41 medzinárodných najlepších dividendových akcií

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

5. časť

Americký akciový trh bol v roku 2019 divoký a to aj napriek obchodným potýčkam, globálnej ekonomickej stagnácii a politickým búrkam. Čo je skvelé pre tých, ktorí už investovali do akcií, ale každý, kto má peniaze na utratenie, môže očakávať veľa nadhodnotených akcií s výrazne zníženými výnosmi.

Určite poznáte S&P Dividend Aristocrats – 57 dividendových akcií, ktoré zvýšili svoje dividendy 25 a viac rokov po sebe. Európski dividendoví aristokrati sú podobní. Aby sa spoločnosť mohla kvalifikovať ako európsky dividendový aristokrat, musí preukázať stabilné alebo zvyšujúce sa dividendy iba za 10 po sebe idúcich rokov. Tieto spoločnosti však investorom poskytujú diverzifikáciu a oveľa primeranejšie ocenenie ako mnohí z ich amerických bratov.

Ďalšia výhoda je to, že európski dividendoví aristokrati vyťažia viac – podstatne viac. Nedávno kolektívne vyťažili 3,2% oproti 1,9% pre S&P Dividend Aristocrats.

ročný graf ESSILOR LUXOTTICA, zdroj: GOOGLE

EssilorLuxottica

Trhová hodnota: 67,5 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 1,5%
Zvyšovanie dividend: 26 rokov

Francúzsky/taliansky EssilorLuxottica (EL:EPA) je optický gigant – výsledok zlúčenia Essilor (Varilux, Transitions a Foster Grant) a Luxottica (rámy Ray-Ban a Oakley, ako aj maloobchodné predajne Sunglass Hut a LensCrafter) v roku 2018.  Od tej doby je to ešte veľkolepejšie. V júli 2019 sa spoločnosť dohodla na kúpe holandskej optickej skupiny Grandvision za hotovosť až 8 miliárd dolárov. Táto dohoda poskytne spoločnosti 5 300 obchodov s okuliarmi v celej Európe a celosvetovú sieť s viac ako 7 000 maloobchodnými predajňami. Spoločnosť EssilorLuxottica zlepšila výnosy za prvých deväť mesiacov roku 2019 o 8,4%. Tržby na rýchlo rastúcich rozvíjajúcich sa trhoch – medzi ktoré patrí Čína, India, Latinská Amerika a východná Európa – vzrástli o 10%. Očakáva sa, že opatrenia na zníženie nákladov spoločnosti prinesú v nasledujúcich troch rokoch veľké úspory vytvorením jedného dodávateľského reťazca a konsolidáciou siete laboratórií. V auguste spoločnosť EssilorLuxottica rozšírila svoju výrobnú kapacitu akvizíciou popredného svetového výrobcu optických skiel (Barberini) a austrálskeho výrobcu očných nástrojov (Optimed). Silným katalyzátorom budúceho rastu je nedávne obnovenie exkluzívnej licenčnej zmluvy so spoločnosťou Chanel na vývoj, výrobu a distribúciu slnečných okuliarov a dioptrických okuliarov pre značku počas nasledujúcich ôsmich rokov. EssilorLuxottica vypláca dividendy každý rok už viac ako štvrťstoročie.

ročný graf FLUTTER, zdroj: GOOGLE

Flutter Entertainment

Trhová hodnota: 9,1 miliardy dolárov
Výnosy z dividend: 2,1%
Zvyšovanie dividend: 19 rokov

Flutter Entertainment (FLTR:LON) bola vytvorená zlúčením dvoch popredných bookmakerov UK: Paddy Power a Betfair. Spoločnosť so sídlom v Dubline je globálnym poskytovateľom športových stávok, hier a zábavy. Flutter Entertainment má 6 miliónov aktívnych zákazníkov v 100 krajinách a spracováva 3 miliardy online transakcií ročne, ako aj stávky uskutočňované prostredníctvom 620 maloobchodných miest. V auguste divízia FanDuel Group podpísala dohodu s Major League Baseball, ktorá jej umožňuje prístup k údajom a logám MLB, produktom online športových stávok a miestam maloobchodných stávkových kancelárií. Začiatkom tohto roka získala Flutter Entertainment 51%-ný podiel v spoločnosti Adjarabet, lídra na trhu východnej Európy v oblasti online hier, a očakáva, že do roku 2022 kúpi zostávajúci podiel. Gruzínsky trh s herňami, ktorý obsluhuje Adjarabet, medzi rokmi 2016 a 2018 vzrástol o 40% ročne. V prvom polroku 2019 tržby spoločnosti vzrástli o 18% vďaka silnému výkonu v obchodnej činnosti skupiny FanDuel a silnému rastu zákazníkov v Austrálii. Po odpočítaní jednorazových poplatkov medziročne vzrástol o 15%, ale skutočný zisk na akciu poklesol z dôvodu nákladov súvisiacich s akvizíciou. Flutter napriek tomu v septembri oznámil 10%-ný nárast výnosov a zvýšil tak svoje celoročné usmernenie predaja pre svoje obchodné aktivity v USA. Flutter Entertainment sa čoskoro tiež zhruba zdvojnásobí, pretože v októbri oznámil, že kúpi kanadskú skupinu The Stars – najväčšiu verejne obchodovanú spoločnosť. Spoločný podnik by mal 13 miliónov zákazníkov v 100 krajinách, tržby 4,7 miliardy dolárov a vlastnil by tri zo siedmich najlepších značiek športových stávok v Spojenom kráľovstve. Flutter Entertainment prostredníctvom svojich rôznych spoločností vyplácala zvyšujúce sa dividendy takmer dve desaťročia. Miera rastu sa za posledných pár rokov spomalila, avšak len v období rozšírenia fúzií a akvizícií.

ročný graf FRESENIUS MEDICAL CARE, zdroj: GOOGLE

Fresenius Medical Care

Trhová hodnota: 21,9 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 1,8%
Zvyšovanie dividend: 22 rokov

Nemecká spoločnosť (FMS, 36,40 dolárov) poskytuje dialyzačné služby asi 340 000 pacientom na celom svete prostredníctvom siete, ktorú tvorí takmer 4 000 dialyzačných kliník. Spoločnosť tiež predáva produkty a služby súvisiace s dialýzou približne 3,4 miliónom pacientov na celom svete. Veľká časť rastu spoločnosti pochádza z akvizícií, medzi ktoré patria Sparsh Nephrocare, XENiOS, Cura Group a NxStage Medical. Severná Amerika predstavuje 70% príjmov spoločnosti. Rozšírenie domácej dialýzy spoločnosti v USA pomohlo v prvých deviatich mesiacoch roku 2019 vygenerovať 5%-ný nárast tržieb a 8% čo sa týka EPS. Spoločnosť Fresenius Medical Care tiež v Číne predstavila lacný dialyzačný stroj, ktorý je špeciálne navrhnutý pre rozvíjajúce sa trhy. Nové výrobky, ako napríklad tento dialyzačný stroj, by mali podporovať nepretržitý organický rast tržieb. V októbri FDA udelila spoločnosti priekopnícky štatút pre ďalší nový dialyzačný systém, ktorý sa vyvíja a ktorý zabraňuje zrážaniu krvi bez toho, aby bolo potrebné používať lieky na riedenie krvi, ktoré môžu mať nebezpečné vedľajšie účinky. Spoločnosť Fresenius Medical Care získala prelomový stav začiatkom roku 2019 aj v prípade počítačového softvéru, ktorý sa vyvíja a ktorý zlepšuje riadenie tekutín počas dialýzy. FMS vypláca dividendy už viac ako dve desaťročia.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár