5 „buy and hold“ akcií

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Spotrebiteľský sektor Verejné služby Zdravotníctvo

Investovanie do „buy and hold“ akcií je zložitejšie, ako to vyzerá. Zvyšujúce sa tempo technologických zmien znamená, že aj tie najúspešnejšie dominantné spoločnosti sa musia neustále prispôsobovať, aby udržali krok. Odvetvia ako energetika, nehnuteľnosti a dokonca aj spotrebné výrobky čelia v budúcnosti potenciálne významným dlhodobým zmenám.

V každom období môže byť riskantnou snahou zhromaždiť zbierku dôchodkových akcií jednoduchým nákupom najlepších spoločností a ich držaním po celé roky.

General Motors (NYSE: GM) bola klasická akcia „widows and orphans“ až do posledného desaťročia, keď spoločnosť GM skončila v konkurze. Spoločnosť United States Steel (NYSE: X) bola kedysi pilierom korporátnej Ameriky a akciami typu “buy-and-hold”. Polaroid a Eastman Kodak boli kedysi blue chip akcie. Obidve zbankrotovali, keď sa fotoaparáty a kamery zmenili z filmu na digitál.

Stále však existujú akcie, ktoré sú klasickým „buy and hold“, ktoré môžu trvať večne a zároveň ponúkajú príjem z dividend.

Bank of America (BAC:NYSE)

Výnos z dividend: 2,15%

Môže byť zvláštne začať tento zoznam práve bankou – Bank of America (BAC:NYSE). Koniec koncov, od finančnej krízy prešlo len niečo málo cez 10 rokov.

Počas tejto krízy akvizícia spoločnosti BAC – Countrywide Financial veľkolepo vybuchla po mnohých riskantných taktikách, ktoré viedli k bubline a následnému pádu.

Ale teraz je BAC o inom.

ročný graf BANK OF AMERICA, zdroj: GOOGLE

Čisté spotrebiteľské poplatky dosiahli minulý rok desaťročné minimum. Jej výkonnosť v oblasti úverových metrík je vysoká. Vládne nariadenia boli kritizované za spomalenie rastu – ale nepochybne znížili aj riziko, aj keď pozorovatelia môžu tvrdiť, že je potrebná lepšia rovnováha.

Warren Buffett je v súčasnosti najväčším akcionárom BAC prostredníctvom svojej Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A:NYSE, BRK.B:NYSE). Rád tvrdí, že jeho obľúbená doba držania je „navždy“.

Zdá sa, že to platí aj pre akcie BAC.

Diageo (DEO:NYSE)

Výnos z dividend: 2,1%

V alkoholovom priemysle došlo k zmene, pričom počet pivovarov „zhasol“ na celom svete ale objavili sa aj nové liehovary. Značky vlastnené spoločnosťou Diageo (DEO:NYSE) majú dobrú pozíciu na prispôsobenie sa meniacemu sa vkusu.

Diageo vlastní  klasické značky ako whisky Johnnie Walker, Tanqueray gin, Smirnoff vodka a pivo Harp a Guinness. Spoločnými znakmi sú nadčasová kvalita a celosvetové uznanie značky.

ročný graf DIAGEO, zdroj: GOOGLE

Výsledkom je, že zatiaľ čo nápojové giganty ako Coca-Cola (KO:NYSE) a Anheuser Busch InBev (BUD:NYSE) zápasili s rastom zisku, Diageo vo fiškálnom roku 2019 narástlo o 5,8% a očakáva ďalší konzistentný rast.

S dividendovým výnosom 2,1%, akcie Diageo nie sú jediné, ktoré sú draho ocenené. Dlhodobí investori vlastniaci túto akciu by možno pomocou dividend kúpili fľašu alebo dve jemnej whisky.

Medtronic (MDT:NYSE)

Výnos z dividend: 1,95%

Zdá sa, že v dnešnej dobe sa na americkom trhu so zdravotnou starostlivosťou javí potenciálna volatilita. Obavy zo zvýšených výdavkov a politických bitiek v súvislosti so zákonom o dostupnej starostlivosti vytvárajú viac otázok ako odpovedí.

ročný graf MEDTRONIC, zdroj: GOOGLE

Ale ani s touto neistotou Medtronic (MDT:NYSE) neodíde. Zariadenia spoločnosti sú neoddeliteľnou súčasťou modernej medicíny, od kardiostimulátorov, cez stenty a kostné štepy až po zobrazovacie systémy.

Dni spoločnosti Medtronic s dvojciferným ročným rastom môžu byť minulosťou, ale zvyšovanie zisku a dividend neskončilo. Akcie MDT pravdepodobne tiež ešte neuklončili svoj rast.

NextEra Energy (NEE:NYSE)

Výnos z dividend: 2,15%

Utility akcie patria medzi najbežnejšie bezpečné akcie, ktoré sú typickým „buy and hold“. Slúži zákazníkom v regióne južnej Floridy, stále v jednej z najrýchlejšie rastúcich oblastí v krajine. NextEra Energy (NEE:NYSE) je teraz podľa trhovej kapitalizácie najväčšou elektrickou sieťou v USA. To by v skutočnosti mohol byť jediný problém s jej akciami. 

ročný graf NEXTERA, zdroj: GOOGLE

Akcie NextEra medziročne získali 34% a obchody sa pohybovali na rekordných úrovniach a dividendový výnos poskytuje pekný príjem.

Investori hľadajúci hodnotu môžu hľadať menšiu „hru“ ako je napríklad lacnejší Dominion Energy (D:NYSE). Ale zvyčajne stojí za to zaplatiť za kvalitu a NextEra Energy vyzerá dnes ako jedna z najlepších utility akcií.

McCormick & Company (MKC:NYSE)

Výnos z dividend: 1,47%

McCormick & Company (MKC:NYSE) je ďalšia kvalitná spoločnosť, ktorej ocenenie by mohlo niektorých investorov vystrašiť. Akcie MKC sa však len zriedka ponúkajú lacnejšie.

Vedúce postavenie spoločnosti na trhu s korením a prísadami poskytuje ochranu pred hospodárskym poklesom. Akcie spoločnosti MKC klesli potom, ako spoločnosť získala francúzsku horčicu a Frank’s RedHot (omáčka) od spoločnosti Reckitt Benckiser (RBGLY:OTCMKTS) za cenu, ktorá sa zdala mnohým investorom vysoká. 

ročný graf McCORMICK&Co, zdroj: GOOGLE

Rast McCormick pravdepodobne nebude veľkolepý, ale bude stabilný. To isté platí o akciách MKC, ktoré za posledných desať rokov vrátili v priemere 13% ročne vrátane dividend.

Vďaka neustálym iniciatívam na znižovanie nákladov, prínosom získaných značiek a prirodzenému rastu (a rastu ekologických výrobkov) by spoločnosť MKC mala byť naďalej schopná poskytovať dvojciferné ročné výnosy aj v budúcnosti.

Zdroj: investorplace

Ohodnoť článok

Pridaj komentár