41 medzinárodných najlepších dividendových akcií

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Služby Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

1.časť

Americký akciový trh bol v roku 2019 divoký a to aj napriek obchodným potýčkam, globálnej ekonomickej stagnácii a politickým búrkam. Čo je skvelé pre tých, ktorí už investovali do akcií, ale každý, kto má peniaze na utratenie, môže očakávať veľa nadhodnotených akcií s výrazne zníženými výnosmi.

Určite poznáte S&P Dividend Aristocrats – 57 dividendových akcií, ktoré zvýšili svoje dividendy 25 a viac rokov po sebe. Európski dividendoví aristokrati sú podobní. Aby sa spoločnosť mohla kvalifikovať ako európsky dividendový aristokrat, musí preukázať stabilné alebo zvyšujúce sa dividendy iba za 10 po sebe idúcich rokov. Tieto spoločnosti však investorom poskytujú diverzifikáciu a oveľa primeranejšie ocenenie ako mnohí z ich amerických bratov.

Ďalšia výhoda je to, že európski dividendoví aristokrati vyťažia viac – podstatne viac. Nedávno kolektívne vyťažili 3,2% oproti 1,9% pre S&P Dividend Aristocrats.

ročný graf ALCON, zdroj: GOOGLE

Alcon

Trhová hodnota: 27,5 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: N/A *
Zvyšovanie dividend: 22 rokov **

Nenechajte sa vystrašiť nedostatkom výnosov. Alcon (ALC:SWX), nedávno odčlenený od Novartis, začne svoj vlastný cyklus výplaty dividend v roku 2020. Je svetovým lídrom v zariadeniach na starostlivosť o oči s doplnkovými podnikmi v chirurgickej a zrakovej starostlivosti. Spoločnosť so sídlom vo Švajčiarsku vygenerovala v minulom roku z predaja vo viac ako 140 krajinách viac ako 7 miliárd dolárov. Starostlivosť o oči je odvetvím v hodnote 23 miliárd dolárov. Jedna z prognóz je, že bude rásť o 4% ročne v dôsledku starnutia populácie, stúpajúcej strednej triedy na rozvíjajúcich sa trhoch, zvyšovania času pri obrazovke počítača a zlepšených možností liečby. Alcon, ktorý už je dominantným hráčom v oblasti starostlivosti o oči, má vo svojom portfóliu viac ako 100 aktívnych produktov, ktoré poháňajú budúci rast. Investoval tiež do rozšírenia svojich výrobných kapacít s novou výrobnou platformou kontaktných šošoviek, ktorá znižuje náklady a zvyšuje output o 40%.

Počas prvých šiestich mesiacov roku 2019 tržby spoločnosti Alcon vzrástli o 5% v konštantnej mene, ale základný zisk na akciu (EPS) poklesol o 11%, kvôli menej priaznivým výmenným kurzom. Spoločnosť Alcon napriek tomu očakáva, že sa v budúcom roku od uvedenia nového produktu na trh zrýchli predaj. Očakáva tiež značné zisky zo zlepšenia prevádzkovej efektívnosti a priaznivejšej zmesi produktov.

* Spoločnosť Alcon zatiaľ nevyplácala hotovostnú dividendu po tom, čo bola odčlenená od spoločnosti Novartis. Jej prvé vyplácanie, ktoré bude založené na 10% zo zisku z roku 2019, sa očakáva v roku 2020.

** Alcon má spoločné záznamy so svojou materskou spoločnosťou (22 po sebe idúcich rokov zvyšovania dividend).

ročný graf ASHTEAD GROUP, zdroj: GOOGLE

Ashtead Group

Trhová hodnota: 14,1 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 1,6%
Zvyšovanie dividend: 15 rokov

Ashtead Group (AHT:LON) so sídlom v Spojenom kráľovstve je vedúcou medzinárodnou spoločnosťou na prenájom zariadení s hlavnými činnosťami v Severnej Amerike. Spoločnosť prenajíma zákazníkom stavebné a priemyselné zariadenia na použitie v stavebných projektoch, zábavných a živých podujatiach a údržbe zariadení. Prevádzka spoločnosti Sunbelt v Ashtead Group v USA je druhým najväčším podnikom v oblasti prenájmu zariadení v Amerike so 773 pobočkami a predstavuje 85% výnosov. Sunbelt má tiež v Kanade 67 pobočiek, čo predstavuje 4% podielu na kanadskom trhu – a rovnaké množstvo príjmov spoločnosti Ashtead. Zvyšné tržby generuje spoločnosť A-Plant – najväčší podnik na prenájom zariadení v Spojenom kráľovstve s 196 pobočkami. Vo fiškálnom roku 2019 tržby z prenájmu zariadení medziročne vzrástli o 18% a zisk na akciu o 33%. To je z veľkej časti vďaka spoločnosti Sunbelt USA, ktorej tržby sa zvýšili o 19%; príjmy spoločnosti Sunbelt Canada priniesli 55% ziskov z predaja. Ashtead Group sa rozširuje prostredníctvom akvizícií. V minulom roku uzavrela 24 akvizícií, najmä v USA a Kanade, a rozšírila aj svoje špecializované činnosti. Akcie spoločnosti ASHTY mali pozoruhodný rok 2019. Najnovší nárast dividend spoločnosti predstavoval 10% z jeho polročnej dividendy do roku 2020 (rovnako ako mnoho európskych spoločností platí Ashtead Group dvakrát za fiškálny rok – menšiu dočasnú dividendu a vyššiu konečnú dividendu).

ročný graf ASSOCIATED BRITISH FOODS, zdroj: GOOGLE

Associated British Foods

Trhová hodnota: 25,4 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 1,8%
Zvyšovanie dividend: 19 rokov

Associated British Foods (ABF:LON) je diverzifikovaná globálna skupina pre potraviny, prísady a maloobchod s pobočkami v 52 krajinách. Pôsobí v piatich obchodných segmentoch: cukor, poľnohospodárstvo, maloobchod, potraviny a prísady. Spoločnosť AB Sugar je svetovým lídrom vo výrobe cukru s kapacitou 4 milióny metrických ton ročne. Medzitým medzi jeho obchody s potravinami patria známe značky ako kukuričný olej Mazola, kukuričný sirup Karo, čaj Twinings a sladidlo Truvia. Upravený zisk EPS vzrástol medziročne o 2% vo fiškálnom roku 2019, tržby sa zlepšili o 1%. Aj keď je to malý rast, je to stále rast. Štyri z piatich spoločností zaznamenali v roku 2019 nárast predaja, pričom cukor poklesol čiastočne vďaka deregulácii trhu Európskej únie. Upravený rast prevádzkového zisku bol ťahaný potravinami a maloobchodom. Ten pôsobí pod hlavičkou Primark – jedného z najväčších maloobchodných predajcov odevov v Európe, s 373 obchodmi v 11 krajinách. Dividenda spoločnosti Associated British Foods medzi rokmi 2015 a 2019 vzrástla o 37%, aj keď jej posledný nárast bol iba 3%. 

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár