41 medzinárodných najlepších dividendových akcií

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Služby Technológie Zdravotníctvo

6. časť

Americký akciový trh bol v roku 2019 divoký a to aj napriek obchodným potýčkam, globálnej ekonomickej stagnácii a politickým búrkam. Čo je skvelé pre tých, ktorí už investovali do akcií, ale každý, kto má peniaze na utratenie, môže očakávať veľa nadhodnotených akcií s výrazne zníženými výnosmi.

Určite poznáte S&P Dividend Aristocrats – 57 dividendových akcií, ktoré zvýšili svoje dividendy 25 a viac rokov po sebe. Európski dividendoví aristokrati sú podobní. Aby sa spoločnosť mohla kvalifikovať ako európsky dividendový aristokrat, musí preukázať stabilné alebo zvyšujúce sa dividendy iba za 10 po sebe idúcich rokov. Tieto spoločnosti však investorom poskytujú diverzifikáciu a oveľa primeranejšie ocenenie ako mnohí z ich amerických bratov.

Ďalšia výhoda je to, že európski dividendoví aristokrati vyťažia viac – podstatne viac. Nedávno kolektívne vyťažili 3,2% oproti 1,9% pre S&P Dividend Aristocrats.

ročný graf FRESENIUS, zdroj: GOOGLE

Fresenius SE

Trhová hodnota: 31,2 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 1,6%
Zvyšovanie dividend: 26 rokov

Nemecký Fresenius SE (FRE:ETR) je svetovým lídrom v oblasti zdravotníckych výrobkov a služieb. Je to najväčší poskytovateľ súkromných nemocníc v Európe s 86 nemocnicami v Nemecku a ďalšími 50 nemocnicami v Španielsku. Poskytuje tiež vývoj projektov, výstavbu a údržbu nemocničných skupín. A ťaží z jeho 31%-ného podielu v Fresenius Medical Care. Spoločnosť sa rozrástla vďaka mnohým akvizíciám. Jej dodávka sa geograficky rozširuje a uvádza na trh nové výrobky a ťaží z nového dopytu po svojich službách na rozvíjajúcich sa trhoch. V prvej polovici roku 2019 vzrástli tržby spoločnosti o 6% a k rastu prispeli všetky štyri obchodné skupiny. Čistý zisk však zostal nezmenený v dôsledku vplyvu regulačných zmien a predaja podniku. V budúcnosti a bez akvizícií sa spoločnosť Fresenius SE zameriava na dosiahnutie 4% až 7% ročného rastu tržieb a 5% až 9% ročného rastu výnosov. Fresenius SE je jedným z najdlhšie udržiavaných európskych aristokratov, ktorý prináša 26 rokov rastu dividend. Celkový výnos akcionárov za posledných desať rokov bol v priemere 15% ročne.

ročný graf GROUPE BRUXELLES LAMBERT, zdroj: GOOGLE

Groupe Bruxelles Lambert

Trhová hodnota: 13,7 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 3,9%
Zvyšovanie dividend: 16 rokov

Belgická holdingová spoločnosť Groupe Bruxelles Lambert (GBLB:EBR) je jednou z najväčších investičných spoločností v Európe s výraznými vkladmi do popredných spoločností v odvetví, ako sú Adidas, Total SA a Pernod Ricard. Spoločnosť tiež vlastní skupinu Sienna Group, ktorá investuje do mnohých popredných fondov na svete. Hodnota jej investičného portfólia je približne 21 miliárd dolárov. Za deväť mesiacov roku 2019 vzrástla čistá hodnota aktív spoločnosti medziročne o 19% a hotovostné zisky vzrástli pôsobivou mierou – o 47%. Táto finančná výkonnosť je predovšetkým vďaka úspešnému predaju vysoko výnosných aktív v odvetviach energetiky a verejných služieb. Počas septembrového štvrťroka spoločnosť podpísala dohodu o akvizícii spoločnosti Webhelp Group, ktorá sa špecializuje na outsourcing podnikových procesov. Groupe Bruxelles Lambert plánuje zrýchliť organický rast Webhelp Group a zmeniť ju z európskeho lídra na globálneho hráča. Sienna Group pokračovala v posilňovaní svojho portfólia alternatívnych aktív investíciami do technologického a inovačného fondu Marcho Partners LP a spoluinvestícií so spoločnosťou Carlyle Group v španielskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Cepsa. Spoločnosť zvyšuje dividendy už 16 rokov, pričom v období 2012 – 2019 dosahuje 11,5%-ný anualizovaný celkový výnos akcionárov, pričom v rovnakom časovom období porazila 8,4%-nú návratnosť pre Stoxx Europe 50.

ročný graf HALMA, zdroj: GOOGLE

Halma

Trhová hodnota: 10,5 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 0,6%
Zvyšovanie dividend: 40 rokov 

Halma (HLMA:LON) so sídlom v Spojenom kráľovstve investuje do technologických firiem zameraných na zdravie, bezpečnosť a životné prostredie. Segment Process Safety má nástroje na zisťovanie úniku nebezpečných plynov a monitorovanie kvality vzduchu. Infrastructure Safety obsahuje produkty na detekciu a potlačenie požiaru a monitorovanie bezpečnosti. Enviromental Analysis sa zameriava na hodnotenie a sanáciu kvality vody a Medical má prístroje, ktoré analyzujú zdravie očí a krvný tlak. Väčšinu svojho predaja robí v USA a Európe. Spoločnosť Halma priniesla 16 po sebe idúcich rokov rastúcich tržieb a ziskov kombináciou organického rastu poháňaného novými produktmi a službami s výklenkami akvizícií. Príjmy za fiškálny rok 2019 vzrástli o 13%, Halma ťažila z akvizícií na trhoch s bezpečnosťou infraštruktúry a na trhoch so zdravotnou starostlivosťou. Zisky pred zdanením vzrástli o 20%. Táto stabilita priniesla štyri desaťročia nepretržitého rastu dividend a zaradila ho do elitnej triedy v rámci európskych aristokratov. Spoločnosť sa vo svojej správe o fiškálnom roku 2019 tiež pochválila, že od marca 2019 by sa investícia do spoločnosti Halma vrátila za poslednú dekádu 1,141%, čo je viac ako dvojnásobný výnos z Nasdaq Composite.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár