5 podhodnotených akcií liečiv s vysokým výnosom

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Zdravotníctvo

Druhá časť

Týchto päť vysoko výnosných farmaceutických akcií vypláca dividendy s atraktívnymi výnosmi a zároveň sú podhodnotené. Výsledkom je, že tieto akcie ponúkajú investorom dobrý pozitívny potenciál. Ako skupina sú lacné. Napriek tomu majú solídne príjmy, ktoré pokrývajú ich dividendy a taktiež dobré vyhliadky na rast.

Prichádza veľa správ o farmaceutických spoločnostiach, ktoré sa snažia nájsť vakcínu a preto je to aktuálna téma. Niektoré z týchto väčších farmaceutických spoločností môžu byť inovatívne a tiež majú rôznorodú úroveň príjmu.

To pomáha farmaceutickej spoločnosti splniť ciele návratnosti jej existujúcich investorov. Ponúkajú však aj dostatok vyhliadok na rast, aby poskytli rastúci potenciál novým investorom.

Napríklad, priemerná pozitívna hodnota tejto skupiny je vyše 38%. Priemerný dividendový výnos je zatiaľ 4,1% a priemerný pomer ceny k výnosu (P/E) je len 12,5. Je to zatiaľ odhad na fiškálny rok 2021.

To znamená, že päť vysoko výnosných akcií liekov je:

  • AbbVie (NYSE: ABBV)
  • GlaxoSmithKline (NYSE: GSK)
  • Novartis (NYSE: NVS)
  • Pfizer (NYSE: PFE)
  • Sanofi (NASDAQ: SNY)

So zreteľom na toto všetko sa teda poďme pozrieť na tieto akcie.

päťročný graf Novartis, zdroj: GOOGLE

Novartis (NVS:NYSE)

Trhová hodnota: 194 miliárd dolárov
Forward P/E: 14,1x
Výnos z dividend: 3,6%
Cieľová cena (smer nahor): 17%

Novartis je švajčiarska spoločnosť, ktorá vlastní Sandoz – známu farmaceutickú spoločnosť. Spoločnosť Sandoz plánuje rozdať 15 svojich generických liekov, ktoré liečia príznaky COVID-19, rozvojovým krajinám. V júni odsúhlasila s vládou USA pokutu vo výške 729 miliónov dolárov, aby uhradila poplatky, ktoré vyplatila lekárom a pacientom za provízie.

Spoločnosť Novartis navyše začne klinické skúšanie proti Covid-19 ich rakovinovým liekom Jakafi, ktorý vyvinula spoločnosť Incyte Corp. (NASDAQ:INCY). Spoločnosť Novartis zase predáva liek mimo spojené štáty, Barron nedávno opísal použitie tohto lieku na rakovinu v štúdii Covid-19 a ako by Jakafi mohol pomôcť pacientom trpiacim závažnými nadmernými imunitnými reakciami spôsobenými Covid-19.

Novartis a Incyte majú skúšku fázy 3, porovnávajúc tých, ktorí majú Covid-19 a používajú liek a tými s Covid-19, ktorí ho nepoužívajú. Liek môže eliminovať intenzívnu nemocničnú starostlivosť a mechanickú pomoc pri dýchaní. V skutočnosti je tento liek jedným z mnohých v kategórii existujúcich liekov, ktoré by potenciálne mohli pôsobiť ako liečba Covid-19.

Investori by mali zvážiť aj atraktívny dividendový výnos 3,6%. Akcie NVS pravidelne vyplácajú ročné dividendy, ktoré odrážajú jej ziskovosť.

Prečo je podľa analýzy hodnota najmenej o 17% vyššia ako v súčasnosti ?

Napríklad jej historická cena/zisk za posledné štyri roky je 21-násobok. A vzhľadom na súčasný pomer P/E, ktorý je tento rok 14-násobok, hodnota akcií NVS je takmer o 46% vyššia ako v súčasnosti.

Nakoniec, na základe porovnania s kolegami by akcie mali byť oveľa vyššie. V priemere na tri metódy oceňovania má NVS hodnotu 100,62 dolárov, čo je o 17% viac ako v súčasnosti – vďaka čomu je NVS ďalšou skvelou akciou liekov.

päťročný graf Pfizer, zdroj: GOOGLE

Pfizer (PFE:NYSE)

Trhová hodnota: 204 miliárd dolárov
Forward P/E: 11,8x
Výnos z dividend: 4,1%
Cieľová cena (smerom nahor): 34%

Spoločnosť Pfizer nedávno uviedla, že jej pokusy s vakcínami proti Covid-19 budú zavedené veľmi rýchlo. V tejto sa analytici domnievajú, že agresívna časová os bola „chvályhodná, zdá sa však náročná“. Jeden analytik sa domnieva, že pozitívne údaje o vakcíne a časový harmonogram pokusu budú pôsobiť ako „katalyzátor“ pre akcie PFE.

Okrem toho spoločnosť Pfizer na tejto vakcíne spolupracuje s nemeckou spoločnosťou BioNtech (NASDAQ: BNTX). Podľa posledných informácií sa u všetkých 24 pacientov, ktorí dostali nižšie dávky vakcíny, po 28 dňoch vyvinuli hladiny neutralizujúcich protilátok. Tieto hladiny boli asi dvakrát vyššie ako hladiny zistené u pacientov, ktorí sa zotavili z koronavírusu.

13. júla úrad FDA udelil spoločnostiam „zrýchlený“ stav. Tieto dve vakcíny, BNT162b1 a BNT162b2, by mohli dostať „prioritné preskúmanie“, čo by viedlo k schváleniu do šiestich mesiacov. Na porovnanie, Moderna (NASDAQ:MRNA), ktorá používa podobnú technológiu, podľa agentúry Reuters získala tento zrýchlený stav v máji.

To by však mohlo viesť k tomu, že akcie PFE stúpnu. Existujú aj iné dôvody súvisiace s ocenením na kúpu akcie.

Akcie PFE majú históriu výplat konzistentných štvrťročných dividend, ktoré sa každý rok zvyšujú. 

Na základe analýzy akcií je hodnota najmenej o 34% vyššia ako v súčasnosti.

Napríklad jej historický výnos za posledné štyri roky je 3,77%. A vzhľadom na dnešný výnos 4,1%, PFE má hodnotu takmer o 10% vyššiu ako dnes.

Priemer troch metód oceňovania akcií PFE – majú hodnotu 49,15 dolárov, čo je o 34% viac ako v súčasnosti.

päťročný graf Sanofi, zdroj: GOOGLE

Sanofi (SNY:NASDAQ)

Trhová hodnota: 134 miliárd dolárov
Forward P/E: 14,4x
Výnos z dividend: 3,2%
Cieľová cena (smerom nahor): 29%

Sanofi sa tiež zúčastňuje hľadania vakcíny proti Covid-19. Koncom júna spoločnosť Sanofi spolupracovala s inou spoločnosťou – Translate Bio (NASDAQ: TBIO). Spoločnosti už predtým spolupracovali a pre svoju vakcínovú látku Covid-19 používajú technológiu messenger RNA ako Moderna a Pfizer / BioNTech. Táto technológia zase indukuje protilátky proti špecifickému proteínu súvisiacemu s novým koronavírusom.

Divízia Pasteur v Sanofi plánuje do polovice roku 2021 minúť 1,9 miliárd dolárov na očkovanie, pričom testy by sa mali začať v 4. štvrťroku. Preto spoločnosť Sanofi ponúka kapitál a obrovskú schopnosť výroby vakcín.

Okrem toho má spoločnosť SNY históriu výplaty konzistentných ročných dividend, ktoré každý rok odrážajú jej ziskovosť. 

Takže na základe analýzy akcií má hodnotu najmenej o 29% vyššiu ako je jej súčasná cena.

Napríklad jej historická cena/zisk za posledné štyri roky je 40-násobok. Ak vezmeme do úvahy dnešný pomer P/E 35-násobok tento rok a 14,4-krát budúci rok, hodnota akcií SNY je takmer o 43% vyššia ako v súčasnosti.

Nakoniec, na základe porovnania s kolegami by akcie SNY mali byť o 6 až 7% vyššie. V priemere na tri metódy oceňovania majú akcie SNY hodnotu 68,80 dolárov, čo je o 29% viac ako v súčasnosti. 

Záver

Tieto akcie liečiv s vysokým výnosom sú obdivuhodné v tom, že väčšina z nich vyvíja vakcíny na Covid-19. Okrem toho majú tiež atraktívne dividendy s atraktívnym potenciálom rastu.

Celkovo nejde o denné obchody ani o dynamiku akcií. Na druhej strane sú však solídne výnosné a môžu si dovoliť dividendy s vysokým výnosom. 

Navyše priemerný dividendový výnos je 4,1% pre túto skupinu akcií. Taktiež sa môžu pochváliť nízkym priemerným P/E 12,5-krát a ponúkajú potenciálny rast takmer 38%. To je veľmi slušná návratnosť investícií pre väčšinu investorov.

Z týchto dôvodov by týchto päť vysoko výnosných akcií liekov mohlo byť pre investorov skvelou možnosťou.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár