41 medzinárodných najlepších dividendových akcií

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Služby Spotrebiteľský sektor Technológie

9. časť

Americký akciový trh bol v roku 2019 divoký a to aj napriek obchodným potýčkam, globálnej ekonomickej stagnácii a politickým búrkam. Čo je skvelé pre tých, ktorí už investovali do akcií, ale každý, kto má peniaze na utratenie, môže očakávať veľa nadhodnotených akcií s výrazne zníženými výnosmi.

Určite poznáte S&P Dividend Aristocrats – 57 dividendových akcií, ktoré zvýšili svoje dividendy 25 a viac rokov po sebe. Európski dividendoví aristokrati sú podobní. Aby sa spoločnosť mohla kvalifikovať ako európsky dividendový aristokrat, musí preukázať stabilné alebo zvyšujúce sa dividendy iba za 10 po sebe idúcich rokov. Tieto spoločnosti však investorom poskytujú diverzifikáciu a oveľa primeranejšie ocenenie ako mnohí z ich amerických bratov.

Ďalšia výhoda je to, že európski dividendoví aristokrati vyťažia viac – podstatne viac. Nedávno kolektívne vyťažili 3,2% oproti 1,9% pre S&P Dividend Aristocrats.

ročný graf L’Oreal, zdroj: GOOGLE

L’Oreal

Trhová hodnota: 159,2 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 1,5%
Zvyšovanie dividend: 36 rokov

Francúzska firma L’Oreal (OR:EPA) je popredná svetová značka krásy s ikonickými značkami starostlivosti o pleť, starostlivosti o vlasy a kozmetikou, ako sú Lancôme, Garnier a Maybelline. Spoločnosť uvádza na trh produktové rady v piatich kategóriách krásy (starostlivosť o vlasy, farbenie vlasov, starostlivosť o pleť, vonné látky a kozmetika), medzi ktoré patria kadernícke salóny, drogérie, maloobchodníci v obchodnom dome a elektronický obchod. L’Oreal vlastní 13%-ný podiel na trhu starostlivosti o krásu v Severnej Amerike a 20%-ný podiel v západnej Európe. Rozširuje sa v Latinskej Amerike, Ázii a na Strednom východe, kde sa trhové podiely v súčasnosti pohybujú od 9% do 12%. Spoločnosť L’Oreal má v súčasnosti na trhu v oblasti starostlivosti o krásu číslo 1 v regióne Ázie a Tichomoria, kde zaznamenala 24%-ný nárast predaja v prvej polovici roku 2019. Ďalším faktorom rastu bola nedávno predstavená luxusná značka L’Oreal Luxe; predaj výrobkov Luxe vzrástol o 13% a bol o jednu tretinu rýchlejší ako celkový trh luxusnej krásy. K zvýšeniu tržieb prispeli aj nové ponuky starostlivosti o pleť a výrobky pre cestovný trh, na ktorých má L’Oreal tiež vedúce postavenie. V budúcnosti spoločnosť L’Oreal plánuje významné príležitosti na rozšírenie elektronického obchodu. Online predaj spoločnosti rastie dvakrát rýchlejšie ako trh s kozmetickými výrobkami v elektronickom obchode a dnes predstavuje 13% predaja, čo predstavuje iba 3% tržieb spoločnosti L’Oreal pred piatimi rokmi. LRLCY od roku 1998 každý rok vylepšuje svoje rozdelenie hotovosti, pričom si zachováva pomer výplaty dividend – 54% (pomer výplaty je percentuálny podiel ziskov, ktoré pripadajú na dividendy). Akcionári, ktorí vlastnili akcie viac ako dva roky, majú tiež nárok na 10%-nú vernostnú prémiu za dividendy.

ročný graf M&G PLC, zdroj: GOOGLE

M&G

Trhová hodnota: 7,6 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: N/A *
Zvyšovanie dividend: 15 rokov **

Britské M&G (MGPUF:OTCMKTS), predtým známe ako M&G Prudential, zmenilo svoje meno, keď sa začiatkom tohto roka oddelilo od Prudential (PUK). Samostatná fúzia a akvizícia je hlavným obchodom s úsporami a investíciami so sídlom v Londýne, ktorý obsluhuje 5,5 milióna maloobchodných zákazníkov a viac ako 800 inštitucionálnych klientov na 28 trhoch po celom svete. Spoločnosť je zložená z poisťovacích spoločností a správy aktív spoločnosti Prudential. M&G má od prvého polroku 2019 v správe aktív 454 miliárd dolárov.

V Spojenom kráľovstve a Európe poskytuje M&G celý rad dlhodobých úsporných a investičných produktov vrátane PruFund, rodinnných fondov, ktorých cieľom je dlhodobý rast a minimálna volatilita. V Amerike, Afrike, Ázii a Austrálii spoločnosť poskytuje priame služby v oblasti správy aktív. M&G je neobvyklá tým, že je vlastníkom aj správcom aktív a môže investovať spolu so svojimi klientmi a rýchlejšie využívať kapitál, keď sa objavia príležitosti pre nové fondy. Okrem toho, že je M&G jedným z najväčších európskych správcov aktív, je jedným z najväčších špecialistov s pevným výnosom v Spojenom kráľovstve a popredným svetovým správcom súkromných aktív. Výskumná spoločnosť Exane BNP Paribas predpovedá 7%-ný ročný rast ziskov zo správy aktív, ale obavy, že odtok z poisťovníctva bude mať vplyv na zisky až do roku 2022, keď sa predpokladá, že sa zisky znovu zvýšia. 

* M&G zatiaľ neuhradila hotovostnú dividendu od oddelenia od Prudential. Plánuje vyplácanie dvoch dividend ročne, vrátane priebežnej dividendy, ktorá predstavuje jednu tretinu veľkosti predchádzajúcej celoročnej dividendy. Očakáva potom stabilné alebo zvyšujúce sa dividendy v priebehu času.

** Akcie M&G udržujú rekordnú hodnotu 15 rokov nepretržitého rastu dividend spoločnosti Prudential.

ročný graf Micro Focus International, zdroj: GOOGLE

Micro Focus International

Trhová hodnota: 4,5 miliardy dolárov
Výnosy z dividend: 9,5%
Zvyšovanie dividend: 13 rokov

Micro Focus International (MCRO:LON) je najväčšou technologickou firmou v Spojenom kráľovstve, ale spoločnosť sa pred dvoma rokmi snažila získať softvérový obchod spoločnosti Hewlett Packard Enterprise (HPE) v obrovskom obchode v hodnote 8,8 miliárd dolárov. Firma, ktorá celosvetovo predáva softvérové ​​a konzultačné služby, pomaly integruje väčšie podniky so sídlom v USA. Akcie MFGP klesli takmer o 30% za jeden deň koncom augusta po tom, čo v prvom polroku 2019 zaznamenali pokles predaja o 5% a bolo vydané upozornenie na celoročné príjmy o 6% až 8% nižšie ako v minulom roku. Manažment obviňoval slabšie tržby za zlé výkony spojené so zhoršujúcim sa makroekonomickým prostredím. Vedenie tiež uviedlo, že by to urýchlilo strategické preskúmanie činnosti spoločnosti, čo by mohlo vyústiť do predaja celého podniku alebo jeho časti. Počas prvého štvrťroka 2019 spoločnosť Micro Focus uzavrela predaj svojho softvérového obchodu SUSE s otvoreným zdrojovým kódom a vrátila akcionárom výnos z predaja vo výške 1,8 miliardy dolárov. Spoločnosť zvýšila svoju dividendu 13 rokov v rade, vrátane 32%-ného zvýšenia v roku 2018. Micro Focus vyplatila počas prvej polovice roku 2019 predbežnú dividendu 58 centov na akciu, ktorá bola v porovnaní s predchádzajúcim rokom rovnaká.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár