41 medzinárodných najlepších dividendových akcií

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Spotrebiteľský sektor Technológie

8. časť

Americký akciový trh bol v roku 2019 divoký a to aj napriek obchodným potýčkam, globálnej ekonomickej stagnácii a politickým búrkam. Čo je skvelé pre tých, ktorí už investovali do akcií, ale každý, kto má peniaze na utratenie, môže očakávať veľa nadhodnotených akcií s výrazne zníženými výnosmi.

Určite poznáte S&P Dividend Aristocrats – 57 dividendových akcií, ktoré zvýšili svoje dividendy 25 a viac rokov po sebe. Európski dividendoví aristokrati sú podobní. Aby sa spoločnosť mohla kvalifikovať ako európsky dividendový aristokrat, musí preukázať stabilné alebo zvyšujúce sa dividendy iba za 10 po sebe idúcich rokov. Tieto spoločnosti však investorom poskytujú diverzifikáciu a oveľa primeranejšie ocenenie ako mnohí z ich amerických bratov.

Ďalšia výhoda je to, že európski dividendoví aristokrati vyťažia viac – podstatne viac. Nedávno kolektívne vyťažili 3,2% oproti 1,9% pre S&P Dividend Aristocrats.

ročný graf Johnson Matthey, zdroj: GOOGLE

Johnson Matthey

Trhová hodnota: 7,3 miliardy dolárov
Výnosy z dividend: 2,8%
Zvyšovanie dividend: 32 rokov

Johnson Matthey (JMAT:LON) je 202-ročná chemická spoločnosť, ktorá sa podieľa na mnohých špičkových technologických trhoch. Spoločnosť je globálnym lídrom v katalyzátoroch, ktoré znižujú emisie vozidiel. Vyrába tiež špeciálne katalyzátory a prísady, ktoré používajú ropné a plynové vŕtačky, výrobcovia kovov, farmaceutickí výrobcovia a vývojári technológií palivových článkov, zdravotníckych pomôcok a farmaceutických a poľnohospodárskych chemikálií. Čističky vzduchu predstavujú viac ako 60% tržieb a ziskov spoločnosti. Johnson Matthey má takmer polovicu svojich príjmov v Európe a jednu tretinu v USA. Počas fiškálneho roku 2019, ktorý sa skončil v marci, spoločnosť zvýšila tržby a zisky o 10% a zvýšila svoju dividendu o 7%. V poslednom júnovom štvrťroku tržby v dôsledku spomalenia na trhoch s ropou a plynom stagnovali. Johnson Matthey napriek tomu v roku 2020 vedie k jednocifernému rastu. Očakáva komerčný predaj od svojho podnikania ELNO, v ktorom sa vyrábajú moderné materiály s niklovou katódou, ktoré zlepšujú dosah a výkon a znižujú celoživotné náklady na elektrické autobatérie.

Kerry Group

Trhová hodnota: 22,5 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 0,6% 
Zvyšovanie dividend: 33 rokov

Írska Kerry Group (KYG:EN) je popredný vývojár a výrobca špeciálnych prísad používaných na zlepšenie chuti, vzhľadu a zdravotných výhod balených potravín. Je tiež potenciálnym uchádzačom o obchod s výživou a biologickou vedou DuPont (DD), ktorý by mohla priniesť až 25 miliárd dolárov. Kerry Group priniesla trojnásobný rast objemu na trh s potravinami tým, že rozšírila svoju stopu na rozvíjajúcich sa trhoch a získala okrem iného podniky v oblasti čistého označovania potravín. V oblasti podnikania s potravinami má táto spoločnosť úžitok z rastúceho dopytu po riešeniach pre príjemné jedlá a ľahké jedlá, ktoré sa dajú konzumovať „za pochodu“. Spoločnosť tiež uviedla na trh výrobky bez mäsa, ktoré boli spotrebiteľmi dobre prijaté už na začiatku. Za prvých deväť mesiacov roku 2019 sa tržby Kerry Group medziročne zlepšili o 10%. Vedie to k rastu upravených ziskov o 7% až 9% za celý rok. Kerry Group predstavuje 13%-ný zložený ročný rast upraveného zisku od roku 1986, 16%-ný ročný zisk z ceny akcií a 17%-ný ročný nárast dividendy. Najnovšie zvýšenie prinieslo 33 rokov zvyšovania.

ročný graf Lindt & Sprungli, zdroj: GOOGLE

Lindt & Sprungli

Trhová hodnota: 18,2 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 1,3%
Zvyšovanie dividend: 16 rokov

Švajčiarska spoločnosť Lindt & Sprungli (LISN:SWX), založená pred viac ako 175 rokmi, je svetovým lídrom v prémiovej čokoláde. Populárne čokoládové značky spoločnosti Lindt, Hofbauer, Küfferle, Ghirardelli, Whitman a Russell Stover majú radi na celom svete a predávajú sa prostredníctvom rôznych maloobchodných kanálov, vrátane 410 obchodov Lindt, Ghiradelli a Russell Stover, ktoré vlastní spoločnosť. V USA, ktorá je najväčším trhom s čokoládou na svete, má Lindt podiel na trhu č. 1 v segmente prémiovej čokolády a na celkovom predaji čokolády je na 3. mieste. Spoločnosť rozširuje výrobné zariadenia v USA na podporu plánovaného rastu objemu a modernizáciu svojej logistickej siete, ktorá slúži zákazníkom z USA. Expanzia spoločnosti Lindt do východnej Európy sa vypláca s dvojciferným nárastom predaja v Poľsku, Rusku, Českej republike, na Slovensku a v Maďarsku. Ostatné nové trhy prinášajú tento rok 8%-ný rast vďaka otvoreniu nových obchodov v Japonsku, Brazílii a Číne. Príjmy vzrástli v prvej polovici roku 2019 o 6%, čo odráža rast v Európe 5%, 7% v Severnej Amerike a 8% v ostatných krajinách. Spoločnosť sa v tomto roku usiluje o 5-7%-ný nárast ekologického predaja. Prevádzkový zisk sa zlepšil o 8%, ale čistý príjem vzrástol iba o 2%. Lindt sa javí ako pravdepodobný víťaz vďaka svojej dominantnej prítomnosti v prémiových čokoládach s vyššou maržou. Len buďte opatrní: rovnako ako Intertek, aj LDSVF má extrémne nízky objem obchodov.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár