41 medzinárodných najlepších dividendových akcií

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Spotrebiteľský sektor Technológie

7. časť

Americký akciový trh bol v roku 2019 divoký a to aj napriek obchodným potýčkam, globálnej ekonomickej stagnácii a politickým búrkam. Čo je skvelé pre tých, ktorí už investovali do akcií, ale každý, kto má peniaze na utratenie, môže očakávať veľa nadhodnotených akcií s výrazne zníženými výnosmi.

Určite poznáte S&P Dividend Aristocrats – 57 dividendových akcií, ktoré zvýšili svoje dividendy 25 a viac rokov po sebe. Európski dividendoví aristokrati sú podobní. Aby sa spoločnosť mohla kvalifikovať ako európsky dividendový aristokrat, musí preukázať stabilné alebo zvyšujúce sa dividendy iba za 10 po sebe idúcich rokov. Tieto spoločnosti však investorom poskytujú diverzifikáciu a oveľa primeranejšie ocenenie ako mnohí z ich amerických bratov.

Ďalšia výhoda je to, že európski dividendoví aristokrati vyťažia viac – podstatne viac. Nedávno kolektívne vyťažili 3,2% oproti 1,9% pre S&P Dividend Aristocrats.

ročný graf HERMES INTERNATION, zdroj: GOOGLE

Hermes International

Trhová hodnota: 77,0 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 0,7%
Zvyšovanie dividend: 13 rokov

Francúzska Hermès International (RMS:EPA) je jednou z najznámejších značiek luxusného tovaru – nie je to zlé pre spoločnosť, ktorá začala ako sedliačka pred viac ako 180 rokmi. Spoločnosť je v súčasnosti známa svojimi vysoko kvalitnými koženými doplnkami, odevmi, šatkami a inými spotrebnými výrobkami predávanými prostredníctvom celosvetovej siete s viac ako 300 obchodmi. V súčasnosti sa v Ázijskom Pacifiku vyprodukuje viac ako polovica jej predaja, Európa predstavuje 30% a Amerika 17%. V prvej polovici roku 2019 sa tržby zlepšili o 12%, čo odráža tržby z nových obchodov, ktoré sa nedávno otvorili v Šanghaji, Singapure a Thajsku. Hermès International tiež otvorila svoj 36. obchod v USA (v New Yorku) a znovu spustila havajský obchod. Predaj koženého tovaru sa zlepšil vďaka silnému dopytu po klasických štýloch spoločnosti a Hermès rozšírila svoje produktové možnosti. Odevy a doplnky tiež pôsobili dobre pri priaznivej recepcii nových konfekčných odevov. Spoločnosť Hermès International za posledné desaťročie priniesla pomerne spoľahlivý ročný rast tržieb – 13% a zhruba 18%-né zisky EPS. Spoločnosť je tiež dobrým hráčom pre svojich investorov a za posledných päť rokov každoročne vracia 17,7%, čo je o viac ako 11 percentuálnych bodov lepšie ako francúzske akcie ako celok. Spoločnosť občas vypláca aj špeciálne dividendy.

ročný graf IMPERIAL BRANDS, zdroj: GOOGLE

Imperial Brands

Trhová hodnota: 20,7 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 11,7%
Zvyšovanie dividend: 22 rokov

Anglická Imperial Brands (IMB:LON) je globálna tabaková spoločnosť, ktorá pôsobí prostredníctvom spoločnosti Imperial Tobacco, ktorá predáva cigarety na celom svete; obchod s cigarami Tabacalera; ITG Brands, ktorá predáva cigarety v USA; Fontem Ventures vaping products a Logista, ktoré distribuujú cigarety a iný tovar do 300 000 predajní v celej Európe. Spoločnosť vlastní niekoľko populárnych značiek cigariet vrátane John Player Special, Winston, Gauloises, Kool, West a Fine, ako aj cigary Montecristo a Habana, ale rovnako ako iné tabakové spoločnosti má aj produkty novej generácie, medzi ktoré patrí jej populárna e-cigareta Blu. Spoločnosť očakáva budúci rok 50%-ný rast svojich produktov vapingu, aj napriek trochu neistému regulačnému prostrediu USA. Spoločnosť Imperial Brands mala rast tržieb v roku 2019 2%, očakáva sa však, že EPS medziročne stagnuje. Tradičné tabakové podnikanie naďalej vytvára nízkociferný rast a preto spoločnosť nedávno uviedla na trh nový vyhrievaný tabakový výrobok Pulze v Japonsku a niekoľko nových tabakových výrobkov určených na vnútorné použitie v Európe. Spoločnosť Imperial Brands sa chystá predať prémiový obchod s cigaretami a očakáva výnosy až 2,6 miliardy dolárov. Jej cieľom je dosiahnuť ročné úspory nákladov vo výške 260 miliónov dolárov z nedávno implementovaného programu znižovania výdavkov. Spoločnosť sa usiluje o 10%-ný rast dividend v roku 2019. Imperial Brands je tiež neobvyklá medzi spoločnosťami v Spojenom kráľovstve v tom, že vypláca štvrťročné dividendy.

ročný graf INTERTEK GROUP, zdroj: GOOGLE

Intertek Group

Trhová hodnota: 11,6 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 1,8%
Zvyšovanie dividend: 16 rokov

Intertek Group (ITRK:LON) je britská nadnárodná spoločnosť zaoberajúca sa testovaním výrobkov, ktorá prevádzkuje sieť viac ako 1 000 laboratórií v 100 krajinách. Intertek Group poskytuje zákazníkom testovanie v oblasti zabezpečenia kvality a bezpečnosti v stavebníctve, zdravotníctve, potravinárstve a doprave. Výnosy skupiny Intertek v prvej polovici roku 2019 medziročne vzrástli o 7%, čo je mierne pod úrovňou 7,1% za posledných päť rokov. Upravený EPS sa však zlepšil o 7,2%, čo je výrazne menej ako jeho päťročná CAGR s 9,8%-nými ziskami. Nedávne akvizície skromne prispeli k predaju. Spoločnosť získala v roku 2018 podniky zaoberajúce sa nákladnou inšpekciou na Malte a v Južnej Amerike, ako aj podnik na zabezpečenie siete v Malajzii a poskytovateľ riešení SaaS v Severnej Amerike. Intertek Group plánuje významné príležitosti na rozšírenie podnikania prostredníctvom nových zákazníckych výhier a krížového predaja, keďže iba 50 miliárd dolárov z 200 miliárd dolárov na celosvetovom trhu je v súčasnosti v outsourcingu. Dočasná dividenda vzrástla v prvej polovici roku 2019 o 7%. Stačí si uvedomiť, že ADR spoločnosti Intertek v USA sú obchodované na veľmi nízkej úrovni, niekedy sa obchoduje iba so 100 akciami každých pár dní, ak vôbec. To znamená, že aj malé objednávky môžu cenu výrazne posunúť. 

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár