššieho dopytu po energii v tejto krajine za desať rokov, čo je takmer o 17% viac ako pred rokom. Dopyt Španielska po zemnom plyne používanom pri výrobe energie vzrástol počas prvých deviatich mesiacov roku 2019 o 99% v dôsledku silného hospodárstva.  Počas prvých deviatich mesiacov roku 2019 sa prevádzkový zisk spoločnosti zvýšil o 5%, EBITDA (zisk pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou) sa zlepšil o 7% a finančné prostriedky z operácií vzrástli o 12%. Spoločnosť Enagas diverzifikuje svoje podnikanie mimo EÚ akvizíciou podielu v spoločnosti Tallgrass Energy LP (TGE), distribútorovi zemného plynu, ktorý prevádzkuje tri medzištátne ropovody v USA, ktoré budú prepravovať dodávky zemného plynu do Európy z Kaspického mora. Začiatok komerčných operácií je naplánovaný na rok 2020. Spoločnosť Enagas začala v štvrtom štvrťroku testovať segmenty plynovodov v Grécku a Albánsku. Dividendový aristokrat vzrástol v roku 2019 o 5%, aby dosiahol 17 po sebe nasledujúcich rokov zvyšovania príjmov.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár